Stop jesiennej nudzie. 12 pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

Stop jesiennej nudzie. 12 pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

1. Domowy teatrzyk

Zabawa w teatr może przybierać różne formy oraz angażować nie tylko dziecko, ale również rodzica. To idealny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dodatkową dawką dobrej rozrywki. Do zorganizowania spektaklu w domowych warunkach teoretycznie nie trzeba wiele. Wystarczy własnoręcznie przygotowany kostium i koc, który będzie pełnił rolę kurtyny. Na rynku nie brakuje jednak produktów, które mogą uczynić zabawę jeszcze ciekawszą. Oto kilka z nich:

Goki, Zestaw 12 pacynek, Czarodziej, smok i inni

Korzystając z uroczych pacynek zakładanych na palec, dziecko może w kilka chwil przygotować przedstawienie. W zestawie znajdzie m.in. czarodzieja, smoka, aniołka oraz 9 innych bohaterów, którzy mogą odgrywać dowolne role w spektaklu.

Chicco, rękawiczka pacynka

Pacynkowa rękawiczka to doskonała alternatywa dla najmłodszych smyków, które nie mają jeszcze wystarczająco dużo umiejętności, by samodzielnie zorganizować przedstawienie. Jednak jeśli rolę reżysera przejmie rodzic, maluchy będą miały okazję poznać historię o rolniku, krówce, myszce oraz kaczuszce, a wszystko to przy dźwiękach grzechotania, piszczenia i szeleszczenia. Rękawiczka służyć może nie tylko jako teatralny rekwizyt, ale także edukacyjny gadżet – wspomaga bowiem naukę liczenia oraz poznawania nazw zwierząt.

4M, kukiełkowy teatrzyk, zestaw kreatywny

A może by tak samodzielnie wykonać kukiełki np. z drewnianych łyżek? To nic trudnego! Wszystkie potrzebne elementy (w tym łyżki) znajdziemy w niniejszym zestawie. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć wybrane części i można rozpocząć przedstawienie. Jego przygotowanie powinien ułatwić zawarty w zestawie scenariusz.

2. Poszukiwanie skarbów

Mieszkanie, wszystko jedno jak wielkie, może przy odrobinie wysiłku przemienić się w magiczną krainę pełną tajemniczych skarbów. Wystarczy przygotować mapę, podumać chwilę nad zadaniami, jakie mogą czekać po drodze na małych odkrywców i zaprosić maluchy do przygody. Tylko nie zapomnijmy o ukryciu skarbów! Mogą to być łakocie, zabawki albo dowolny inny przedmiot, który sprawi smykom radość. Dzięki temu finał zabawy powinien być niezapomniany.

Jeśli pogoda dopisuje, zabawę można oczywiście przenieść w plener.

3. Głuchy telefon

To kultowa zabawa dla dzieci, którą bez problemu zorganizujemy w domu. Jej zasady są bardzo proste – uczestnicy siadają w kręgu i wybierają osobę, która rozpocznie grę. Jej zadaniem jest wymyślenie słowa lub zdania, które „na ucho” szepce kolejnej osobie. Ta zaś, w taki sam sposób, przekazuje następnej dokładnie to, co zrozumiała. I tak aż do ostatniego uczestnika gry, który głośno powtarza to, co usłyszał. Cel zabawy? Integracja oraz dostarczenie dużych pokładów śmiechu!

4. Malowanie na koszulkach

Zabawa w malowanie koszulek to świetna propozycja rozrywki zarówno dla starszych dzieci, które dzięki temu będą mogły wykazać się swoim plastycznym talentem, jak i dla młodszych maluchów. Ci drudzy powinni docenić fakt, że mogą bezkarnie mazać po ubraniach! Jednak aby było to możliwe, warto zaopatrzyć się wcześniej w zestaw farb do malowania po koszulkach, takie jak te opisane poniżej:

SES Creative, zestaw farb do malowania tkanin

Zestaw zawiera 6 farb w pięknych, intensywnych kolorach, które w prosty i szybki sposób odmienią każdą tkaninę. Ponadto nadają się także do ozdabiania torebek i butów. Kolory utrwalają się po zaprasowaniu pomalowanej tkaniny przez szmatkę.

Lai On Products, kredki wprasowanki do tkanin, 12 szt.

Kredki-wprasowanki to gadżet, dzięki któremu z łatwością przeniesiemy dziecięcy rysunek na ulubioną koszulkę. Wystarczy stworzyć rysunek na papierze, a następnie wprasować go w materiał. Powstałe obrazki będą połyskiwać niczym rysunek wykonany kredką świecową. W zestawie znajduje się 12 kredek-wprasowanek, brokatowa farba 3D oraz instrukcja.

5. Laboratorium szalonego naukowca

Wiele dzieci marzy o tym, aby stać się naukowcem, by móc w przyszłości eksperymentować w prawdziwym laboratorium. Po co jednak czekać, skoro przy odrobinie wysiłku nawet w domowej kuchni można wykonać szereg doświadczeń? Potrzebna będzie nam soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Gdy składniki dodamy do szklanki wody, ta powinna zacząć efektowne musować. Aby widowisko było jeszcze bardziej spektakularne, można dodać do szklanki także barwnik spożywczy.

Na jeszcze więcej będziemy mogli sobie pozwolić, wyposażając smyka w zastaw dla młodych naukowców:

Clementoni, zestaw naukowy, Moje laboratorium chemiczne

Okulary ochronne, probówki, modele atomu, mieszadełko oraz papier do filtrowania znajdujące się zestawie pozwolą dziecku stworzyć w domu bogato wyposażone laboratorium. Do dyspozycji małych badaczy jest także wyczerpująca, ale napisana prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem instrukcja, opisująca 150 doświadczeń z użyciem bezpiecznych substancji chemicznych powszechnego użytku.

I'm a Genius, Wielkie laboratorium, 100 pierwszych eksperymentów

Akcesoria zawarte w zestawie oraz 64-stronicowa, ilustrowana instrukcja umożliwiają przeprowadzenie aż 100 ekspertów z różnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, botaniki, anatomii, optyki i mechaniki.

6. Przebieranki

To prawdopodobnie jedna z tych zabaw, którą uwielbiają wszystkie dzieci. Który z chłopców nie marzy o byciu policjantem czy strażakiem? Która dziewczynka nie chce być księżniczką bądź baletnicą? Dzięki odpowiednim kostiumom będą mogli na chwilę wcielić się te role. Można je wykonać samodzielnie albo wykorzystać gotowe, dostępne w sklepach stroje. Ciekawych propozycji na szczęście nie brakuje:

Wampir, kostium, rozmiar 134/140, 8-10 lat

Świat wampirów jest ostatnio niezwykle popularny. Kostium Draculi nie powinien zatem rozczarować żadnego smyka. Zestaw zawiera koszulę, pelerynę oraz kamizelkę.

Barbie, kostium, 5-7 lat

Jeśli nie wampir, to może skrzydlata wróżka z filmów o Barbie? Kostium został zaprojektowany specjalnie z myślą o miłośniczkach animacji „Barbie Dreamtopia”.

7. Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie z dzieckiem może być ogromną frajdą nie tylko dla smyka, ale także dla rodzica. Dziecko nie powinno oczywiście podejmować się wszystkich wykonywanych w kuchni czynności (zwłaszcza noże powinniśmy trzymać z dala od ich małych rączek), ale już samo mieszanie i przesypywanie różnych składników to dla maluchów wielka uciecha.

Kapitan Nauka. Gotowanie. Gra edukacyjna

Zanim zabierzemy się za prawdziwe gotowanie, możemy zapoznać maluchy z nazwami popularnych produktów i rozbudzić ich kulinarną wyobraźnię przy pomocy gry edukacyjnej. Jej zasady są bardzo proste. Każdy z graczy losuje listę składników jednej z potraw i otrzymuje odpowiadający jej talerz. Wszystkie żetony rozkładamy awersami do góry. Zadaniem graczy jest jak najszybsze odnalezienie wszystkich pasujących do ich list produktów i położenie ich na swoim talerzu – ten, kto zrobi to pierwszy, wygrywa.

Gotuj z dzieckiem. 30 przepisów dla młodych kucharzy

Jeśli nie chcemy, by smyk zniechęcił się na starcie swoją przygodą z kuchnią, powinniśmy dobierać przepisy stosowne do jego wieku i umiejętności. Może to być np. jedna z receptur znajdujących się na jednej z 30 kart publikacji „Gotuj z dzieckiem”. Ich autorką jest Joanna Mentel, dziennikarka i psycholog, założycielka warsztatów kulinarnych "Dzieciaki w formie", od lat promująca zdrowy styl odżywania i zarażająca dzieci entuzjazmem do gotowania.

8. Kalambury

Kalambury to przykład zabawy, którą można zorganizować niemal wszędzie: w domu, podróży a nawet na plenerowym pikniku. Jakie są jej zasady? Zasadniczym elementem rozgrywki jest odgadywanie haseł prezentowanych przy pomocy gestów lub rysunków. Zarówno podczas pokazywania, jak i rysowania nie wolno używać słów ani wydawać innych dźwięków.

Gra edukacyjna, Dzieci kontra rodzice: Kalambury

Gra w kalambury to wspaniała rozrywka, ale czasem zdarza się, że uczestnikom brakuje już pomysłów na hasła, które mogłyby zaskoczyć ich przeciwników. Wtedy warto mieć pod ręką zestaw gotowych kart z hasłami do pokazywania, taki jak ten. W pudełku znajdziemy ponad 50 arkuszy o zróżnicowanym poziomie.

9. Rodzinny quiz

Zamiast oglądać teleturnieje w telewizji można zorganizować sobie w domu własne show. Pomogą nam w tym następujące produkty:

Alexander, Wielki Quiz o świecie

Zabawa polega na odpowiadaniu na pytania dotyczące historii, geografii i przyrody, nauki i techniki oraz kultury i sztuki. Trzeba wykazać się w niej nie tylko dużą wiedzą, ale i zręcznością – jednym z elementów jest strzelanie z katapulty do wyznaczonego celu. Zestaw zawiera m.in. 201 kart pytań i odpowiedzi, 18 kart liter, kartę z nazwami działów, 6 pionków do gry oraz 80 żetonów.

Kapitan Nauka. Super Quiz. Zwierzęta

Wyjątkowa zabawa dla wszystkich miłośników zwierząt oraz zapalonych przyrodników. Książeczka z fascynującymi ciekawostkami i podchwytliwymi pytaniami quizowymi zabierze dzieci w wyjątkową podróż po świecie różnorodnych gatunków zwierząt. Do zestawu dołączona została także ogromna plansza z mapą świata oraz 22 żetony ze zdjęciami zwierząt, którymi mali przyrodnicy przyrody będą mogli ozdobić swój pokój.

Granna, Squla, Quiz, klasa 2-3, gra edukacyjna

Gra polega na odpowiadaniu na podchwytliwe pytania dotyczące najpopularniejszych przedmiotów szkolnych, z jakimi stykają się w szkole uczniowie drugich i trzecich klas podstawowych. Możliwe są dwa warianty zabawy – indywidualna i w grupie. Maluchy mogą więc testować swoją wiedzę same albo w towarzystwie rówieśników czy rodziców. W zestawie znajdziemy 108 kart z zadaniami, 2 karty z odpowiedziami, 36 żetonów, instrukcję oraz kartę dostępu do internetowej platformy edukacyjnej Squla.

10. Bańki mydlane

Bańki mydlane to dzieci, szczególnie tych młodszych zjawisko fascynujące. Jeśli więc nasze dotychczasowe pomysły na zabawy z ruchliwym 3 latkiem już się wyczerpały, nie jest wykluczone bańki rozwiążą problem. Dobrze mieć w domu chociażby najprostszy zestaw do ich wykonywania.

Smiki, maszynka do robienia baniek mydlanych w kształcie kamery

Maszynka w kształcie kamery pozwoli tworzyć wspaniałe bańki mydlane, gwarantując przy tym dobrą, angażującą zabawę.

Smiki, Bubble Mower, wesoła kosiareczka puszczająca bańki, zestaw do zabawy

Prawdziwa gratka dla fanów baniek mydlanych – imponująca kosiarka puszczająca bańki. Wystarczy wlać do kosiarki dołączony płyn i uruchomić ją, a z plastikowego silnika wydobędzie się mnóstwo baniek. Tym sposobem dziecko będzie miało podwójną frajdę – może jednocześnie puszczać bańki i naśladować pracę dorosłych.

11. Wspólne dokumentowanie życia rodziny

Wspomnienia zamknięte w albumie pełnym rodzinnych fotografii to piękna pamiątka. Czemu nie uzupełnić więc albumu razem z dzieckiem? Długie, jesienne wieczory to idealny czas na tego typu aktywności. Jeśli chcemy, aby album po latach sprawiał nam jeszcze więcej radości, zdjęcia warto wzbogacić o opisy różnorodnych historii, jakie nam się przydarzyły. Niezbędny będzie też odpowiedni album, może być to któraś z poniższych publikacji:

Moje pierwsze pięć lat. Wspomnienie dzieciństwa

Trudno o lepsze miejsce na przechowywanie wszystkich cennych wspomnień z pierwszych lat życia dziecka. Karty tego albumu pomieszczą nie tylko zdjęcia, ale także osobiste zapiski i pamiątki, takie jak kosmyk włosów maleństwa. Przydatnym dodatkiem jest załączona miarka wzrostu malucha, którą można zawiesić na ścianie i obserwować, jak dziecko rośnie.

Jestem uczniem. Pamiątkowy album pierwszoklasisty

Rozpoczęcie nauki w szkole to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego dziecka. Warto utrwalać wszelkie związane z tym momentem chwile. Album „Jestem uczniem” pomoże zachować wydarzenia i wspomnienia z tego pięknego okresu. Wyjątkowości dodaje mu fakt, że może być prowadzony przez dziecko samodzielnie.

12. Mały wydawca

Jeśli mamy w domu małego mola książkowego, możemy zachęcić go do tego, żeby przygotował własną publikację. Najpierw należy oczywiście wymyślić historię: dziecko może stworzyć ją od zera albo dokończyć bajkę rozpoczętą przez rodzica. Niezbędne są też ilustracje. Do ich przygotowania wystarczy blok i kilka kredek. Można je też wykonać na komputerze. Dzięki temu malec powinien zauważyć, że laptop nie służy wyłącznie do gier, ale może być także użytecznym narzędziem. Książka równie dobrze może składać się wyłącznie z samych ilustracji. Najważniejsze jest to, aby finalnym dziełem była bajka podpisana imieniem i nazwiskiem malca. Gdy ją zobaczy, powinna go rozpierać duma!

Kolejne pomysły na angażujące zabawy z dziećmi w domu można by jeszcze mnożyć. Pamiętajmy jednak, że to nie dorośli, a dzieci są specjalistami w wymyślaniu zabaw. Czasem zamiast podsuwać im gotowe rozwiązania, lepiej po prostu zdać się na ich kreatywność.

Oprac. Milena Małyszek

Może Cię również zainteresować: