Zestawy plastyczne dla dzieci - przegląd kreatywnych propozycji

Jeżeli maluch lubi angażować się w tworzenie prac plastycznych, zadbajmy o to, by zabawa ta była jak najbardziej różnorodna i kreatywna. Nawet proste zestawy plastyczne dla dzieci mają na celu pomóc rozwinąć zmysły – pozwólmy więc naszym pociechom bawić się obrazem, kolorem czy fakturami. Jakie akcesoria plastyczne będą odpowiednie dla naszego dziecka? Wybór jest naprawdę spory!

Jakie kredki wybrać dla dziecka?

Kredki to nieodłączny element bardzo wielu zestawów plastycznych. Już niespełna roczny maluch może mieć wiele frajdy z malowania. Należy jednak pamiętać, że zarówno kształt kredek, jak również ich poszczególne parametry, takie jak miękkość czy kruchość, należy dostosować do wieku dziecka. To ważne, by malec nie zrobił sobie przy okazji krzywdy. Im starszy smyk, tym chętniej będzie eksperymentować z różnymi kolorami i technikami.  

 

Kredki do kąpieli. Wydawać by się mogło, że kredki służą jedynie do malowania po kartce papieru. A jednak mogą mieć o wiele szersze zastosowanie. Pomalowana wanna i kafelki? Kredki do kąpieli zapewniają dziecku fantastyczną zabawę w trakcie kąpieli i nie niszczą przy tym wyposażenia łazienki. Sprawdzą się zwłaszcza dla najmłodszych – dzięki nim kąpiel jest w końcu o wiele ciekawsza i przyjemniejsza. Kreatywną zabawę dzieciom powyżej 3 roku życia zapewni zestaw od Aqua Studio. Zawiera 10 kredek, dzięki którym malec będzie mógł tworzyć oryginalne kompozycje, które rodzice mogą później z łatwością usunąć. Kształt kredek ułatwia ich utrzymanie w wodzie, a intensywność barw zachęca dzieci do tworzenia i malowania.

 

Kredki do malowania twarzy. Kreatywna zabawa może przybierać różne formy, w efekcie czego malunki wykonane kredką nie zawsze tworzone są na kartce papieru. W przypadku, gdy za płótno służy ściana, rodzice mogą nie być zbyt zadowoleni, a jeżeli jest to twarz – warto, aby pomalowana była bezpieczną i przede wszystkim zmywalną substancją. Farby do malowania twarzy mogą być świetną atrakcją nie tylko na dziecięcych przyjęciach, ale i w trakcie codziennej zabawy z dzieckiem. Zestaw Derform zawiera 12 różnokolorowych kredek, z czego 2 posiadają metaliczne wykończenie, a 2 zapewniają perłowy połysk twarzowym malunkom. Jednocześnie są bezpieczne dla skóry.

 

Kredki świecowe. To wciąż jedne z najczęściej wybieranych kredek dla dzieci. Wykonane z parafiny lub wosku, mają tłustą, lekko wilgotną konsystencję, dzięki czemu nie kruszą się i są odporne na wodę. Kredki Crayola – Mini Kids przeznaczone są dla dzieci powyżej 2 roku życia. Wyróżniają się intensywnymi kolorami, wspomagają rozwój umiejętności manualnych i ekspresji.

 

Kredki ołówkowe. Kredki ołówkowe zna chyba każde dziecko. Można je rozpoznać po budowie - kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki, najczęściej okrągłej bądź trójkątnej. Takie kredki są proste w użyciu i wykonane z nietoksycznych substancji, dzięki czemu mogą ich używać nawet roczne maluchy – trzeba jednak uważać, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy zatemperowanym końcem, zabawie więc powinni asystować dorośli. W przypadku starszych dzieci nie ma się jednak czego obawiać. Wystarczy trochę wprawy, by z pomocą tych kredek tworzyły różnokolorowe obrazki, z których część stanie się później miłą pamiątką. Dobrze też postawić na dobrej jakości zestaw kredek, które się nie rozmazują.

 

Kredki grafionowe. Nieco bardziej plastycznymi kredkami są kredki grafionowe, czyli takie, które wypełnia glinka kaolinowa. To połączenie kredek ołówkowych i świecowych. Idealnie nadają się do rysowania, wypełniania dużych płaszczyzn i wykonywania miękkich przejść pomiędzy kolorami. Klasyczny zestaw 12 różnokolorowych kredek grafionowych Bambino wyróżniają intensywne i nasycone kolory. W dodatku grafika z bohaterami „Krainy Lodu” sprawia, że fani bajki będą zachwyceni – każda kredka owinięta jest w inny obrazek, który zachęca do kreatywnej zabawy.

 

Kredki pastelowe. Pastelowe kredki pozwalają na tworzenie naprawdę zaawansowanych obrazów czy prac plastycznych. Dzielą się na pastele suche i olejne. Te pierwsze należą do najbardziej popularnych, doskonale rozprowadzają się na niemal każdej powierzchni. Pastele olejne, na przykład zestaw od Colorino, dają za to wyjątkowy efekt – obrazki wykonane z ich pomocą wyglądają jak namalowane farbą olejną. Taki zestaw sprawi radość niejednemu małemu twórcy.

 

Jakie farby wybrać dla dziecka?

Już nie tylko akwarele i plakatowe – dziś możliwości posługiwania się farbami jest wiele. Z myślą o niemowlakach stworzono farby do malowania palcami, można wybierać pomiędzy klasycznymi farbami plakatowymi, akwarelami czy farbami do malowania po szkle. Które propozycje wybrać i jakie dzieła przy ich pomocy będzie mogła wykonać nasza pociecha?

 

Farby do malowania palcami. Roczny maluch może śmiało zacząć tworzyć piękne dzieła za pomocą farb. Co prawda na trzymanie pędzla w dłoni może być jeszcze za wcześnie, za to z gęstą, niemażącą się farbą nałożoną bezpośrednio na paluszki, dziecko poradzi sobie bez problemu. Zestaw od Derform to cztery barwnie nasycone farby: czerwona, żółta, niebieska i zielona. Każda idealnie nadaje się do robienia pamiątkowych odcisków stóp czy dłoni, łatwo się zmywa i jest bezpieczna dla skóry.

 

Farby plakatowe. Plakatówki to świetne farby do pierwszych prób dziecięcego malowania. Wyróżniają się gęstością i intensywnością kolorów. Można malować nimi po tekturze, papierze czy drewnie. Choć dość długo schną, zapewniają świetne efekty, czym zachęcają dzieci do kontynuacji plastycznych prób. Plakatówki w kubeczkach Auta 3 zapewniają całe godziny świetnej zabawy dla najmłodszych. Co ważne, ich użycie nie wymaga wody, nie skraplają się, a po wyschnięciu są matowe i bardzo intensywne.

 

Akwarele. Akwarelowe farby cechuje duża przeźroczystość i łatwość w rozprowadzaniu. To świetna propozycja dla starszych dzieci, które chcą poznawać nowe techniki malowania. Akwarele można wykorzystywać zarówno na gładkim, jak i grubym, fakturowanym papierze. Jeżeli szukacie produktów ekologicznych, wypróbujcie farby od Green Boom - zapewniają efekt farb wodnych, są łatwe w użyciu i mają pięknie nasycone kolory.

 

Farby do malowania po szkle. Dekoracja szklanych powierzchni to ciekawe urozmaicenie plastycznych zabaw dla starszego dziecka. Szkło to delikatne tworzywo, a rozprowadzanie farby może być nie lada twórczym wyzwaniem. Lisciani przygotował zestaw, który dodatkowo wyposażony jest w szablony Barbie, dzięki czemu dziewczynki będą mogły przyozdobić szklaną powierzchnię wizerunkiem swojej ulubionej lali.

 

Jakie flamastry wybrać dla dziecka?

Flamastry to świetna alternatywa dla kredek czy farb, dająca możliwość dalszego plastycznego rozwoju dziecka. Poza standardowymi flamastrami wyróżnia się te dmuchane, zmywalne czy nawet takie, dzięki którym mały artysta może malować na szkle.

 

Flamastry zmywalne. Zwłaszcza podczas pierwszych prób nauki samodzielnego malowania flamastrami przez dziecko warto sięgnąć po flamastry zmywalne. Jeżeli pigment pojawi się nie tylko na kartce papieru, wystarczy ciepła woda i mydło, aby oczyścić zabrudzoną skórę, a w przypadku tekstyliów i ubrań – zwykłe pranie. Zestaw od Crayola pozwala dziecku na swobodę malowania, ale także na ćwiczenie precyzji. Flamastry zakończone owalną końcówką pozwalają na malowanie linii o jednakowym kształcie pod różnym kątem, nie rozmazują się i są bardzo kolorowe.

 

Flamastry dmuchane. Starszym dzieciom można zaproponować innowacyjne, bardzo ciekawe flamastry dmuchane. Lekkie dmuchnięcie w otwór flamastra powoduje rozpylanie zawartości i tym samym kreowanie oryginalnych, nieco trójwymiarowych obrazków na papierze.

 

Flamastry do tekstyliów. Malować po ubraniach czy ceramice można także za sprawą specjalnych markerów. Stnux proponuje markery dekoracyjne do pisania po materiałach. Wszystkie są trwałe, wykonane z wysokiej jakości tworzyw i zapewniają szybkie wysychanie.

 

Flamastry do malowania na szkle. Do malowania po szkle przydadzą się nie tylko farby, ale i dedykowane flamastry. Pozwalają na kreatywne zabawy starszym dzieciom, umożliwiając malowanie na szkle małych elementów czy kształtów. Zestaw Crayola to łatwo zmywalne markery wykonane z całkowicie bezpiecznych substancji. Zestaw wspomaga umiejętności manualne oraz wspiera ekspresję dziecka.

 

Plastelina i ciastolina – jakie wybrać?

Niezwykle plastyczne plastelina oraz ciastolina sprawiają, że dzieci potrafią się nimi bawić godzinami, eksperymentując z możliwościami uzyskania różnych form i kolorów. Lepienie i modelowanie zwierzątek, kwiatów czy postaci z bajek może być dla dziecka świetną zabawą. Jaki zestaw do plastycznego modelowania wybrać?

 

Plastelina klasyczna. Najbardziej podstawowym rodzajem plasteliny jest ta w postaci kolorowych  słupków. Jest delikatna w dotyku i łatwa w modelowaniu. Plastelina Astra jest dodatkowo wykonana z bezpiecznych składników. Nie klei się do rąk, umożliwia wielokrotne wykorzystanie i modelowanie różnych kształtów, a 12 kolorów ułatwia tworzenie dowolnych kompozycji.

 

Naturalna ciastolina. Poza plasteliną na rynku dostępna jest także ciastolina - świetna do modelowania i budowania. Pachnąca ciastolina dostarcza nie tylko doznań wzrokowo-manualnych, ale dodatkowo wpływa na zmysł powonienia dziecka – piękne zapachy sprawiają, że jest ona wyjątkowo atrakcyjna. Ponadto jest niezwykle plastyczna, co umożliwia precyzyjne wykonywanie nawet bardzo małych elementów. Do ciastoliny dołączone są nożyczki, wałek i 4 foremki w kształcie dinozaurów, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają dziecko do wielogodzinnej zabawy pachnącą masą.

 

Ciastolina w zestawie. Ciastolina sama w sobie zapewnia świetną zabawę, ale w połączeniu z dodatkowymi elementami, jak te od Smiki, może zapewnić zabawę całej rodzinie. Lodziarnia w formie wózka pomaga rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne dziecka. Pozwala na mieszanie kolorów i zapewnia długą zabawę z masą plastyczną.

 

Przegląd ciekawych zestawów plastycznych:

Zestawy plastyczne dla dzieci to świetna alternatywa zabawy nie tylko na deszczowe i pochmurne dni. Mają za zadanie pobudzać wyobraźnię dziecka, ale także zapewniać mile spędzony czas – to dlatego rodzice tak cenią ich właściwości. Rozwój poprzez zabawę nigdy nie był tak inspirujący!

 

Zestaw: faktury i narzędzia. Dziecko, które poznało już tajniki ciastoliny i jej możliwości, śmiało może sięgnąć po rozbudowane zestawy kreatywne. Zestaw stworzony w oparciu o różnorodność faktur i wyposażony w dodatkowe, niekiedy naprawdę bardzo inspirujące narzędzia pobudza dziecko do działania i sprawia, że ciastolina jest jeszcze ciekawsza. Play-Doh oferuje specjalnie zaprojektowane akcesoria, które rozwijają zdolności sensoryczne i motoryczne dziecka. Wszystkie elementy zestawu dostosowane są do potrzeb małych rączek. Dzięki nim dziecko uczy się rozpoznawać podstawowe kształty i kolory.

 

Zestaw: glina samoutwardzalna. Ciastolina i plastelina to pierwszy etap kreatywnych budowli. W późniejszych latach warto sięgnąć po glinę samoutwardzalną. Biała, klasyczna glina twardniejąca na powietrzu świetnie sprawdza się podczas pierwszych prób samodzielnego rzeźbienia.

 

Zestaw: mozaika z masy plastycznej. Za pomocą specjalnej masy można samemu tworzyć poszczególne elementy i układać je w fantazyjne wzory, malować zwierzątka czy tworzyć całe obrazy. Do dyspozycji młodego artysty są  gotowe szablony do tworzenia mozaik. Zestaw kreatywny od 4M składa się z 3 plastikowych ramek mozaiki, 3 kolorowych mas plastycznych, kart szablonu i przyborów do formowania masy. Zabawa polega na łączeniu kolorów i tworzeniu autorskich prac rodem z Akademii Sztuki.

 

Oprac. Natalia Olszewska

Może Cię również zainteresować: