Kolorowanki dla dzieci to nie tylko sprawdzona forma rozrywki, ale i doskonały sposób na wyciszenie dziecka – kolorując obrazki, maluchy często zapominają bowiem o całym świecie. Bardzo proste lub bogate w detale, ze zwierzątkami, bohaterami ulubionych bajek, artystyczne – wystarczy trochę poszukać, by znaleźć odpowiednią kolorowankę dla naszej pociechy. Tylko jaka będzie najlepsza na początek? Jaką kolorowankę wybrać dla przedszkolaka? I czy nastolatki są zbyt dorosłe na kolorowanie? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Czym kierować się przy wyborze kolorowanki dla dziecka?
Kolorowanki dla dzieci są nie tylko ciekawym sposobem na walkę z nudą, ale także okazją do tego, by wykształcić u dziecka pewne umiejętności. Trudno o przyjemniejsze przygotowanie do nauki pisania, ćwiczenia uwagi i kreatywności. Kolorowanki mogą być też doskonałym wstępem do pierwszych samodzielnych rysunków. Rozbudzajmy więc w dziecku artystyczne pasje i podsuwajmy mu obrazki do kolorowania!
Aby jednak kolorowanka zainteresowała naszego smyka, powinna być odpowiednio dobrana. Przede wszystkim musi być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Dwu- czy trzylatek może nie poradzić sobie ze szczegółowym obrazkiem wymagającym precyzyjnego pomalowania, tak jak zbyt prosta kompozycja może nudzić starszaka. Od wieku zależy również to, jakich narzędzi do malowania będzie potrzebowała nasza pociecha. Najmłodszym wystarczy woda i farby do malowania palcami. Gdy maluch zacznie sprawniej posługiwać się swoimi dłońmi, można zaproponować mu kredki świecowe, a później kredki ołówkowe.
Pamiętajmy, że kolorowanki można malować nie tylko kredkami czy flamastrami. Równie dobrze sprawdzą się farby (w tym celu warto zaopatrzyć się w kolorowankę z wyrywanymi kartkami), a nawet plastelina, którą można wyklejać obrazki.
Aby mieć pewność, że kolorowanka przypadnie dziecku do gustu, warto wziąć pod uwagę jego zainteresowania. Przyjemniej będzie mu malować ukochane zwierzątka albo nadawać barwy bohaterom ulubionej bajki. Na szczęście znalezienie kolorowanki odpowiadającej indywidualnym upodobaniom malca nie powinno być dziś problemem. Oto kilka propozycji:
Kolorowanki dla maluszków
Kolorowanki dla najmłodszych artystów mają zwykle proste kształty i grubsze, kontrastowe kontury, które zachęcają do twórczej aktywności. Takie obrazki można podsuwać nawet półtorarocznym dzieciom. Nie należy oczywiście oczekiwać, że od razu precyzyjnie pokolorują obrazek. Będą jednak mogły oswoić się z farbami i kredkami, a pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza – na arcydzieła przyjdzie jeszcze czas. Zanim to jednak nastąpi, zaproponujmy naszemu smykowi pierwsze kolorowanki, Na wsi. Na 24 stronach znajdują się narysowane grubym konturem sylwetki zwierząt, które można spotkać na wiejskim podwórku. Do zestawu dołączone są też naklejki, którymi można urozmaicić rysunek.
Wspomniane szerokie kontury wyróżniają również kolorowankę Fisher Price - Bawmy się. Zamiast zwierząt gospodarskich zawiera ona obrazki mieszkańców dżungli. Detali na obrazkach jest nieco więcej, dlatego warto, aby w zabawie towarzyszył maluchowi rodzic.
Ciekawą kolorowanką dla szkrabów są także Maluszkowe zadania. Znajdujące się wewnątrz obrazki i naklejki odzwierciedlają doskonale znany dziecku świat, przedstawiają bowiem dziecięce zabawki. Kolorowankom towarzyszą zadania przeznaczone dla maluchów, które jeszcze nie chodzą do przedszkola. Są to przeważnie proste, aktywizujące pytania polegające na wskazywaniu określonych zabawek.
Wybierając kolorowanki z naklejkami dla najmłodszych szkrabów, sprawdźmy, czy są one dostosowane do ich umiejętności, m.in. zastanówmy się czy maluszek będzie wiedział co przedstawiają. Kolorowanka dwuletni maluszek będzie dla nich odpowiednia. Z niewielką pomocą rodzica maluch powinien poradzić sobie z przyklejeniem obrazków w odpowiednim miejscu.
Można też sięgnąć po szablony do rysowania. Zawiera je np. książeczka Pojazdy. Dzięki nim możemy tworzyć nieskończoną ilość rysunków przedstawiających różne środki transportu. Można malować zarówno własne kompozycje, jak i uzupełniać obrazki w książeczce.
Przy okazji kolorowanek dla najmłodszych dzieci warto wspomnieć też Kredkową księgę kolorów autorstwa Olivera Jeffersa i Drew Daywalta. To bardzo pomocny gadżet w nauce nazywania barw. Na grubych, kartonowych kartach kryją się zabawne ilustracje przypominające dziecięce rysunki. Towarzyszą im krótkie teksty opowiadające historię Tadka i jego dziesięciu kredek. W oparciu o opowiadanie dziecko ma za zadanie pokolorowania czegoś, co odpowiada kolorowi danej kredki –słońca, dinozaura, wozu strażackiego czy świętego Mikołaja.
Kolorowanki dla przedszkolaków
Dziecku, które bez problemów rozpoznaje już kształty i kolory można zaproponować nieco bardziej skomplikowaną kolorowankę. Wprowadzać można też nowe techniki, np. malowania kredkami świecowymi czy farbami plakatowymi. Zanim jednak sięgniemy po te ostatnie, warto by maluszek poćwiczył posługiwanie się pędzlem, kolorując malowanki wodne. Oto kilka przykładów takich kolorowanek:
Tomek i przyjaciele. Wodne kolorowanie – Tomek i przyjaciele to popularna bajka opowiadająca o przygodach małych pociągów, które dopiero uczą się jak zostać dorosłymi pociągami odpowiedzialnymi za transport ludzi i towarów. Na kartach kolorowanki znajdziemy wszystkich najważniejszych bohaterów animacji wraz z krótkim opisem ich umiejętności. Aby pokolorować obrazek, wystarczy przyłożyć do papieru pędzel zamoczony w wodzie, a ten sam pokryje się odpowiednimi kolorami.
My Little Pony. Wodne kolorowanie – taka kolorowanka powinna sprawić radość każdej fance kucyków Pony. Znajdziemy w niej wszystkie bohaterki kultowej serii: Rainbow Dash, Pinkie Pie oraz księżniczkę Twilight Sparkle. Po zwilżeniu papieru wodą kucyki nabiorą żywych, intensywnych kolorów.
Bing. Wodne kolorowanie – bohaterem tej kolorowanki jest niesforny króliczek Bing znany z animacji o tym samym tytule. Każdemu obrazkowi towarzyszy krótki tekst, stanowiący komentarze do tego, co znajduje się na obrazku.
Na kolorowankach wodnych nie kończy się jednak repertuar malowanek dla przedszkolaków. Jeśli nasz smyk godzinami mógłby śledzić przygody wspomnianego już króliczka Binga, można mu zaproponować zeszyt Bing, Wesołą kolorowankę. Wewnątrz oprócz kolorowanek znajdziemy wiele ciekawych zadań dostosowanych do umiejętności przedszkolaka – wymyślanie okładki książki, rysowanie kwiatków czy dopasowywanie naklejek.
Fanom samolotów może spodobać się kolorowanka z naklejkami Super Wings. Tam dziecko staje przed jeszcze innym wyzwaniem: najpierw należy znaleźć z tyłu książki naklejkę odpowiadającą danemu obrazkowi, a następnie pokolorować go według wzoru.
Kolorowanki dla starszych dzieci
Z biegiem lat kolorowanki zwykle ustępują miejsca poważniejszym rozrywkom. Nowoczesne kolorowanki mogą być jednak wspaniałą, kreatywną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Najważniejsze jest, aby dobrać ich tematykę do zainteresowań naszej pociechy. I tak kolorowanka Star Wars powinna spodobać się wszystkim fanom Gwiezdnych Wojen, a Coco, Całkiem inna kolorowanka zapewne przypadnie do gustu dzieciom, które zafascynował klimat animacji o chłopcu, który z miłości do muzyki udał się do meksykańskiej krainy zmarłych – tutaj zamiast otoczonych czarnym konturem obrazków, znajdziemy białe wzory na czarnym tle. Gdy część z nich pokryjemy kontrastowymi kolorami, obrazek przeobrazi się w efektowną grafikę.
W przypadku kolorowanki Sekrety dziewczyn, Bazgrołki i kolorowanki przy odrobinie wysiłku każda strona może stać się unikatowym dziełem sztuki. Jeśli jednak zależy nam na prawdziwie designerskiej dekoracji do pokoju, warto rozejrzeć się wśród kolorowanek, do których ilustracje przygotowali uznani artyści. Przykładem może być kolorowanka antystresowa Ukryte w dżungli, do której ilustracje zaprojektowała Sara Muzio. Uzupełniając złożony obrazek, można zapomnieć o rzeczywistości. Za to efekty pracy z powodzeniem można wykorzystać do dekoracji ścian w pokoju.
Ciekawym pomysłem na kolorowankę dla starszego dziecka jest taka książeczka, której zadaniem jest nie tylko rozwój zdolności manualnych czy artystycznych, ale także nauka logicznego myślenia. Właśnie taki cel ma Złam ten szyfr. Zadania, jakie towarzyszą 27 obrazkom znajdującym się w zeszycie, dotyczą różnych dziedzin nauki. Jednym z ciekawszych jest zadanie językowe, podczas którego poznajemy słowo „dzień dobry” w sześciu różnych językach; każdemu z nich odpowiada inny kolor. Jeśli uda nam się poprawnie rozpoznać język, w jakim zapisano dane słowo, powinniśmy uzyskać piękny, kolorowy obrazek. Przy okazji kolorowania poznamy też wzory chemiczne, chińskie znaki zodiaku oraz morza i oceany na kuli ziemskiej. Kolorowankę można więc z powodzeniem wykorzystać do utrwalenia i rozszerzenia wiedzy zdobytej w szkole.
Oprac. Joanna Żelazińska