TOP 10 bajek dla dzieci:
Bajki dla najmłodszych dzieci
Jeżeli szukamy bajek dla maluchów, pamiętajmy, że zbyt zawiła fabuła i złożone żarty mogą być dla nich zbyt trudne do zrozumienia. Powinna ich za to wciągnąć prosta opowieść o zwierzątkach lub grupie przyjaciół, którzy muszą poradzić sobie z codziennymi problemami.
Bing to bajka opowiadająca o przygodach 3-letniego, sympatycznego króliczka, dla którego cały świat jest niezmiernie ciekawy. Seria składa się z 13 krótkich odcinków. W każdym z nich króliczek Bing i jego przyjaciele stają przed jakimś wyzwaniem. Nie są to oczywiście zbyt poważne zadania, raczej typowe dziecięce czynności, z jakimi musi nauczyć się radzić każdy przedszkolak. Właśnie na tym polega fenomen tej bajki – pokazuje świat widziany oczami trzylatka i dlatego jest tak interesująca dla maluchów. Jest więc kolorowo i radośnie, i choć zdarzają się problemy, na przykład z młodszą siostrą, finalnie zawsze udaje się je rozwiązać.
Masza i Niedźwiedź. Straszne historie Maszy to rosyjska produkcja bazująca na ludowej historii o dziewczynce, która zgubiła się w lesie i tam spotkała wielkiego niedźwiedzia. Cała seria bardzo szybko zyskała ogromną popularność wśród najmłodszych. „Straszne historie” to tylko wycinek przygód sympatycznych bohaterów, jednak wszystkie odcinki znajdujące się na płycie nie tylko wciągną małego widza, ale i mogą pomóc mu w przezwyciężeniu dziecięcych lęków. Bohaterowie mierzą się bowiem z najpopularniejszymi dziecięcymi obawami – strachem przed wizytą u lekarza, ciemnością, wstydem, jaki towarzyszy maluchowi podczas recytacji wierszyka przed publicznością – okazuje się jednak, że wcale nie są to takie okropności, jak mogłoby się zdawać.
Stacyjkowo. Pomocne ciuchcie to bajka o trzech młodych ciuchciach, Wilsonie, Koko i Brunie, które dopiero przygotowują się do tego, by zostać dorosłymi pociągami. Każdy z głównych bohaterów jest inny: Koko to szybki pociąg pasażerski, Bruno - pociąg towarowy, Wilson natomiast jest bardzo wielofunkcyjny, ale ten fakt jest dla niego nie lada problemem – w przeciwieństwie do kolegów jego atuty nie są bowiem od razu widoczne. W każdym odcinku ciuchcie doskonalą się w swoich specjalizacjach, ale też uczą się działać razem – gra zespołowa jest bowiem niezbędna do tego, aby móc aktywnie uczestniczyć w życiu Stacyjkowa.
Najfajniejsze bajki animowane dla chłopców
Auta to niekwestionowany współczesny hit. O niezwykłej popularności animacji świadczy już sam fakt, że powstał nie jeden, a aż trzy filmy z przygodami Zygzaka McQueena, Złomka i innych zmotoryzowanych bohaterów. O czym właściwie opowiada ta historia? Przenosimy się do świata samochodów, które jednak wykazują typowo ludzkie zachowania i emocje. Największym sportowym wydarzeniem są tam Mistrzostwa Złotego Tłoka, czyli - jak łatwo się domyślić - wyścigi samochodowe. Startuje w nich główny bohater Zygzak McQueen, którego jedynym marzeniem jest wygrać turniej. Z początku mogłoby się wydawać, że nic innego nie ma dla niego znaczenia. Droga do wygranej jest jednak długa, a perypetie, jakie spotykają bohatera i jego przyjaciół w trakcie przygotowań, pozwalają zrozumieć, że istnieją w życiu wartości ważniejsze niż sława.
LEGO Ninjago to z kolei animacja bazująca na jednej z najsłynniejszych serii klocków. Opowiada historię grupy nastoletnich przyjaciół, którzy w chwilach zagrożenia potrafią przeobrażać się w wojowniczych Ninja. Ich największym wrogiem jest Lord Garmadon, który nieustannie poszukuje sposobu na zniszczenie ich miasta. Chłopcy najprawdopodobniej pokochają tę bajkę już za sam fakt, że oparta jest w świecie LEGO. Ogromnym atutem animacji są również jej bohaterowie. Herosami okazują się przecież uczniowie miejskiego liceum, którzy na co dzień nie wyróżniają się niczym niezwykłym.
Najfajniejsze bajki animowane dla dziewczynek
Kraina Lodu podbiła serca widzów w każdym wieku, zwłaszcza serca dziewczynek. Główna bohaterka bajki, Elza, posiada wyjątkowe moce, nad którymi jednak nie potrafi panować. To dlatego postanawia zaszyć się w ukryciu, by nie stwarzać zagrożenia dla tych, których kocha. Na poszukiwania wyrusza jej siostra Anna razem z napotkanym handlarzem Kristoffem oraz jego lojalnym reniferem, Svenem. Pełna wyzwań droga zapewne zakończyłaby się porażką, gdyby nie ogromna determinacja Anny i pomoc towarzyszy, w tym także napotkanego bałwanka. Klimatu bajki dopełnia oczywiście wspaniała muzyka, na czele z piosenką „Mam tę moc”.
„Kraina Lodu” to jeden z trzech filmów, jaki znalazł się w specjalnej kolekcji DVD Księżniczki Disneya. Oprócz wspomnianej animacji znajdziemy tam jeszcze dwa filmy uwielbiane przez dziewczynki: „Zaplątani” i „Vaiana: Skarb Oceanu”. Pierwszy z nich to doskonale wszystkim znana historia Roszpunki – Disney dokonał jednak jej reinterpretacji (i tak na przykład zamiast księcia mamy złodziejaszka). Historia jest bardzo zabawna, więc cała rodzina będzie się przy niej świetnie bawić. Kolejna księżniczka, Vaiana, jest natomiast córką władcy jednej z wysp Polinezji. Podobnie jak większość współczesnych księżniczek Disneya jest dość charakterną postacią. Gdy okazuje się, że musi wyruszyć na niebezpieczną wyprawę w głąb oceanu, by ratować swój lud, nie waha się ani chwili.
Klasyka filmów animowanych
Król Lew – Mimo że od premiery bajki minęło ponad 20 lat, historia ani trochę się nie zestarzała, co w przypadku jednego z najwybitniejszych filmów animowanych w historii kina nie powinno być raczej zaskoczeniem. Małe lwiątko Simba i jego odważny ojciec Mufasa, dobry i odpowiedzialny władca Lwiej Ziemi, stają się ofiarami spisku podstępnego Skazy, który chce przejąć królestwo brata. Twórcom udało się zawrzeć w tej opowieści ponadczasowe prawdy o miłości, dorastaniu, odwadze i sile przyjaźni. Warto przypomnieć sobie perypetie bohaterów, zabawne dialogi i muzykę – nasze dziecko z pewnością będzie zachwycone tak samo, jak my przed laty.
Kopciuszek to nie tylko jedna z najsłynniejszych animacji, ale i jedna z najbardziej rozpoznawalnych historii dla dzieci. Opowieść o osieroconej, poniżanej przez macochę i przyrodnie siostry dziewczynie, która dzięki swojej pracowitości i dobroci zaskarbia sobie miłość księcia, jest adresowana głównie do dziewczynek. Choć bajka ma już swoje lata, wciąż świetnie się ją ogląda, zwłaszcza że pojawiło się nowe, odświeżone wydanie na Blu-ray i DVD – narracja zyskała też nowy polski dubbing.
Bajki edukacyjne
Oprócz typowo rozrywkowych bajek warto czasem zaserwować dziecku animację, w którą są wplecione treści edukacyjne. Kultową tego typu pozycją jest Było sobie życie, dzięki której dzieci mogą dowiedzieć się, jak funkcjonuje ludzki organizm. Twórcy serialu uczynili z ludzkiego organizmu bajkowy świat, w którym zamieszkują czerwone i białe krwinki, neurony i hormony, ale i pojawiają się intruzi, czyli bakterie i wirusy. Młody widz, obserwując ich działania, dowiaduje się, jak działają poszczególne organy w ludzkim ciele i poznaje sposoby, które mogą pomóc ustrzec się przed chorobą. Nowe terminy i pojęcia są wprowadzane stopniowo, tak aby dziecko nie pogubiło się w ich natłoku. Najpierw dowiadujemy się zatem, jak działa pojedyncza komórka, a dopiero później przechodzimy do wyjaśnienia sposobu funkcjonowania poszczególnych organów.
Warto mieć na uwadze, że „Było sobie życie” to tylko jedna część naukowej serii dla dzieci. Dziecku warto też zaproponować seriale Byli sobie podróżnicy, Była sobie ziemia, Byli sobie wynalazcy i Był sobie człowiek.
Oprac. Joanna Żelazińska