Jak zachęcać dziecko do rozmowy i jak rozmawiać z dziećmi
Jak pokonać nieśmiałość u dzieci, kilka sprawdzonych sposobów
Odwiedzają cię znajomi, a twój maluszek zamiast się przywitać chowa się po kątach lub wybucha płaczem? Przy najbliższych buzia mu się nie zamyka, a w towarzystwie milczy jak zaklęty? Myślisz, „co z nim jest nie tak?!”. Spokojnie! Nieśmiałość to nic strasznego!
Co to jest nieśmiałość i skąd się bierze?
Nieśmiałość to prezent, z jakim rodzi się dziecko i który pozwala mu odróżnić swoich od obcych. Jest to bariera chroniąca więź powstałą między dzieckiem a jego najbliższymi. To, dlatego twój maluch w domu jest wulkanem energii, a w szerszym gronie pokazuje wyraźny dystans. Nie oznacza to, że nieśmiałe dziecko nie będzie kiedyś duszą towarzystwa - tu wpływ ma przede wszystkim temperament smyka, poprawność budowania relacji z otoczeniem oraz twoje działania.
W pierwszych miesiącach życia onieśmielenie jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Zazwyczaj maleje wraz ze wzrostem poczucia własnej odrębności, a więc około 2 roku życia, kiedy dziecko na każdym kroku zaznacza swoje „ja”.
Uwaga schody! – nieśmiałe dziecko w przedszkolu
Nawet, gdy do tej pory twoje dziecko nie wykazywało zbytniej nieśmiałości, bądź wydawało ci się, że macie ten etap za sobą może się zdarzyć, że wraz z pójściem do przedszkola wszystko wróci ze zdwojoną siłą. Nie jest to również nic nienaturalnego. Dziecko zmienia otoczenie, przestaje być w centrum zainteresowania, staje się członkiem nowej grupy pełnej różnych osobowości. Ważne, aby na tym etapie maksymalnie wspierać malucha. Obserwuj, tłumacz, zachęcaj do aktywności, – lecz nigdy nie zmuszaj!
Każde dziecko potrzebuje innych bodźców, dlatego dostosuj metody do swojego malucha. Nie zniechęcaj się przy byle potknięciu, pamiętaj o systematyczności, ale przede wszystkim szanuj indywidualność i niepowtarzalność swojego dziecka. Nie każdy musi być gwiazdą i to, że twoje dziecko nie stoi w pierwszym rzędzie nie jest jego wadą!
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Słowa kluczowe: nieśmiałe dziecko, nieśmiałość u dzieci, dziecko nieśmiałe, jak pokonać nieśmiałość, nieśmiałe dziecko w przedszkolu