Zabawki dla dzieci - 10 ponadczasowych zabawek

Zabawki dla dzieci - 10 ponadczasowych zabawek

Gdy pojawia się w domu dziecko, pojawiają się i zabawki. Całe morze zabawek. Warto, aby były to wartościowe produkty, które nie tylko szybko się nie znudzą, ale i posłużą kolejnym pokoleniom. Jakie zabawki wybierać, by dziecko korzystało z nich przez lata? Na rynku od lat dostępne są ponadczasowe zabawki, po które sięgają dzieci na całym świecie. To zabawki niezwykłe, które nigdy się nie nudzą i nie wychodzą z mody. 

Myśląc o zabawkach, w głowie najczęściej pojawiają się trzy kultowe pozycje: klocki, lalki i pluszaki. Nie ma dziecka, które wśród zabawek nie znalazłoby właśnie tych pozycji. Rodzice powinni pamiętać, że istnieją zabawki, które są tylko tymczasową modą nagłaśnianą w reklamach telewizyjnych. Są też takie, którymi dzieci bawią się od pokoleń i jest duża szansa, że i kolejne pokolenia będą po nie sięgać. Poznaj 10 kultowych, ponadczasowych zabawek, które sprawią, że Twoje dziecko prędko nie zrezygnuje z zabawy nimi.

Lalka szmaciana

Lalki szmaciane sprawdzą się jako zabawka nawet dla najmłodszych dzieci. Zanim podarujemy ją maluchowi, zwróćmy jednak uwagę, czy posiadają certyfikat bezpieczeństwa – dzięki niemu będziemy mogli bez obaw powierzyć szmaciankę naszym pociechom. To, co dodatkowo można sprawdzić to jakość tkanin, z których lalka została wykonana. Jeżeli użyto materiału odpornego na osadzanie się kurzu i powstawanie plam, nasza pociecha dłużej nacieszy się przytulanką. 

Im starsze dziecko, tym ważniejszą kwestią będzie też wygląd lalki – im więcej szczegółów, takich jak uśmiech czy kolorowe ubranko, tym lepiej. Lalka Dolly to szmacianka, która dostępna jest w czterech kolorach, dlatego łatwiej będzie nam wpasować się w gust przyszłej właścicielki. Jest wyjątkowo miękka w dotyku, dlatego zabawa nią to prawdziwa przyjemność. 

Hulajnoga

Prosta konstrukcja, która potrafi dać tak wiele radości. Na rynku można już znaleźć hulajnogi przeznaczone dla półtorarocznego dziecka (najczęściej mają one dodatkowe kółko, dzięki któremu maluchowi łatwiej utrzymać równowagę, oraz szerszy podest), ale też hulajnogi dla nastolatków. Przekrój produktów jest bardzo duży i świadczy o jednym – to rozwiązanie ponadczasowe, zabawka, która sprawdzi się niezależnie od wieku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi? Przede wszystkim na jakość i atesty, które wskazują na to, że zabawka jest bezpieczna. Ważne jest także to, w jakim wieku jest nasze dziecko i ile ma wzrostu – hulajnoga nie może być za duża. Rozwiązaniem może być zakup modelu z regulowaną kierownicą, który posłuży znacznie dłużej. 

Kolejka

Trudno w to uwierzyć, ale już nasi pradziadkowie i prapradziadkowie bawili się kolejką elektryczną!

Choć pociąg porusza się zwykle po tej samej trasie, dzieci uwielbiają tę zabawkę – godzinami mogą obserwować samo poruszającą się lokomotywę jadącą po szynach, budować tunele i stacje kolejowe.

Swoją przygodę z koleją mogą rozpocząć już dwuletnie maluchy. Lokomotywa Fisher-Price, Tomek i Przyjaciele,do której można przyczepiać dodatkowe wagoniki,jest nie tylko bezpieczna i wytrzymała, ale przede wszystkim nawiązuje do popularnej bajki, którą kochają wszystkie brzdące.Starsze dzieci wciągną się za to w wbudowanie tuneli dla kolejki elektrycznej, może to być tradycyjny pociąg lub bardziej współczesna, miejska wersja, na przykład kolejka SKM

Zabawki drewniane

Zanim na rynku pojawił się plastik, zabawki dla dzieci były wykonywane z prostych, ekologicznych materiałów. Takie produkty miały wiele zalet – były wytrzymałe, a jednocześnie dawały wiele możliwości wykorzystania, tym samym pobudzając kreatywność. Drewniane klocki, samochodziki czy kukiełki cieszą się popularnością do dziś. 

Labirynt logiczny to pomysł na edukacyjną zabawkę dla dzieci od pierwszego roku życia, a drewniany domek dla lalek czy koń na biegunach pokochają nieco starsze dzieci. Co ważne, wystarczy odrobina troski, by zabawki wykonane z drewna przetrwały w nienaruszonym stanie i cieszyły kolejne pokolenia. 

Kostka Rubika

Stworzona została przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza - Ernő Rubika, któremu poprawne ułożenie kostki zajęło miesiąc![1]

Cała trudność tej układanki polega na tym, by każda ściana sześcianu była w jednym z sześciu kolorów. Nie jest to łatwe, ponieważ kostka składa się z 26 sześcianów obracających się wokół przegubu, który umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i obrót warstwy przechodzącej przez środek kostki. Skomplikowane? A wygląda jak najprostsza rzecz na świecie. Tymczasem są aż 43 tryliony możliwych kombinacji! Choć ich rozszyfrowanie wielu osobom wydaje się wręcz niemożliwe, istnieją specjalne techniki, dzięki którym łatwiej „rozgryźć” ten skomplikowany system. Mistrzowie są w stanie ułożyć kostkę Rubika w mgnieniu oka -  rekordziście zajęło to jedyne 4 minuty i 59 sekund.

Monopoly

Przeznaczona jest dla dzieci, ale nawet dorośli będą się przy niej dobrze bawić – dla wielu z nich będzie to właśnie powrót do chwil dzieciństwa. Gra uczy logicznego myślenia, podstaw ekonomii i biznesowej strategii. W rozgrywce chodzi o jak najbardziej efektywny handel nieruchomościami, choć nie da się ukryć, że bez względu na umiejętność planowania, trzeba też mieć trochę szczęścia.

Karuzela nad łóżeczko

Za jedną z pierwszych zabawek interaktywnych dla najmłodszych należy uznać karuzelę nad łóżeczko. To ten rodzaj zabawki, który nigdy nie przejdzie do historii. Dlaczego? Prosta, zwisająca nad maluchem konstrukcja z zawieszonymi na niej zabawkami (obecnie także np. z pozytywką) pozwala zająć malucha nawet na dłuższą chwilę. Niemowlę wodzi wzrokiem za kolorowymi elementami, wsłuchuje się w ich szelest bądź melodię – to wszystko jest bardzo ważne. Zaciekawiony maluch nie będzie domagał się nieustannej obecności mamy, a to oznacza mniej stresu dla obu stron. 

Gry towarzyskie

Ponadczasowe są także gry, w które maluchy mogą grać razem ze swoimi rówieśnikami. Dixit to jeden z przykładów. Autorem zabawy jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Zauważył, że dzięki konieczności wspólnego wymyślania zaskakujących skojarzeń, dzieci chętniej odkrywają swoje myśli i emocje. Można jednak sięgnąć po dowolną grę towarzyską czy edukacyjną – każda z nich niesie za sobą wiele korzyści. 

Gry karciane

Choć dzisiaj gry kojarzą się już głównie z rozgrywką przed komputerem, nie zapominajmy, że to gry karciane dostarczały rozrywki na przełomie ostatnich sześciuset lat! Dla dzieci powstało wiele wersji gry w karty, od Piotrusia po Makao. Dobble to nieco bardziej zaawansowana gra karciana - 50 symboli umieszczonych jest na okrągłych 55 kartach. Ilustracje na każdej z nich są bardzo kolorowe, przedstawiają zarówno rośliny, postaci, jak i przedmioty. Karty są unikalne – z pozostałymi łączy je tylko jeden symbol.  Zadaniem graczy jest odnalezienie identycznych symboli na dwóch kartach oraz nazwanie ich, zanim zrobią to inni uczestnicy. Gra zawiera aż pięć wariantów trudności, więc sprawdzi się zarówno dla sześciolatków, jak i dla licealisty. 

Było sobie życie

Kto z nas, dorosłych, nie zna serii krótkometrażowych animowanych filmów o poznawaniu świata  - Było sobie życie? Każdy, kto miał okazję obejrzeć chociaż jeden odcinek, na pewno pamięta animowanego naukowca, który w zabawny i bardzo obrazowy sposób  opowiada dzieciom jak funkcjonuje ludzki organizm. Oprócz bajkowej serii, edukację maluchów warto uzupełnić o grę familijną Było sobie życie, która ma na celu zapoznanie dzieci z budową i poszczególnymi funkcjami organów ludzkiego ciała.

Oprac. Natalia Olszewska

 


[1] Źródło: Wikipedia.pl