To, jak wykorzystamy nasz czas spędzany z dzieckiem, zależy tylko od nas. W co można się bawić z dziećmi? Możliwości jest wiele! Gry planszowe czy zabawy kreatywne zapewnią wciągającą rozrywkę bez względu na porę roku, a gadżety i zabawki sportowe pozwolą ciekawie spędzić wspólny czas na świeżym powietrzu. Jeśli nie mamy pomysłu na to jak efektywnie spędzić czas ze szkrabem, warto zerknąć na poniższe propozycje.
W jakie gry planszowe można grać razem z dziećmi?
Gry planszowe to od wielu lat jedna z najczęściej wybieranych aktywności rodzinnych. Mają na celu uczyć logicznego myślenia, a także przyzwyczajać dziecko do pracy zespołowej, z którą w końcu i tak będzie musiało się zetknąć w przedszkolu czy szkole. Rodzajów gier jest bardzo wiele, ale jeżeli planujemy rodzinną rozgrywkę, najbezpieczniej postawić jest na jedną z planszówek familijnych. W tej kategorii bez problemu powinniśmy znaleźć propozycję dla każdej grupy wiekowej – oznacza to, że w świat gier planszowych możemy zacząć wciągać już nawet 2-, 3-latka i ani on, ani rodzic nie będzie się przy tym nudzić.
Rozpocząć przygodę z planszówkami pomoże na przykład gra Kukuryku – Kim jestem. Jej zasady są bardzo proste, więc bez wysiłku zrozumie je już 3-letnie dziecko. Każdy z graczy zakłada na czoło opaskę, następnie losuje jedną kartę ze stosu i umieszcza ją na opasce osoby z prawej strony. Zadaniem każdego z graczy jest odgadnięcie, kim się jest – w tym celu można zadawać pytania pozostałym, ale odpowiedzią na te pytania może być tylko tak lub nie. Przy tej zabawie na pewno nie zabraknie śmiechu, a ponieważ postaci do odgadnięcia jest aż 110, gra może przybierać różne wariacje.
Świetną propozycją dla maluszków są także gry kooperacyjne, czyli takie, w których uczestnicy gry tworzą drużynę i muszą wspólnie zrealizować określone zadanie. Planszówka Mali Detektywi wymaga od wszystkich domowników, aby zaczęli ze sobą współpracować. Rodzice są głównie od tego, by nadzorować całą zabawę, tłumaczyć i pilnować reguł, a w razie czego nakierowywać swoje pociechy na właściwe tory. Dzieci z kolei nie tylko muszą odnajdywać zaginione przedmioty, ale także wydedukować, których brakuje, a to pozytywnie powinno wpłynąć na ich pamięć i logiczne myślenie. Elementy manualne, takie jak przekręcanie wskazówki zegara czy wrzucanie żetonów do specjalnego otworu w planszy, są dla nich dodatkową atrakcją.
Grą, która zachwyci wszystkich domowników, bez względu na ich wiek, jest Dixit – gra skojarzeń o banalnie prostych zasadach, co nie oznacza wcale, że rozgrywka szybko się nudzi (wręcz przeciwnie!). Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart z inspirującymi obrazkami. Osoba, która w danej turze wciela się w bajarza, musi wybrać jedną ze swoich kart i wymyślić do niej skojarzenie lub opowieść, a przy tym wykazać się wyobraźnią i kreatywnością. Następnie wszyscy pozostali gracze wybierają ze swojej talii obrazek, który ich zdaniem najbardziej pasuje do opisanej konotacji. Wszystkie wybrane karty, odwrócone obrazkiem w dół, lądują na stole, a po ich przetasowaniu i obróceniu na właściwą stronę trzeba zgadnąć, która z nich była inspiracją dla opowieści.
W ramach wspólnej zabawy, która przeniesie całą rodzinę do świata marzeń i nierealnych zjawisk, warto wypróbować także grę Zęby Smoka. Zadaniem zawodników jest odpowiednie wypielęgnowanie smoczego uzębienia. Zadanie to jest jednak dość niebezpieczne bowiem smok dość często zapomina o śmiałkach, którzy udzielają mu pomocy i w zasadzie nie wiadomo, kiedy postanowi zamknąć paszczę.
Gdy mowa o spędzaniu czasu ze starszymi dziećmi, idealnym rozwiązaniem może być kultowa gra Monopoly. Wygrywa ten z graczy, który najlepiej zrozumie zasady handlu nieruchomościami i będzie inwestował najrozsądniej i najwydajniej. Każda kolejna rozgrywka pozwala lepiej zrozumieć wszelkie zależności – trudno o lepszy sposób, by nauczyć dziecko liczenia i myślenia przyczynowo skutkowego.
W co się bawić z dziećmi na świeżym powietrzu?
Jak się bawić poza domem, by wspólnie spędzony czas był efektywny, a wybrana zabawa sprawiła frajdę wszystkim? Nie trzeba bardzo kombinować! Czasami wystarczy zwykła piłka. W przypadku malucha sprawdzi się lekka piłka z gumy lub pompowana. Mali piłkarze będą natomiast zachwyceni piłkarską rozgrywką z tatą czy starszym bratem. Zamiast tradycyjnej, czarno-białej piłki do gry w nogę możemy postawić na model z ciekawym wzorem. Może to być na przykład piłka w pojazdy. Ważne, by była wygodna w utrzymaniu i wykonana z solidnego materiału.
Dwie rakiety i lotka – taki zestaw także może być podstawą świetnej zabawy w rodzinnym gronie. I choć w każdym sporcie początki bywają trudne, w przypadku badmintona zwykle wystarczy podstawowy trening. Gdy dzieci poćwiczą nieco koordynację ruchową, gra zacznie sprawiać im przyjemność. Obecnie z łatwością znajdziemy także przenośną siatkę do badmintona, która uatrakcyjni rodzinną rozgrywkę. Najlepiej wybrać taką z wysokiej jakości poliestru i metalu, dzięki czemu będzie odporna na wszelkie warunki atmosferyczne.
Kolejną propozycją jest elektroniczna mata do gry w klasy. Jak wiadomo, klasy to gra zespołowa, więc dlaczego nie zagrać całą rodziną? Maluchy będą zachwycone wskakiwaniem na pola z uroczymi zwierzątkami, a do zabawy dodatkowo będą aktywizować je dźwięki wydawane przez każdy z prostokątów.
Doskonałym pomysłem na to, jak spędzić czas z dzieckiem poza domem jest także rodzinna, rowerowa przejażdżka. Wcześniej trzeba tylko wybrać odpowiedni sprzęt dla smyka. Jeżeli zdecydujemy się na rowerek z bocznymi kółkami, nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo dziecka podczas pierwszych wypraw, a gdy już nabierze wprawy w jeżdżeniu, wystarczy je odczepić. Zaletą rowerka z regulowaną wysokością siodełka i kierownicy będzie dodatkowo to, że posłuży nam przez kilka lat – taki model rośnie razem z dzieckiem.
Zabawą, na którą chyba nigdy nie jest się za starym, jest puszczanie latawców. Z maluchami możemy własnoręcznie wykonać kolorowy model, starsze dzieci docenią z kolei sportową wersję, taką jak Brookite - Bombowiec. Jest to dwulinkowy sportowy latawiec, który cechuje wysoka jakość wykonania oraz trwałość – zabawy na wietrze z jego udziałem mogą nie mieć końca.
Rodzinne zestawy kreatywne
Kreatywne zabawki są zazwyczaj proste konstrukcyjnie i mają na celu skłaniać dzieci do zadań prostych, ale wymagających kreatywnego myślenia. Tworzymy słowa to kreatywna gra edukacyjna, która w łatwy i przyjemny sposób wprowadza dziecko w świat liter i słów - może być doskonałym wstępem do nauki czytania i pisania. Poprzez trening umiejętności werbalnych dziecko poznaje także nowe wyrazy i poszerza horyzonty, a rodzic może sprawdzić swoją pamięć ortograficzną z czasów szkolnych i oczywiście świetnie się przy tym bawić.
Możemy zaproponować malcowi także zestaw projekcyjny, który pozwala uzyskiwać obraz za pomocą światła wykorzystanego w ciemnych pomieszczeniach. Niebo Nocą to przykład takiego zestawu, który dodatkowo pozwala przekształcić dziecięcy pokój w gwieździste nocne niebo i rozbudzić astronomiczną pasję dziecka.
Jeśli mamy w domu małego naukowca, możemy spróbować przeprowadzić wspólny eksperyment! Najbezpieczniej będzie sięgnąć po kolejny zestaw kreatywny dla dzieci i wyprodukować np. papier czerpany, przy okazji uświadamiając swoją pociechę jak ważne jest dbanie o środowisko i ponowne wykorzystywanie surowców. Wyprodukowany z makulatury papier możemy wspólnie z dzieckiem przekształcić w zakładki do książek, zrobić notesiki, kartki z pozdrowieniami i wiele innych papierowych akcesoriów.
Inną kreatywną rozrywką jest wspólne przygotowanie domowego przedstawienia. Taka zabawa może być bardzo ciekawa, szczególnie gdy wspólnie przygotujemy wszystkie dekoracje i aktorów, czyli pacynki.
Nie zapominajmy też o tym, że chyba wszystkie dzieci uwielbiają wymyślanie i zgadywanie! Kalambury to jedna z tych zabaw, które od lat cieszą się popularnością wśród dzieci i ich rodziców. To gra familijna, która pobudza wyobraźnię i daje powody do śmiechu i radości. Kalambury maxi to propozycja skierowana do dzieci i dorosłych, może być pretekstem do świetnej, pełnej humoru i emocji zabawy rodzinnej.
Rodzinna zabawa klockami
Radość z zabawy klockami mogą czerpać nie tylko dzieci, ale i ich opiekunowie. Ta prosta zabawka stwarza wiele możliwości tworzenia i scenariuszy budowy. Można się nimi bawić zarówno w domu, jak i na zewnątrz, w dodatku dostępnych jest tyle rodzajów klocków, że z pewnością odnajdziemy takie, które najlepiej sprawdzą się dla naszej rodziny.
Jeśli szukamy propozycji dla dwulatka, warto postawić na klocki Baby&More. Duże elementy w pięknych pastelowych barwach i z kolorowymi rysunkami gwarantują wiele godzin wspaniałej zabawy Kto pierwszy zbuduje zamek? Do dzieła!
Pretekstem do wspólnego spędzania czasu może być zestaw klocków magnetycznych. Składają się one z kombinacji pałeczek i kulek, z których dziecko może budować wszelakie konstrukcje: od piramid, przez kule, sześciany, zwierzątka, pojazdy czy ogromne architektoniczne konstrukcje. Jak? Proste pręciki zakończone magnesami łączą się dzięki metalowym kuleczkom. Ważne jednak, by rodzic wspierał dziecko w budowaniu, a przy okazji sam wykazał się możliwościami konstruktorskimi. Zestaw Supermag Maxi to zabawka konstrukcyjna, którą dziecko nie jest w stanie się znudzić, rodzic także nie!
Dla bardziej wymagających rodzin konstruktorów poleca się wieloelementowe zestawy klocków konstrukcyjnych. To klocki skłaniające do pobudzenia wyobraźni i pochłaniające długie godziny wspólnej zabawy. Zestaw Zdalnie Sterowana Wyścigówka od LEGO Technic to zdalnie sterowany, szybki, całkowicie zmechanizowany pojazd na wielkich gąsieniach, którego konstrukcja może okazać się świetną zabawą dla całej rodziny.
Rodzinne czytanie z dziećmi
Wspólnie spędzony czas przy ulubionej książce to jedne z najmilszych chwil, które później z sentymentem wspominają zarówno rodzice, jak i dzieci. To także jeden z najlepszych sposobów na to, by pomóc swoim pociechom zrozumieć otaczający świat. Seria książeczek o Tupciu Chrupciu – zabawnej myszce, która mierzy się z wieloma przygodami - uczy dziecko dzielenia się z innymi czy mówienia prawdy, ale także bardziej praktycznych rzeczy, jak chociażby prawidłowego mycia ząbków. Dzięki tej lekturze z łatwością wytłumaczymy więc wiele ważnych rzeczy.
Wybierając książkę do wspólnego czytania, warto postawić również na klasyczne bajki i baśnie. Pewnych tytułów po prostu nie wypada nie znać, a dzięki takiej lekturze rodzice będą też mogli wrócić myślami do własnego dzieciństwa. Można też sięgnąć po taki tytuł jak Wysypisko Książek – książki, która odkrywa przed maluchem zaczarowany świat opowieści pełnych przygód.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby sięgnąć po książki kucharskie dla najmłodszych i przenieść zabawę do kuchni! Cecylka Knedelek to aż 100 ciekawych kulinarnych opowiastek i ponad 130 przepisów na dania, które dzieci mogą wykonać z rodzicami.
Oprac. Natalia Olszewska