Jeśli szukasz pomysłu na prezent lub spędzenie czasu ze swoją pociechą, może przydać ci się nasz ranking gier dla dzieci. Zgromadziliśmy w nim 10 najlepszych planszówek dla najmłodszych i starszaków – czekają na was wielkie emocje i niespodziewane zwroty akcji! Kategoria wiekowa jest tu nie bez znaczenia. Gry planszowe dla dzieci, jeżeli tylko odpowiednio je dobierzemy, spotkają się z zainteresowaniem malucha w każdym wieku. Znajdź te, które mogą spodobać się twojemu smykowi!
Najlepsze gry dla dzieci – jak wybrać odpowiednią?
Zagadki i wyzwania, przygody, które można przeżywać całą grupą rówieśników, a dodatkowo te emocje są z każdą rozgrywką inne! Nie powinna więc dziwić stale rosnąca popularność gier planszowych – świadomi rodzice wręcz zachęcają swoje pociechy do tej właśnie formy rozrywki. Jedyny problem może stanowić bardzo szeroki wybór. Jaka planszówka będzie odpowiednia? Aby pomóc ci w tym dylemacie, przeanalizowaliśmy najpopularniejsze dostępne produkty.
Rodzaje gier planszowych dla dzieci
Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju gry dla malucha. Weź pod uwagę jego zdolności manualne, zwinność i poziom zaawansowania. Co czeka na ciebie w sklepach?
- Gry zręcznościowe – zazwyczaj bardzo proste gry z przyjemną i szybką rozgrywką oraz intuicyjnymi zasadami, uwielbiane przez maluchy w każdym wieku. Im częściej w nie grają, tym zazwyczaj łatwiej im odnieść zwycięstwo – cóż, praktyka czyni zręcznego mistrza.
- Gry losowe – w nich warunkiem wygranej jest szczęście w losowaniu kart lub podczas rzutów kostką. Dzięki temu, że w trakcie rozgrywki nie sposób przewidzieć, kto wygra, zabawa jest bardzo dynamiczna i przyciąga uwagę każdego gracza.
- Gry karciane – niezwykle różnorodna kategoria. Do gier karcianych zaliczymy zarówno tytuły, które bazują na popularnych Piotrusiu czy wojnie, jak i te bardziej skomplikowane – edukacyjne, logiczne czy zręcznościowe. Dzięki temu, bez najmniejszych problemów znajdziemy grę karcianą dostosowaną do możliwości nawet najmłodszych graczy.
- Gry logiczne oraz pamięciowe – gry, w których umiejętność kojarzenia faktów oraz zdarzeń jest równie ważna, co spostrzegawczość i pamięć. Wbrew pozorom gry logiczno-pamięciowe są przez dzieci niezwykle lubiane, głównie ze względu na możliwość rozwiązywania zagadek – czyli tego, co dzieci w każdym wieku wręcz uwielbiają robić.
- Gry edukacyjne – dzieci to mali odkrywcy. Dlaczego zatem nie pomóc im w odkrywaniu świata poprzez zabawę? Gry edukacyjne to świetne uzupełnienie codziennej nauki i bardzo dobry sposób na zainteresowanie malucha jakąś dziedziną wiedzy. Kto wie, być może to właśnie nasza pociecha zostanie kiedyś sławnym fizykiem lub historykiem?
- Gry familijne – stworzone do rozgrywki w gronie najbliższych. Do tej grupy zaliczyć możemy bardzo dużo tytułów zręcznościowych, logicznych, karcianych czy edukacyjnych. Ponieważ w gry familijne powinno grać jak najwięcej uczestników, są to zazwyczaj tytuły łatwe do opanowania, zabawne i niosące za sobą mnóstwo frajdy.
- Gry słowne – umiejętności czytania i pisania są absolutnie kluczowe w życiu każdego z nas. Gry słowne bardzo dobrze tych umiejętności uczą i jeszcze lepiej je utrwalają. Poza tym pełno w nich kalamburów – nie sposób się przy nich nudzić.
- Gry strategiczne– tytuły przeznaczone raczej dla starszych pociech w wieku szkolnym. Rozgrywka w grach strategicznych potrafi być stosunkowo długa, zasady niekiedy również nie należą do najprostszych. Gry strategiczne mają jednak to do siebie, że potrafią wciągnąć na długie godziny, dlatego są bardzo cenione zarówno przez młodocianych taktyków, jak i ich rodziców.
- Gry ekonomiczne – bardzo dobry wybór dla każdego małego biznesmena. Jeżeli nasza pociecha ma smykałkę do interesów i opanowała już najprostsze działania arytmetyczne, to gra ekonomiczna świetnie się dla niej sprawdzi.
- Gry przygodowe – gry przeznaczone raczej dla starszych dzieci; maluchy mogą poczuć się przytłoczone ilością zasad, możliwych działań i innych elementów rozgrywki, na które należy zwrócić uwagę. Ich starsze rodzeństwo będzie jednak zachwycone. Gry przygodowe oparte są na interesującej historii i wymagają zaangażowania od gracza – dzięki temu każda rozgrywka to nowa opowieść.
- Gry elektroniczne – kto powiedział, że gra planszowa powinna koniecznie zawierać karty, kostki lub figurki? Gry elektroniczne są bardzo miłym urozmaiceniem dla każdego dziecka, a zastosowane rozwiązania sprawiają, że rozgrywka jest nie tylko dynamiczna, ale także oryginalna i zajmująca.
Czym kierować się przy wyborze gier planszowych dla dzieci?
Gdy wybieramy grę planszową dla dziecka, nie chcemy, żeby leżała ona na półce i pokrywała się kurzem. Z oczywistych względów wolimy tytuły, które zapewnią długą, zajmującą i emocjonującą rozgrywkę. Podczas zakupu gry planszowej warto zwrócić uwagę między innymi na:
- dynamiczną rozrywkę,
- zasady dostosowane do wieku pociechy,
- wysoką estetykę wykonania,
- tematykę zgodną z zainteresowaniami dziecka.
Jeżeli gra pomaga w rozwoju koordynacji ruchowej, zdolności planowania, wyobraźni czy umiejętności szybkiego liczenia w pamięci, z pewnością będzie to dobry wybór. Jeśli dodatkowo posiada walory edukacyjne i opowiada o określonej epoce historycznej lub operuje niecodziennymi terminami (na przykład z dziedziny ekonomii, wiedzy ogólnej, historii itp.), również zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem.
Ranking gier dla dzieci – 10 propozycji dla najmłodszych
-
Zakręcone robale
Doskonała alternatywa dla klasycznego domina! Wciągnie zarówno pięciolatka, jak i starszych członków rodziny. Naszym zadaniem w trakcie rozgrywki jest ułożenie jak najwięcej długich robali z kolorowych kafelków. Gra uczy maluchy spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej. Uwaga! Gra może wciągnąć na długie godziny!
-
Koci Domek Gabi, Picnic Party
Koci Domek Gabi to jedna ze współczesnych bajek, którą kochają najmłodsze dzieci – na rynku pojawiło się mnóstwo produktów z wizerunkami bohaterów serialu. Jednym z nich jest gra familijna od Trefla: Picnic Party. Przeznaczona dla maluchów od 4. roku życia gra planszowa polega na zbieraniu owoców napotkanych na planszy i zbieraniu ich w kolorowe smakowite szaszłyki. Dzięki prostym regułom rozgrywki i atrakcyjnym ilustracjom przedszkolaki nie zniechęcą się do zabawy.
-
Pełny kurnik
Jeśli twój maluch uwielbia przebywać na wsi i interesują go zwierzęta mieszkające w gospodarstwach, Pełny kurnik może okazać się strzałem w dziesiątkę. W grze wcielamy się w hodowców – całość polega na opiece nad kurami i zbieraniu ich jajek. Jednak to sielskie życie często przerywają niebezpieczeństwa, na przykład grasujący w pobliżu lis lub ptasia grypa. Da się im zaradzić, ale do tego potrzebny będzie refleks i spryt! Ten, w którego kurniku najszybciej zasiądzie 9 dorosłych kurek, wygrywa.
-
Kim jestem?
Być może znasz grę, której uczestnicy noszą na czole kartkę z imieniem znanej postaci i próbują odgadnąć, kim właściwie są. Oto jedna z wersji tej gry, dopasowana do potrzeb najmłodszych dzieci powyżej 4. roku życia. Zasady są bardzo proste – wylosuj kartę i umieść ją w opasce na głowie, aby widzieli ją pozostali gracze. Następnie zadawaj pytania, na podstawie których dowiesz się, jaką jesteś postacią. Nie zawsze będzie to łatwe, szczególnie że odpowiedź na twoje pytanie może brzmieć jedynie „tak” lub „nie”.
-
Nogi stonogi
„Nogi stonogi” to klasyczna już gra dla całej rodziny – od kilkunastu lat nie znika z listy bestsellerów. Dla dzieci w wieku od 4 lat będzie wsparciem w nauce liczenia oraz rozpoznawania kolorów. W trakcie rozrywki musimy zdobyć jak najwięcej butów dla naszej stonogi poprzez rzuty trzema kostkami. Zasady gry zachęcają maluchy do poznawania podstaw matematyki, a solidnie wykonane elementy z grubego kartonu są odporne na działanie dziecięcych rączek.
-
Kto gdzie mieszka?
Jest to propozycja stworzona dla najmłodszych miłośników zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dzikich. Maluszek ma zadanie przyporządkować kolorowe wizerunki zwierzątek do miejsc, w których mieszkają. Zabawka nie tylko edukuje, ale i rozwija motorykę małą Twojego dziecka. Wesołe kolorowe obrazki przyciągają uwagę i zachęcają do kreowania własnych historii.
-
Chodźmy na rybki
Kolejna propozycja dla najmłodszych – już od 3 lat. Grając w tę grę, możemy wcielić się w wędkarza próbującego złowić na haczyk rybki pływające w jeziorku. Zabawka budzi w maluchach wiele emocji oraz trenuje refleks i koordynację ręka-oko. W rozgrywce może brać udział do czterech graczy, więc sprawdzi się ona również jako atrakcja podczas przyjęć urodzinowych czy kinderbali.
-
Wirus
Uwaga, tu zabawa i śmiech są zaraźliwe! Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu starszakowi długą i wartościową rozrywkę, przetestujcie wspólnie, jak poradzi sobie Wirus. Waszym zadaniem będzie skompletowanie zdrowego organizmu z wszystkich przedstawionych na kartach organów wewnętrznych. To niełatwe zadanie, gdyż wśród pacjentów grasuje tytułowy wirus. Miej się na baczności – wszystkie chwyty, łącznie z zarażaniem przeciwnika, są tu dozwolone.
-
Rummikub
Bardzo możliwe, że znasz już Rummikub, który święci triumfy od lat 80. – pora zaznajomić z tą kultową grą twoją pociechę! Niezbędna będzie tu znajomość kolorów i numerów. To według nich układa się w Rummikubie ciągi składające się z co najmniej 3 kostek, a każdy z nich jest inaczej punktowany. Do tego trzeba doliczyć jeszcze grupy i serie… Młodsze dzieci mogłyby się nieco w tym pogubić, jednak to, że gra spodoba się nastoletniemu umysłowi ścisłemu, jest całkiem prawdopodobne.
-
Strażnicy kosmosu
Wcielając się w dzielnych pilotów gwiezdnych myśliwców, mali odkrywcy stają przed wyzwaniem obrony planety przed inwazją kosmicznych najeźdźców. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia, ucząc jednocześnie zasad zdrowej rywalizacji. Jeśli szukasz gry planszowej, która zapewni Twojemu dziecku godziny emocjonującej zabawy i jednocześnie pozytywnie wpłynie na jego rozwój, „Strażnicy kosmosu” to doskonały wybór. Ta kosmiczna przygoda w stylu starych gier video z pewnością na długo zapadnie w pamięci każdego małego fana kosmosu!
Gry planszowe dla dzieci… i nie tylko!
Mimo że nasz ranking dotyczy głównie najlepszych gier planszowych dla dzieci, to warto pamiętać, że tytuły, takie jak Scrabble czy Rummikub, mogą ucieszyć każdego bez względu na wiek. Są bowiem takie planszówki, z których się nie wyrasta – na tyle uniwersalne, że z pewnością spodobają się nawet dorosłym.
Sprawdź także gry na kartce dla dzieci – to 5 zabaw, które warto znać!
Oprac. Barbara Polakowska