Jak zachęcić dziecko do kreatywnej zabawy

Jak zachęcić dziecko do kreatywnej zabawy

Kreatywna zabawa z dzieckiem - pomysły na wspólną zabawę

Na początek minisamouczek. Po pierwsze: kreatywna, czyli - samodzielna. Po drugie: nie przeszkadzać! Nie ma chyba rodzica, który choć raz nie zapragnąłby, aby dziecko dało mu spokój i choć przez chwilę pobawiło się same.

Tylko, jak to uzyskać? Okazuje się, że nie jest to trudne, jeśli pozwoli się malcowi na zabawę kreatywną i nie ulegnie pokusie, aby tę kreatywność u dziecka nieco zmodyfikować.

Na początek trzeba wykazać się (nie pierwszy i nie ostatni raz) odrobiną cierpliwości. Gdy brak jest czasu, materiałów, zabawek czy wskazówek rodziców – rozwija się kreatywność.

Aby zachęcić dziecko do kreatywnego, czyli samodzielnego działania lub kreatywnej zabawy w gronie innych dzieci, które nie potrzebują ciągłej obecności dorosłego w roli moderatora, pokaż malcowi, jak to się robi.

Schowaj standardowe zabawki dla dzieci w kąt i wyciągnijcie papier, plastelinę, wycinanki, niepotrzebne gazety, może jakieś gałganki, zepsute zabawki, klamerki czy puszki po mleku. Wszystko, co tylko wpadnie wam do głowy, aby zainicjować nową, bezpieczną zabawę.

Pokaż dziecku nieznaną mu dotąd technikę robienia w papierze. Uzmysłów, jak fantastyczną orkiestrę można zbudować z puszek. Zademonstruj, ile ciekawych budowli zrobi się ze starych pocztówek. Zaprezentuj sposób budowania toru do wyścigów samochodowych ułożonego z wykałaczek.

Nieraz wystarczy pięć, dziesięć minut wspólnej zabawy, aby dziecko nakierować. Potem możesz mu powiedzieć, że musisz zająć się obiadem, a maluch i tak ma już prawdopodobnie pomysł na kontynuowanie zabawy.

Twoja cierpliwość będzie również dotyczyła tzw. bałaganu oraz pozwalania dziecku na sięganie po niestandardowe przedmioty. O ile nie są tylko niebezpieczne dla dziecka, wytrzymaj odruch powiedzenia „nie” i okaż zrozumienie wobec ściąganych z kanapy i misternie złożonych w kostkę kocy, z których synek postanowił zbudować wigwam.

Poduszki też pościągał i salon wygląda teraz jak po przejściu tornado? Trudno, coś za coś.

Dobra organizacja czasu wyda swoje owoce. Obiad masz zrobiony, dziecko zadowolone, a posprzątać możecie razem. Warto wdrażać ten nawyk od najmłodszych lat, gdyż im później się za to zabierzecie, tym trudniej będzie ci wypracować w dziecku zamiłowanie do porządku.

Inny przykład na kreatywne zabawy? Masz do ułożenia stertę ubrań całej rodziny po wielkim praniu. Zachęć swoje dziecko do zabawy w dom modowy. Niech zorganizuje w nim salon dla pań, panów oraz dzieci. W ten sposób posegreguje ubrania, które sprawniej i szybciej pochowacie potem wspólnie w szafie.

Sprzątanie zabawek? Wspólna zabawa w ratowanie świata! Szybkie układanie zabawek na swoje miejsca, bo odliczany jest czas. Każda zabawka to bomba, która może wybuchnąć. Uratujecie świat? Zdążycie w 2 minuty?

I taka rada: powstrzymaj się przed instruowaniem dziecka, jak ma się bawić. Jeśli widzisz, że zabawa sprawia mu radość, jest nią całkowicie pochłonięty, a ty zyskałaś czas na zrobienie deseru, daj sobie spokój z uwagami typu: „Nie rób tak. Ja bym zrobiła inaczej. Niebo jest niebieskie a nie czerwone!”.

Kreatywność twojego dziecka wyda owoce, gdy nie będziesz mu w jej rozwijaniu przeszkadzać. Gdy jednak dziecko przybiegnie do ciebie pochwalić się tym co zrobiło, okaż zainteresowanie i radość, pochwal i… cierpliwie oderwij się na chwilę od pilnych obowiązków, gdy będziesz potrzebny do „rozbiegu” przy następnej zabawie. Ofiarowany czas dla dzieci jest niezwykle ważny w rozwoju ich kreatywności.


Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: czas dla dzieci, organizacja czasu, kreatywne zabawy, kreatywna zabawa z dzieckiem, pomysły na wspólną zabawę

Może Cię również zainteresować: