Wcielanie się w różne postacie pełni niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka: pozytywnie wpływa na kształtowanie się w nim umiejętności społecznych i zaspokaja jego podstawowe potrzeby.
Czemu to służy?
Zabawa w dom czy lekarza uczy prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi oraz rozwija umiejętności społeczne malucha. Często smyk bawi się w ten sposób w towarzystwie innych dzieci, ucząc się tym samym współpracy.
Odgrywanie scenek i wcielanie się role dorosłych rozwija kreatywność i wyobraźnię. Taka zabawa bardzo często pełni również funkcję terapeutyczną. Pomaga rozładować emocje, nabrać pewności w sytuacjach które wywołują lęk, zdystanować się od trudnych zdarzeń. Obserwując zachowanie swojej pociechy, możemy zwrócić uwagę na emocje, informacje, zdarzenia, słowa, które dziecko odtwarza, często dlatego, że przeżywa coś trudnego.
To także sposób na zdobywanie nowych umiejętności. Bawiąc się w ten sposób, maluch uczy się wielu nowych rzeczy i zdecydowanie szybciej się usamodzielnia. To również doskonała lekcja empatii i patrzenia na wiele rzeczy z różnej perspektywy, zrozumienia zasad funkcjonowania świata.
Odgrywanie ról pomaga zmniejszyć stres i oswoić dziecko z codziennymi sytuacjami. Jeśli wyjaśnimy mu wcześniej, na czym będzie polegała wizyta np. u dentysty, i odegramy z nim określone sceny, to oswoimy je z nową sytuację, dzięki czemu będzie lepiej przygotowane i mniej obawiać się wizyty u specjalisty.
Zabawki, które mogą pomóc
Obecnie producenci oferują całą masę zabawek, które mogą uprzyjemnić i urozmaicić zabawę w odgrywanie dorosłych. Nie są one konieczne do tego, aby się świetnie bawić, ale mogą pomóc we wcielaniu się określone postacie. Ciekawą propozycją są pacynki zakładane na rękę.
Maluchy bawiące się w sklep mogą skorzystać z kasy fiskalnej i zabawek imitujących produkty spożywcze. Przydadzą im się także papierowe pieniądze i monety, dzięki którym zapłacą za swój towar.
Do zabawy w dom niezbędny może się okazać zestaw plastikowych akcesoriów kuchennych bądź też serwis do herbaty, w którym każda dziewczynka chętnie przygotuje herbatkę dla misia czy lali. Ciekawym gadżetem może być również żelazko, odkurzacz, a także minipralka.
Już dwuletnie dziewczynki próbują karmić i przewijać swoje lale. Zabawę na pewno urozmaici im wózek, domek dla lalek czy krzesełko do karmienia.
Na rynku znajdziemy także szereg zabawek tematycznych związanych z określonymi zawodami, np. małemu doktorowi warto kupić zestaw lekarski, dziecko zafascynowane zawodem strażaka z pewnością ucieszy wóz strażacki lub plastikowy kask.
Zachęcajmy dzieci do zabawy w odgrywanie ról i wykorzystujmy ich naturalny potencjał. Nawet jeśli wymyślane przez maluchy sytuacje wydają nam się irracjonalne, nie przerywajmy im. Maluchy, których zabaw nikt nie hamuje i nie ogranicza, wyrastają na kreatywnych i twórczych dorosłych.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym