To rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Układanie puzzli niesie za sobą mnóstwo korzyści. Warto do tej aktywności zachęcać swoją pociechę, ponieważ poza walorami edukacyjnymi może mu dać sporo frajdy.
Zalety wynikające z układania puzzli
Przede wszystkim układanie puzzli doskonale wpływa na mózg. Obie półkule pracują wtedy jednocześnie, ponieważ czynność ta wymaga zarówno działań logicznych, jak i sporej wyobraźni oraz kreatywności.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Chicago puzzle dla dzieci świetnie rozwijają zdolności przestrzenne. Maluchy ćwiczą także pamięć i koncentrację oraz uczą się wytrwałości w dążeniu do celu. Puzzle motywują do dalszych działań, a ich ułożenie daje dziecku sporo satysfakcji.
To także doskonała pomoc w nauce pisania i czytania, poznawania nazw przedmiotów, zwierząt, roślin, figur geometrycznych, kolorów czy dni tygodnia.
Smyk ma również okazję do ćwiczenia zdolności motorycznych. Dopasowując do siebie poszczególne elementy układanki, ćwiczy sprawność małych paluszków i precyzję ruchów.
Układając wspólnie puzzle, dzieci mają okazję do współpracy z innymi. Angażując się w tę pracę, integrują się ze sobą.
Wybierzmy puzzle dla dzieci z uwielbianymi przez nich postaciami z bajek. Ich układanie będzie dla nich świetną zabawą i sprawi im sporo przyjemności.
Puzzle dla małych dzieci - jakie wybrać?
Pamiętajmy, aby puzzle dostosować do wieku malucha. Na początek zacznijmy od najprostszych kilkuelementowych obrazków o prostym wzorze. Idealnie sprawdzą się tutaj np. puzzle piankowe, drewniane układanki lub układanki klockowe. Jeśli szkrab będzie sobie bez problemu z nimi radził, zainwestujmy w nieco trudniejszy zestaw. Starszą pociechę z pewnością zainteresują bardzo popularne puzzle 3D i 4D, wymagające sporej spostrzegawczości i zdolności manualnych.
Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego wzoru puzzli. Szeroki asortyment tego typu produktów na rynku sprawi, że zarówno wielbiciele Świnki Peppy, jak i Myszki Miki czy Spider-Mana znajdą coś dla siebie.
Wspólne układanie puzzli może zbliżyć was do siebie i dać wam mnóstwo radości. Warto poświęcić na tą aktywność choć chwilę w ciągu dnia, ponieważ korzyści wynikające z dopasowywania do siebie poszczególnych elementów układanki jest naprawdę wiele.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym