Istnieje prosta aktywność, która pomaga rozwijać się dzieciom na wielu płaszczyznach: kolorowanie. Kolorowanki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka, a korzyści, jakie dają te niepozorne książeczki, są nieocenione.
Efekty korzystania z kolorowanek przez dzieci:
1. Poprawa zdolności motorycznych
Kolorując obrazek, smyk musi właściwie trzymać kredkę, poruszać nią, a także zmieścić się w określonym obszarze, co wyrabia u niego zdolności motoryczne. Z czasem jest w stanie poradzić sobie z zamalowaniem nawet bardzo malutkich obszarów kolorowanki.
2. Stymulowanie wyobraźni i kreatywności
Czerwone słońce czy niebieska trawa są dowodem na ogromną wyobraźnię dziecka. Jeśli maluch zna rzeczywiste barwy przedmiotów, nie namawiajmy go do trzymania się ściśle określonego wzoru. Pozwólmy mu na eksperymenty i samodzielne decydowanie o wyborze barw, a także o tym, jak je pomieszać.
3. Nauka kolorów
Dziecko uczy się rozróżniania poszczególnych barw, kształtów oraz proporcji. Po pewnym czasie jest w stanie wyodrębniać z obrazu coraz więcej elementów i podkreślać je kolorem.
4. Wstęp do nauki pisania
Oprócz tego, że maluch uczy się dobrze trzymać kredkę i odkładać ją na miejsce, to, wyszukując potrzebnego koloru, nabywa umiejętność właściwej koordynacji. Z kolei temperując kredkę, trenuje małą motorykę. Te czynności ułatwią mu później sprawne posługiwanie się długopisem i ołówkiem w trakcie nauki pisania.
5. Nauka cierpliwości i skupienia uwagi
Staranne pokolorowanie obrazka w malowance może wymagać sporo pracy, czasu i cierpliwości ze strony malucha i jest doskonałym treningiem koncentracji.
6. Większa pewność siebie
Umiejętność doprowadzenia do końca danego zadania oraz satysfakcja związana z ukończeniem dzieła buduje u dziecka pewność siebie. Dodatkowo potęguje ją nasza radość i pochwała po otrzymaniu od pociechy pięknie pokolorowanego obrazka.
7. Wyrażanie emocji
Każdy z nas próbuje okazać swoje uczucia w inny sposób. Taką funkcję może spełnić również kolorowanie. Dobór kolorów ma wartość terapeutyczną i pozwala na twórcze wyrażenie własnej osoby.
Nie lubię kolorować!
Wielu rodziców twierdzi, że ich pociecha nie lubi kolorować, więc nie namawia jej specjalnie do tej aktywności. Warto jednak znaleźć przyczynę niechęci. Problemem może być po prostu źle dobrana kolorowanka. Zbyt łatwa nie będzie stanowiła wyzwania, za trudna zniechęci smyka. Pozwólmy dziecku na wybór tematyki. Być może chłopiec nie będzie chciał pokolorować misia, ale za to chętnie wybierze obrazek z ulubionym superbohaterem.
Przetestujcie różne rodzaje kredek. Kiepskiej jakości kredki ołówkowe mogą się szybko łamać i mieć blade kolory. Być może malec polubi malowanie pastelami lub kredkami świecowymi.
Motywacją do działania będą wasze pochwały i czas, jaki poświęcicie dziecku w trakcie kolorowania. Warto stworzyć galerię prac smyka i wyeksponować ją w widocznym miejscu.
Poświęćcie choć odrobinę czasu w ciągu dnia na wypełnianie konturów wybranymi przez siebie barwami. Ta niepozorna – wydawałoby się – czynność może przynieść wiele korzyści oraz pozwoli się dziecku wyciszyć i miło spędzić czas.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym