Ciekawe książki na wakacje potrafią oderwać dzieci czy młodzież od gier wideo lub telefonu komórkowego i zachęcić do spędzenia czasu z literaturą. Znalezienie tytułu, który będzie do tego zdolny, nie jest jednak proste. Może któraś z poniższych propozycji zda egzamin i sprawi, że smyk nie tylko pochłonie ją w mgnieniu oka, ale będzie także chętniej sięgał po kolejne książki?
Czym powinna charakteryzować się dziecięca lektura na wakacje? Czy książka ma szansę wygrać z komputerem i smartfonem?
Jak najbardziej ma szansę, jeśli tylko okaże się interesująca. Dobra książka na wakacje dla każdego dziecka może oznaczać coś innego. Wszyscy mamy różne upodobania i dlatego niektóre smyki wolą zaczytywać się w fantastyce, inne w kryminałach, a jeszcze inne w fabularyzowanej literaturze faktu. Zanim więc stwierdzimy, że tytuły, które nam się podobają, będą fajnymi książkami na wakacje, warto skonsultować wybór z pociechą – być może jest coś, co bardzo chciałaby przeczytać, a czego nie znaliśmy.
Jeśli jednak planujemy w ramach niespodzianki sprezentować dziecku książkę na wakacje, ale nie jesteśmy pewni, czym powinna się charakteryzować, dobrze, gdy zwrócimy uwagę na:
Gatunek. Książka na wakacje powinna być lekka i niekoniecznie musi poruszać trudne tematy. Dlatego zazwyczaj lepiej zdecydować się na zabawną powieść przygodową niż na szczegółową analizę historyczną. Oczywiście, jeśli wiemy, że dziecku bardziej spodoba się ten drugi typ, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wybrać.
Fabuła. Jeśli zdecydujemy się na beletrystykę, dobrze najpierw zorientować się, czego dotyczy akcja książki. Fabuła powinna być dobrana do wieku dziecka – ośmiolatek nie powinien czytać tytułów przeznaczonych dla młodzieży, z kolei nastolatek może znudzić się zbyt prostą i niezaskakującą historią.
Długość. Niektóre dzieci lubią czytać grube książki, bo dzięki temu dłużej towarzyszą ulubionym bohaterom podczas ich przygód. Inne jednak wolą coś krótszego, co nada się w sam raz na kilkugodzinną podróż czy na kilka ciepłych wieczorów. Warto też pamiętać o tym, że jeśli dziecko chce wziąć ze sobą książkę na wyjazd, to zbyt gruby tom może mu ciążyć.
Forma. W przypadku gdyby smyk chciał spakować grubszą książkę na wakacje, ale nie ma już na nią miejsca, rozwiązaniem może okazać się czytnik do e-booków. To cienkie i poręczne urządzenie, które dziecko zabierze ze sobą wszędzie.
Bez względu na to, jaką publikację wybierzemy, pamiętajmy o tym, że lektura powinna być przede wszystkim przyjemna dla smyka. Fakt, że dziecko zdecyduje się na książkę zamiast na komputer czy smartfon, będzie też małym sukcesem. Poniżej przedstawiamy propozycje 10 tytułów w sam raz na wakacje, które mogą przekonać malucha do spędzenia dłuższego czasu z literaturą.
Książki na wakacje dla dzieci i młodzieży: 10 tytułów wartych uwagi
Trudi Trueit, „Explorer Academy. Tajemnica mgławicy”
„Explorer Academy” to doskonała książka na wakacje dla młodzieży. Powinny ją docenić zwłaszcza dzieci zainteresowane naukami przyrodniczymi. Trudi Trueit współpracuje bowiem z National Geographic.
Głównym bohaterem książki jest dwunastolatek Cruz Coronado, który podejmuje naukę w prestiżowej szkole, przeznaczonej dla genialnych dzieci-odkrywców. W Akademii okazuje się, że jego rodzina jest powiązana z sekretną organizacją – w dodatku wyjątkowo niebezpieczną. Czy Cruz może czuć się zagrożony?
Sara Pennypacker, „Pax”
„Pax” to wzruszająca książka dla dzieci, która opowiada o przyjaźni pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, a także uświadamia, jak zmienia się świat podczas dorastania.
Peter był nierozłączony ze swoim liskiem Paxem, którego niegdyś uratował. Gdy jednak musiał przeprowadzić się do dziadka, zwierzak nie mógł pojechać razem z nim. Peter wyrusza więc w długą i niebezpieczną podróż, aby znów spotkać się z ukochanym przyjacielem. Jak potoczy się jego wędrówka i czy uda mu się zobaczyć Paxa?
Monika Pollak, „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”
Fajne książki na wakacje to takie z wartką, wciągającą fabułą, które w dodatku potrafią rozbawić. „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą” to właśnie tego typu opowieść z humorem. Pomysłowość głównych bohaterów może zachwycić niejednego smyka.
Kuba i Wojtek są sprytnymi urwisami, którzy chcieliby spędzić ciekawe wakacje. Gdy jednak zostają wysłani na wieś, są zawiedzeni… dopóki nie okazuje się, że podąża za nimi przestępca, a po drodze spotykają jeszcze krowę! Czekają ich zabawne przygody, których nigdy by się nie spodziewali.
Katrina Charman, „Kocia kawiarenka. Poppy i inne koty”, tom 1
Jako, że książka jest stosunkowo nowa (wydano ją w 2019 roku), można ją sprezentować smykowi bez obaw o to, że ma ją już na półce. Powinna spodobać się przede wszystkim miłośnikom zwierząt, zwłaszcza kotów.
Isla, główna bohaterka, kocha wszystkie koty i bardzo by chciała mieć własnego. Niestety, jej mama nie wyraża na to zgody – dziewczynka jednak nie chce dać za wygraną i zrobi wszystko, aby zaadoptować puchatego malucha. To lekka, ciepła historia w sam raz na lato. Tym bardziej, że przygody bohaterki i jej pupili nie kończą się na jednej książce. Do tej pory ukazały się już trzy tytuły z serii.
Arnaud Clermont, Sophie Blitman, „Niesamowite przygody wynalazców”
Wśród wyjątkowo ciekawych książek na wakacje można polecić publikację dla dzieci o znanych wynalazcach. Jeśli smyk interesuje się nauką i przyrodą czy po prostu intryguje go świat, ta pozycja może mu przypaść do gustu.
Książka składa się z 12 rozdziałów: każdy zawiera krótką biografię danego wynalazcy oraz ciekawą opowieść związaną z jego życiem. Clermont i Blitman przedstawili m.in. historie Archimedesa, Thomasa Edisona, Benzów czy Tima Bernersa-Lee.
Rafał Kosik, „Amelia i Kuba. Mi się podoba”
To tytuł, z którym powinna zapoznać się cała rodzina, ponieważ może wzruszyć i jednocześnie rozbawić każdego, bez względu na wiek. Książka ma za zadanie nauczyć empatii i wrażliwości wobec innych.
Sześcioletnia Mi bardzo chciałaby mieć pieska, ale niestety jest uczulona na sierść. Kiedy spotyka biednego kundelka, który ma tylko trzy łapki, postanawia mu pomóc i znaleźć dla niego kochający dom. Kto jednak będzie chciał przygarnąć taką znajdę?
Emma Carroll, „Aż do chmur!”
Pięknie ilustrowana książka Emmy Carroll to kolejna z ciekawych i fabularyzowanych opowieści, które zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Tym razem historia nawiązuje do pierwszego lotu balonem.
Główna bohaterka chciałaby jako pierwsza w historii ludzkości wznieść się w powietrze balonem – nie jest jednak jedyna, ponieważ mnóstwo innych osób chce dostąpić tego zaszczytu. Zaczyna się więc zwariowany wyścig z czasem, pełen intryg i przygód.
Andrzej Fedorowicz, „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”
To pozycja w sam raz dla małych miłośników wycieczek – opowiada o niezwykłych wyprawach i odkryciach Polaków. W wakacje może spodobać się szczególnie, zwłaszcza jeśli będzie czytana podczas podróży.
Z książki smyk może się dowiedzieć, kim byli lub są m.in. Benedykt Polak, Leonid Teliga, Jerzy Kukuczka czy Aleksander Doba. Oprócz tego pozycja zawiera wiele ciekawostek ze świata przyrody.
Peter Bunzl, „Księżycowy medalion”
„Księżycowy medalion” to kontynuacja powieści „Nakręceni”, dlatego jeżeli smyk jeszcze nie zna tej historii, warto sprezentować mu oba tomy. Główni bohaterowie serii to trzynastoletni Lily i Robert. Miejscem akcji jest natomiast wiktoriańska Anglia.
W drugiej części serii Lily i Robert muszą zmierzyć się z Jackiem Doorem – iluzjonistą, który ucieka z więzienia i poszukuje tytułowego medalionu. Pomoże im w tym niezastąpiony, mechaniczny lisek – uroczy Malkin. Oprócz niego na kartach powieści spotkamy także inne maszyny, roboty i wynalazki, które wyróżniają tę serię na tle innych powieści dla młodzieży.
Ewa Ostrowska, „Most do Terabithii”
Książki na wakacje nieraz mają na celu rozbudzenie wyobraźni dziecka – tak też jest z „Mostem do Terabithii”. To wzruszająca, ale i pełna magii oraz przygód historia o tajemniczej krainie.
Nierozłączni przyjaciele Jess i Leslie odnajdują w środku lasu zaczarowaną linę, która prowadzi do sekretnej Terabithii. W ukrytej krainie wszystko jest magiczne, a niesamowite stworzenia, jakie można tam spotkać, nie istnieją nigdzie indziej. Jess i Leslie postanawiają strzec tego przejścia i nikomu o nim nie mówić – nadchodzi jednak dzień, gdy wszystko ma się zmienić, a ich tajemnica nie pozostanie dłużej bezpieczna…
Miło jest spędzić czas z przyjemną lekturą i warto, by dziecko miało tego świadomość. Dobrym sposobem na to, aby dać mu to do zrozumienia jest realny dowód na to, że czytanie może być świetną rozrywką. Idąc do parku czy na plażę, bierzmy ze sobą książki. Czytajmy w domu, w pociągu, samolocie i w kolejce do lekarza. Kiedy maluch zobaczy, że rodzice nie stronią od literatury, prawdopodobnie sam chętniej po nią sięgnie. Warto też rozmawiać ze smykiem o przeczytanych książkach. Dzięki temu poznamy jego zainteresowania, a podczas kupna kolejnej książki zyskamy pewność, że trafi ona w gust pociechy.
Opracowała: Urszula Żupnik