Seria książek „Pucio” jest uwielbiana nie tylko przez maluchy, ale i ich rodziców. Nie mogło być inaczej – to pełne humoru i ciepłych emocji tytuły, dzięki którym nauka mówienia może stać się nie lada przyjemnością! Jeśli więc chcesz stopniowo zapoznawać twoją pociechę z nowym słownictwem i podstawami gramatyki, pora po nie sięgnąć. Dowiedz się, jakie książki znajdziesz w serii o Puciu i czy kolejność ich czytania ma znaczenie dla odbioru przez twoje dziecko.
O czym są książki „Pucio”?
Seria o chłopcu imieniem Pucio święci triumfy w kategorii literatury dziecięcej – skąd wzięła się ich popularność i czy warto po nie sięgnąć? Autorką tych edukacyjnych książek dla dzieci jest Marta Galewska-Kustra – pedagożka dziecięca, specjalizująca się w logopedii. Trudno o lepszy dowód na to, że czytając Pucia, dziecko będzie obcować z wartościowymi treściami, opracowanymi przez ekspertkę. A wszystko to nie bez poczucia humoru!
Głównym bohaterem każdej z książki jest Pucio – uroczy, mały chłopiec, który (jeśli wraz z maluchem czytacie serię chronologicznie) rozwija się i rośnie razem z czytelnikiem. W każdej z krótkich książeczek znajdują się opowieści o jego codziennym życiu, na przykład wyjeździe na wakacje czy pierwszej wizycie na wsi. Są one opisane w prosty, zrozumiały sposób, dzięki któremu dzieci nie mają kłopotów z tym, aby odnieść je do swoich doświadczeń. Ciekawą treść dopełniają piękne ilustracje Joanny Kłos.
W serii wydawanej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia pojawiły się nie tylko książki, ale także logopedyczne memo oraz puzzle przeznaczone już dla rocznych dzieci. W sklepach można znaleźć nawet maskotki przedstawiające Pucia oraz jego siostrę Misię!
Seria książek o Puciu – dla jakiego wieku?
Książki z serii „Pucio” zostały podzielone na cztery kategorie wiekowe:
- od 6 miesiąca życia: Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem oraz Pucio uczy się mówić;
- 1+ lat: Pucio mówi pierwsze słowa, Co robi Pucio? (również w ukraińskiej wersji językowej), Pucio mówi dzień dobry, Pucio mówi dobranoc;
- 2+ lat: Pucio chce siusiu, czyli pożegnalne pieluszki, Pucio u lekarza, Pucio rośnie zdrowo, Pucio i ćwiczenia z mówienia, Pucio w mieście, Pucio na wsi;
- 3+ lat: Pucio na wakacjach, Pucio umie opowiadać, Pucio zostaje kucharzem.
Wszystkie tytuły z serii książek o Pucio dostosowane są do wieku małego czytelnika. Choć nie ma tam skomplikowanych zdań i długich wyrazów, poziom trudności rośnie z każdą grupą wiekową. Marta Galewska-Kustra wie, jak oddziaływać na wyobraźnię, ale także kształtujący się umysł malucha!
Jak czytać serię książek o Puciu po kolei?
W serii Pucio pojawiło się już 15 tytułów. Warto czytać je według podziału na grupy wiekowe – tak aby pokrywał się on z wiekiem dziecka. Oto przykładowa kolejność:
- Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem,
- Pucio uczy się mówić,
- Pucio chce siusiu,
- Pucio u lekarza,
- Pucio rośnie zdrowo,
- Pucio i ćwiczenia z mówienia,
- Pucio w mieście,
- Pucio na wsi,
- Pucio mówi pierwsze słowa,
- Pucio mówi dzień dobry,
- Pucio mówi dobranoc,
- Co robi Pucio,
- Pucio na wakacjach,
- Pucio zostaje kucharzem,
- Pucio umie opowiadać.
Gdy będziesz podążać z maluchem za kolejnością chronologiczną, zdecydowanie łatwiej przyjdzie mu utożsamianie się z tytułowym bohaterem. Będzie rozwijał się razem z nim!
Poznaj również książki o Pinku, które skradną wrażliwe serce twojej pociechy.
Oprac. Barbara Polakowska