„Zwiadowcy” to seria coraz bardziej popularnych książek fantasy dla młodzieży – ale nie tylko! Przenosi nas ona w czasy przypominające nieco średniowiecze, w których na królestwo Araluen i opiekujący się nim Korpus Zwiadowców na każdym kroku czyha wiele niebezpieczeństw. Saga sprzedała się w milionowych nakładach – w czym tkwi fenomen „Zwiadowców”? Ile jest tomów tej serii? Kim jest John Flanagan, autor „Zwiadowców”? Odpowiadamy na te pytania!
„Zwiadowcy” – John Flanagan i jego historia
Autorem całej serii „Zwiadowcy” jest pochodzący z Australii pisarz John Flanagan. Od najmłodszych lat wiedział, że chce wiązać swoją przyszłość z tworzeniem książek, jednak pierwsze lata na rynku pracy nieco zweryfikowały jego marzenia.
Flanagan trafił do agencji reklamowej, w której szybko zwrócił uwagę szefostwa, publikując… prześmiewczy wiersz o nieprzyjemnym koledze z pracy. Przełożeni uznali, że całkiem dobrze posługuje się on słowem i postanowili przenieść go do działu copywriterów. Przez około 20 lat John Flanagan współtworzył reklamy i pisał scenariusze. Miał do tego rękę – szybko zaczął więc karierę w branży telewizyjnej (współtworzył m.in. australijski sitcom „Hey Dad!”).
W tym czasie zaczął spisywać historie, które opowiadał przed snem synowi Michaelowi. 20 krótkich opowiadań szybko rozrosło się w pasjonującą sagę, z której najbardziej znany jest Flanagan – „Zwiadowcy”. Co ciekawe, pierwowzorem jej głównego bohatera stał się właśnie Michael. Pisarz chciał pomóc synowi w pozbyciu się kompleksów i pokazać, że to nie muskuły stanowią o sile mężczyzny.
Seria „Zwiadowcy” – o czym jest?
Informowanie króla o zamiarach wrogów i pilnowanie porządku w królestwie Araluen – oto najważniejsze zadania tytułowych Zwiadowców. Wszystkie części sagi przedstawiają przygody nastoletniego łucznika Willa Treaty’ego i jego przyjaciół. Chłopak nie został przyjęty wśród Mistrzów Szkoły Rycerskiej i Ujeżdżania ze względu na wzrost i mizerny wygląd. Nie poddaje się jednak i próbuje swych sił u boku Halta O’Carricka, należącego do Korpusu Zwiadowców. Czy uda mu się dołączyć do ich grona?
„Zwiadowcy” – ile tomów liczy seria?
„Zwiadowcy” to nie jedna książka, ale cała saga składająca się z 16 tomów:
- „Ruiny Gorlanu” (2004),
- „Płonący most” (2005),
- „Ziemia skuta lodem” (2005),
- „Bitwa o Skandię” (2006),
- „Czarnoksiężnik z Północy” (2006),
- „Oblężenie Macindaw” (2007),
- „Okup za Eraka” (2007),
- „Królowie Clonmelu” (2008),
- „Halt w niebezpieczeństwie” (2009),
- „Cesarz Nihon-Ja” (2010),
- „Zaginione historie” (2011),
- „Królewski Zwiadowca” (2013),
- „Klan Czerwonego Lisa” (2018),
- „Pojedynek w Araluenie” (2018),
- „Zaginiony książę” (2020),
- „Ucieczka z zamku Falaise” (2021),
- „Wilki Arazana” (2022).
W księgarniach możesz znaleźć także książkę „Zwiadowcy. Wczesne lata” – podzielony na dwa tomy prequel o tytułach „Turniej w Gorlanie” oraz „Bitwa na wrzosowiskach”. Dzięki nim poznasz wcześniejsze losy Halta i Crowleya.
Seria „Zwiadowcy” – kolejność wydawania czy chronologiczna?
Kolejność czytania według chronologii wydarzeń prezentuje się tak:
- opowiadanie „Hibernijczyk” z „Zaginionych historii”,
- „Turniej w Gorlanie”,
- „Bitwa na wrzosowiskach”,
- „Ruiny Gorlanu”,
- „Płonący most”,
- „Ziemia skuta lodem”,
- opowiadanie „Kałamarz i sztylet” z „Zaginionych historii”,
- „Bitwa o Skandię”,
- „Okup za Eraka”,
- „Czarnoksiężnik z północy”,
- „Oblężenie Macindaw”,
- „Królowie Clonmelu”,
- „Halt w niebezpieczeństwie”,
- „Cesarz Nihon-Ja”,
- „Niewolnicy z Socorro”,
- „Zaginione historie” (niewymienione opowiadania),
- „Królewski Zwiadowca”,
- „Klan Czerwonego Lisa”
- „Pojedynek w Araluenie”,
- „Zaginiony książę”,
- „Ucieczka z zamku Falaise”,
- „Wilki Arazana”.
Pod koniec 2022 roku ukazały się „Wilki Arazana” – kolejny tom serii „Zwiadowcy”. Ile części liczy saga? Nie licząc prequeli, ma 17 części.
Oprac. Barbara Polakowska