Za sprawą ekranizacji Denisa Villeneuve’a do łask wracają książki z cyklu Franka Herberta „Diuna” – kolejność ich czytania zależy od kilku czynników, które dzielą fanów tej serii. Niezależnie od tego, za którym sposobem się opowiadają, zgodnie twierdzą, że literatura science fiction wyglądałaby inaczej, gdyby nie „Diuna”. Ile książek liczy ta seria? W jakiej kolejności powinno się je czytać? Wyjaśniamy, od czego zacząć, by jak najszybciej przenieść się na Arrakis i poznać ród Atrydów.
Witaj na planecie Arrakis!
Autorem „Diuny” jest Frank Herbert – laureat nagrody Hugo, autorytet i inspiracja dla twórców takich jak George Lucas, reżyser „Gwiezdnych Wojen”. Amerykański pisarz science fiction zasłynął serią, która wciąż zachwyca fanów, choć ukazała się prawie 60 lat temu. Co ciekawe, wydawcy nie przepadali za stylem Herberta. Pierwszy tom cyklu został wielokrotnie odrzucony, przez co „Diuna” ukazywała się początkowo w odcinkach w prasie.
Najważniejszy głos w tej sprawie mieli na szczęście fani i tym sposobem „Diuna” ujrzała światło dzienne w wersji książkowej. Czytelnicy na całym świecie poznali świat pustynnej planety Arrakis, która jest źródłem substancji przedłużającej życie – melanżu. Opowieść o kolonizacji kosmosu skradła serca nie tylko miłośnikom fantasy, ale także nauki, ekologii i filozofii. Tym, którzy uwielbiają zawiłe intrygi, do gustu przypadły pasjonujące dzieje skłóconych rodów Atrydów i Harkonnenów.
Załóżmy więc, że i ty postanowiłeś sięgnąć po serię. Spod pióra Franka Herberta wyszło 6 książek, jednak w księgarniach dostępnych jest ich o wiele więcej. Czy dana powieść należy do kanonu, a może to spin-off serii „Diuna”? Kolejność chronologiczna czy według dat wydania książek? Masz prawo być zdezorientowany – dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje i pokazać dwa różne sposoby, w jakie możesz czytać powieści Herberta.
Diuna – kolejność czytania według daty wydania
Cykl rozpoczęło 6 powieści napisanych przez Franka Herberta w latach 1965-1985. Noszą one nazwę „Kroniki Diuny” i są uważane za kanoniczne części serii „Diuna”. Tytuły poszczególnych tomów to:
- „Diuna” (1966),
- „Mesjasz Diuny” (1969),
- „Dzieci Diuny” (1976),
- „Bóg Imperator Diuny” (1981),
- „Heretycy Diuny” (1983),
- „Kapitularz Diuną” (1985).
Pozostałe książki dostępne w sklepach i księgarniach zostały napisane przez syna Franka Herberta, Briana oraz Kevina J. Andersona. Powstały one na podstawie notatek i szkiców pozostawionych przez autora. W ten sposób na rynku pojawiło się kilka cykli związanych z „Diuną” – pierwszy już pod koniec lat 90. Oto kolejność, w której ukazały się powieści Herberta i Andersona:
- Preludium do Diuny:
- „Ród Atrydów” (1999),
- „Ród Harkonnenów” (2000),
- „Ród Corrinów” (2001).
- Legendy Diuny:
- „Dżihad Butleriański” (2002),
- „Krucjata przeciw maszynom” (2003),
- „Bitwa pod Corrinem” (2004).
- Diuna 7:
- „Łowcy Diuny” (2006),
- „Czerwie Diuny” (2007).
- Bohaterowie Diuny:
- „Paul z Diuny” (2008),
- „Wichry Diuny” (2009).
- Wielkie Szkoły Diuny:
- „Zgromadzenie żeńskie z Diuny” (2012),
- „Mentaci Diuny” (2014),
- „Nawigatorzy Diuny” (2016).
Obecnie powstają powieści należące do „Trylogii Kaladanu”. Jej pierwsza część, czyli „Książe Kaladanu”, ukazała się w Polsce w 2020 roku. Kolejna – „Pani Kaladanu” – będzie wkrótce miała swą premierę.
Diuna – kolejność chronologiczna
Książki z serii „Diuna” można też czytać według kolejności wydarzeń przedstawionych w powieściach. Co ciekawe, Herbert i Anderson wracają w „Trylogii Kaladanu” do wydarzeń, które miały miejsce przed tymi z pierwszej części „Diuny”. By stwierdzić, kiedy trzeba ją przeczytać, jeśli zależy nam na chronologii wydarzeń, musimy zaczekać aż do wydania ostatniej części. Bez tej trylogii kolejność prezentuje się następująco:
- Legendy Diuny:
- „Dżihad Butleriański”,
- „Krucjata przeciwko maszynom”,
- „Bitwa pod Corrinem”.
- Wielkie Szkoły Diuny:
- „Zgromadzenie Żeńskie Diuny”,
- „Mentaci Diuny”,
- „Nawigatorzy Diuny”.
- Preludium do Diuny:
- „Ród Atrydów”,
- „Ród Harkonnenów”,
- „Ród Corrinów”.
- Kroniki Diuny:
- „Diuna”,
- „Paul z Diuny”,
- „Mesjasz Diuny”,
- „Wichry Diuny”,
- „Dzieci Diuny”,
- „Bóg Imperator Diuny”,
- „Heretycy Diuny”,
- „Kapitularz Diuną”.
- Diuna 7:
- „Łowcy Diuny”,
- „Czerwie Diuny”.
Lekturę – niezależnie od wybranego sposobu czytania – możesz zakończyć książką „Droga do Diuny”. Jest ona zbiorem nieopublikowanych fragmentów, rękopisów i szkiców każdego z trzech autorów serii.
Oprac. Barbara Polakowska