Wielotomowe cykle fantasy wciąż zdobywają w naszym kraju popularność – przykładem autora, który przykuwa coraz większą uwagę jest Brandon Sanderson. Książki tego pisarza, choć wielowątkowe i rozbudowane, są niezwykle wciągające. Od czasu „Elantris” – debiutu Sandersona – minęło prawie 20 lat, a co roku ukazuje się przynajmniej jeden tom przygód bohaterów ze świata Cosmere. Chcesz je poznać, ale nie wiesz, od której książki zacząć? Ten tekst jest dla ciebie!
Kim jest Sanderson? Jakie pisze książki?
Brandon Sanderson to amerykański pisarz o dość ciekawym życiorysie. Studiował biochemię w Utah. Pod koniec lat 90. wyjechał do Korei Południowej, w której udzielał się jako misjonarz Kościoła Jezusa Chrystusa w Świętych Dniach Ostatnich. Później wrócił do USA, gdzie zajął się literaturą angielską i nauczaniem kreatywnego pisania.
Sanderson jest jednym z najbardziej uznanych światowych pisarzy fantasy . Dwukrotnie otrzymał nagrodę Hugo, przyznawaną przez miłośników fantastyki i science fiction . Zadebiutował w 2005 roku powieścią „Elantris”. Od tej pory fani mogą spodziewać się nawet kilku książek tego autora w roku – Sanderson jest bardzo płodnym twórcą!
Brandon Sanderson – kolejność czytania książek
Akcja większości książek Brandona Sandersona toczy się we wszechświecie o nazwie Cosmere. Jest on pełen planet zamieszkałych przez fantastyczne postacie o niezwykłych zdolnościach. Warto czytać te tomy w określonej kolejności, o której opowiemy za chwilę.
Saga o Cosmere to nie jedyne literackie dziecko Brandona Sandersona. Poza tym spod pióra pisarza wyszły następujące, niepowiązane ze sobą tytuły:
- serię „Legion”,
- młodzieżowego „Rytmatystę”,
- cykl „Alcatraz kontra Bibliotekarze”,
- nowelę „Stan idealny”.
Brandon Sanderson – książki według dat wydania
Najprostszym sposobem, by zapoznać się z książkami i opowiadaniami Sandersona, jest czytanie ich według kolejności, w jakiej zostały wydane:
- „Elantris” (2005),
- „Nadzieja Elantris” (2006),
- „Z mgły zrodzony” (2006),
- „Studnia wstąpienia” (2007),
- „Bohater wieków” (2008),
- „Rozjemca” (2009),
- „Droga królów” (2010),
- „Stop prawa” (2011),
- „Jedenasty Metal” (2011)
- „Dusza cesarza” (2012)
- „Cienie dla ciszy w Lasach Piekła” (2013),
- „Słowa światłości” (2014),
- „Szósty ze Zmierzchu” (2014),
- „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii” (2014)
- „Cienie tożsamości” (2015),
- „Żałobne opaski” (2016),
- „Tajna historia” (2016),
- „Biały piasek” (2016),
- „Tancerka krawędzi” (2016),
- „Dawca przysięgi” (2017),
- „Do gwiazd” (2018),
- „Wśród gwiazd” (2019),
- „Odprysk świtu” (2020),
- „Rytm wojny” (2020).
Nie jest to jednak jedyna obowiązująca kolejność, według której można czytać książki Sandersona.
Brandon Sanderson – kolejność czytania według wykresu
O tym, z jakim poświęceniem fani porządkują wiedzę na temat ukochanych książek, wie każdy, kto ma choćby małe doświadczenie ze środowiskiem literatury fantasy . Nie inaczej jest z Brandonem Sandersonem. Książki tego autora zostały przez fanów wpisane na wiele wykresów pokazujących, jak je czytać. Możesz znaleźć je, wpisując w wyszukiwarkę frazę „Brandon Sanderson książki wykres”. Mimo że w niektórych miejscach się one różnią, warto na nich polegać. Zostały w końcu stworzone przez osoby, które doskonale znają uniwersum i przeczytały te tytuły nie raz.
Możesz oczywiście zacząć przygodę z cyklem o wszechświecie Cosmere od dowolnego tomu – na przykład po to, żeby poznać styl Brandona Sandersona i uznać, czy ci się podoba. Sam autor sugeruje jednak, by rozpocząć czytanie od „Elantris”. Powieść ta jest dość krótka i świetnie nadaje się dla początkującego fana fantastyki.
Oprac. Barbara Polakowska