Dedykacja do książki nadaje jej osobistego charakteru – warto poświęcić chwilę, by zapisać na pierwszych stronach kilka ciepłych słów. Jednak gdy postanowisz już to zrobić, może się okazać, że nie jest to takie proste, by wymyślić dobry wpis do książki. Dedykacja będzie pamiątką, którą przyjemnie będzie wspominać, dlatego warto ważyć słowa. Jak je dobrać? Radzimy, co powinna zawierać dedykacja, i proponujemy kilka gotowych rozwiązań.
Jak napisać dedykację do książki? O tym pamiętaj!
Nie od dziś wiadomo, że książka to świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Można nadać mu osobistego, sentymentalnego charakteru dzięki pamiątkowemu wpisowi. Wystarczy kilka pełnych troski i czułości słów, by podkreślić uczucia, jakimi darzymy obdarowywaną osobę. Po latach staną się one pretekstem do wielu wspomnień.
Oto kilka podstawowych rad na temat tworzenia dedykacji:
- możesz wpisać ją na pierwszych stronach lub – jeśli nie jesteś zwolennikiem pisania po książce – zapisać na oddzielnej kartce włożonej do jej wnętrza,
- zwróć się bezpośrednio do adresata – najlepiej po imieniu, a do tego nie zapomnij o tym, żeby się podpisać,
- treść dedykacji do książki dopasuj do stopnia zażyłości – przywołaj wspomnienia z przeszłości, wspólne powiedzenia i żarty,
- jeśli nie masz pomysłu na dedykację, napisz, dlaczego wybrałeś akurat tę książkę lub nawiąż do sytuacji, w której podarujesz taki prezent,
- jeżeli nie jesteś w stanie ubrać w słowa uczuć, posłuż się cudzymi – po prostu wybierz pasujący cytat,
- nie ograniczaj się, gdy chodzi o długość wpisu, ale pamiętaj, że czasem wystarczy kilka najprostszych słów,
- oprócz dedykacji możesz zapisać także datę i miejscowość.
Zadbaj też o czytelne pismo i odpowiedni długopis lub pióro, które będzie wyglądało estetycznie i nie przebije się przez kartki.
Gotowe dedykacje do książki – nasze pomysły
Wiesz już, jak pisać dedykacje do książki na prezent. Zgromadziliśmy kilka uniwersalnych przykładów, które mogą posłużyć Ci za inspirację:
- Janowi Kowalskiemu z okazji zakończenia owocnej współpracy – Anna Wiśniewska,
- Kasi z gratulacjami i życzeniami kolejnych sukcesów – Jola,
- Najdroższy, dziękuję, że jesteś. Kocham Cię – Karolina.
Dedykacja do książki na prezent dla dziecka
W dedykacji dla dziecka możesz nawiązać do jego zainteresowań i marzeń, szczególnie jeśli książka ich dotyczy. Warto dodać życzenia lub mądry cytat – będzie towarzyszył dziecku przez lata!
- Kochanemu wnukowi Krzysiowi – Dziadkowie,
- Amelce z okazji 8. urodzin – córeczko, niech spełnią się wszystkie Twoje marzenia! Mama i Tata,
- Aniu, trzymasz w ręce moją ulubioną książkę z dzieciństwa. Życzę Ci, by inspirowała Cię i towarzyszyła w najpiękniejszych chwilach Twojego dzieciństwa. Wujek Tomek.
Dedykacja do książki na prezent dla nauczyciela
Pamiątkowy wpis dla nauczyciela lub wychowawcy to dobra okazja, by podziękować za poświęcony czas, pomoc w nauce czy cierpliwość. Powstrzymaj się od dowcipów, chyba że jesteście w przyjaznych, zażyłych stosunkach.
- Profesorowi z wyrazami szacunku i wdzięczności za wspólne 4 lata – uczniowie klasy VIII B,
- Najwspanialszej wychowawczyni i nauczycielce chemii – dziękujemy za opiekę i wyrozumiałość! Wychowankowie.
Dedykacja do książki na prezent ślubny
Chcesz przygotować dedykację do książki dla nowożeńców? Życz im miłości i wiele szczęśliwych chwil we dwoje. Rozważnie ze słowami – lepiej unikać sprośnych żartów np. na temat oczekiwanych dzieci. Dużo lepiej sprawdzi się tu cytat o miłości.
- „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach”, powiedziała Maya Angelou. Życzymy Wam jak najwięcej chwil zapierających dech w piersiach. Gratulacje! Ciocia Renata i Wujek Marcin,
- Powodzenia na nowej, wspaniałej drodze życia! Asia, Bartek i Klaudia.
Dedykacje do książek – podsumowanie
Mamy nadzieję, że podane przez nas przykłady zainspirują cię do stworzenia własnych, niepowtarzalnych dedykacji. Posłuchaj swojej intuicji, a słowa przyjdą same!
Oprac. Barbara Polakowska