Jesteś miłośnikiem fantasy? Dopiero zaczynasz przygodę z literaturą fantasy i zastanawiasz się, jaki jest absolutny top książek tego gatunku? Polska fantastyka jest bardzo różnorodna – począwszy od powieści science-fiction, poprzez klasyczne high i dark fantasy, aż do połączenia dawnej kultury z najnowszymi osiągnięciami technologii. To sprawia, że każdy miłośnik tego typu książek może znaleźć coś dla siebie.
Fantastyka to ten rodzaj literatury, który zaprasza w fascynującą podróż po najdalszych zakątkach ludzkiej wyobraźni, która kreuje alternatywne światy i historie nadprzyrodzonych istot, których próżno szukać w rzeczywistości: anioły, wampiry, trolle, demony, elfy itp. Świat, w którym pojawiają się pradawne archetypy i symbole oraz wątki odwiecznej walki dobra ze złem, od których nie można się oderwać, zależy tylko od wyobraźni autora.
Które książki fantasy warto przeczytać? Poniżej topowe tytuły polskich twórców.
Maja Lidia Kossakowska
Zastępy Anielskie
Maja Lidia Kossakowska skradła serca czytelników wykreowaniem anielskiego świata w cyklu „Zastępy Anielskie”, tak innego od powszechnych wyobrażeń, gdzie głównym bohaterem jest Daimon Frey, zwany także Abaddonem i Aniołem Zagłady. Akcja toczy się zarówno w niebiańskim, jak i ziemskim świecie, nieraz zahacza też o piekielne krainy, a bohaterowie Mai to istoty bardzo ludzkie i ułomne w całej swojej nadprzyrodzonej potędze.
Zakon Krańca Świata
Kolejną godną uwagi serią Kossakowskiej jest „Zakon Krańca Świata”, gdzie świat wykreowany przez autorkę jest przerażający i przygnębiający, a relacje między bohaterami niejednoznaczne.
Wyniszczona ziemia i upadek cywilizacji to kiepskie warunki do życia, dlatego wielu pokłada nadzieję w Grabieżcach, ludziach potrafiących podróżować między wymiarami i kraść wyjątkowo cenne przedmioty. Jednym z nich jest Lars Bergerson, który radził sobie świetnie, do dnia aż na jednym z abordaży spotkał Miriam – uroczą wychowankę sekty, dziewczynę, która ma ogromny naturalny talent do przeskakiwania i… przyciągania nieszczęść. Podróże między wymiarami i zdobywanie coraz to nowych pryzów, już nie jest na pierwszym miejscu, a Grabieżca musi mocno się wysilić, by wbrew zdrowemu rozsądkowi ocalić Miriam i samemu przy tym nie zginąć.
Powstała również gra inspirowana powieścią Mai Lidii Kossakowskiej.
Andrzej Pilipiuk – Kroniki Jakuba Wędrowycza
Kim jest Jakub Wędrowycz, bohater serii Andrzeja Pilipiuka? On jest wszystkim! Jest filozofem, wędrownym egzorcystą amatorem, staruszkiem nienawidzącym władzy, przestępcą, dziwakiem i geniuszem zarazem, kłusownikiem oraz co najważniejsze - bardzo pomysłowym mężczyzną, który swoimi sposobami znajduje wyjście z każdej sytuacji (nawet z piekła). A z racji posiadania pewnych nadnaturalnych zdolności, w wolnych chwilach odczynia uroki, zdejmuje klątwy, a nawet kilka razy podejmuje się ratowania ludzkości. Dokonuje eksterminacji duchów, wampirów, utopców, zombiaków oraz wszelakiej innej „paranormalnej gadziny”. Choć wszystkie zadania wykonuje narąbany w sztok, to przy tym szlachetny altruista.
Opowieści o Jakubie są bardzo zabawne, emocjonujące, czasami oburzające, a oprócz tego tak nieprawdopodobne, że tylko przynależność do gatunku fantasy tłumaczy wydarzenia mające tam miejsce.
Andrzej Sapkowski – Wiedźmin
Andrzej Sapkowski to autor bestsellera gatunku fantasy, książek o przygodach wiedźmina Geralta, będący kontynuacją wcześniejszych zbiorów opowiadań autora: „Ostatnie życzenie” (z których część wydano wcześniej w tomie „Wiedźmin”) oraz „Miecz przeznaczenia”.
Czasy są trudne i niebezpieczne. Wojna rozprzestrzenia się na nowe tereny i zbiera krwawe żniwo. Głównymi bohaterami powieści są Geralt z Rivii, wiedźmin, zawodowo trudniący się zabijaniem groźnych dla ludzi potworów, który specjalnie w tym celu był ćwiczony i poddawany ryzykownym zabiegom oraz królewna Ciri którą los związał z Geraltem odwiecznym Prawem Niespodzianki…
Dlaczego Ciri jest taka cenna, że wszyscy jej szukają? Kiedy nastanie pokój? I czy w ogóle nastąpi? W skład cyklu wchodzą powieści:
- Miecz przeznaczenia
- Krew elfów
- Czas pogardy
- Chrzest ognia
- Wieża jaskółki
- Pani jeziora
- Pakiet tomów 1-8
Na podstawie książek powstały m.in. film „Wiedźmin” z 2001 roku, serial Netflixa „Wiedźmin” (2019), komiksy oraz gry komputerowe – „Wiedźmin”, „Wiedźmin 2: Zabójcy królów” i „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Jacek Piekara – Cykl Inkwizytorski
Akcja osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości XVI wiecznej Europy, w której Jezus zszedł z krzyża i ukarał swoich prześladowców, jednocześnie powołując oddział inkwizytorów, którzy mają za wszelką cenę bronić wiary i niszczyć herezję. Brzmi zachęcająco? Cykl to historia Mordimera Madderdina, licencjonowanego inkwizytora na usługach biskupstwa Hez-Hezronu, najpotężniejszej organizacji średniowiecznej Europy. Inkwizytor to ktoś, kogo nie chce spotkać się na swej drodze, jest obdarzony mrożącymi krew w żyłach umiejętnościami, wyszkolony w walce, rozpoznawaniu fałszu i wielu innych przydatnych mu dziedzinach. Tortury (których szczegółowych opisów oczywiście tu nie brak) to podstawowa metoda przesłuchania, narażenie się inkwizytorowi jest podpisaniem na siebie wyroku. Czarna magia, satanistyczne obrzędy i drobne nadprzyrodzone zdolności to codzienność.
- Ja, Inkwizytor. Sługa boży
- Ja, inkwizytor. Młot na czarownice
- Ja, inkwizytor. Miecz Aniołów
- Ja, inkwizytor. Łowcy dusz
- Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 1
- Ja, inkwizytor. Wieże do nieba
- Ja, inkwizytor. Dotyk zła
- Ja, inkwizytor. Bicz Boży
- Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie
- Ja, inkwizytor. Kościany Galeon
- Świat Inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 2
- Świat Inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 3
- Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy
- Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety
- Świat Inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 4
Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu
„Pan Lodowego Ogrodu” – czterotomowa powieść science fantasy autorstwa Jarosława Grzędowicza po którą warto sięgnąć. To dość mroczne, klasyczne fantasy, w najlepszym znaczeniu tego słowa.
Pierwszy tom został wydany przez oficynę Fabryka Słów w 2005 r. i zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa. Również kolejne tomy zdobywały uznanie czytelników oraz kolejne nagrody lub nominacje.
Vuko Drakkainen wyposażony w zdobycze najnowszej techniki, po dotarciu na obcą planetę zwaną Midgaardem ma jedną misję - uratować zaginioną ekipę badawczą i pod żadnym pozorem nie ingerować w kulturę człekokształtnych mieszkańców Midgaardu. Zadanie jest jednak nadzwyczaj trudne, gdyż planetę zamieszkuje antropoidalna cywilizacja, ale przede wszystkim - obecna jest tam magia. Aby upodobnić się do lokalnych mieszkańców Vuko zostaje poddany operacji oczu oraz przyjmuje lokalne imię Ulf Nitj’sefni, a w jego mózg wszczepiono pasożytniczy grzyb – Cyfral. Czy to mu pomoże?
W królestwach panuje wojna bogów, a z zimnej mgły wychodzą potworności przerażające samych tubylców. Czy to magia czy tylko halucynacje? Czy bohater będzie zmuszony złamać drugą z zasad, by przetrwać i odnaleźć zaginionych?