Czy wartościowe książki historyczne, które warto znać i mieć na półce w domowej biblioteczne, muszą być wyłącznie publikacjami naukowymi? Oczywiście, że nie. Przystępnie napisane i przede wszystkim rzetelne powieści historyczne czy publikacje popularnonaukowe również mogą być bardzo dobrym źródłem wiedzy o przeszłości. W poniższym zestawieniu znajdziecie najlepsze naszym zdaniem książki historyczne – przystępne i cenione zarówno przez specjalistów, jak i zwykłych czytelników.
Najlepsze książki historyczne – nasz wybór
Warto ustalić już na wstępie: dobre, ciekawe i przede wszystkim wartościowe książki historyczne nie są wbrew pozorom rzadkością. Nowe tytuły ciągle są publikowane, a te wcześniej wydane przecież także nie znikają z bibliotecznych półek. Pamiętajmy też, że wartościowe publikacje historyczne dotyczą niekiedy bardzo specjalistycznych zagadnień i ostatecznie trafiają do stosunkowo niewielkiej grupy czytelników. Dlatego wybierając książki historyczne do naszego rankingu, kierowaliśmy się nie tylko ich wysoką wartością merytoryczną, ale także dostępnością.
Książki historyczne
-
Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?
Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz podjęli się analizy sytuacji geopolitycznej, która ma na celu przewidzenie kolejnych ruchów przywódców największych państw na świecie. Autorzy opisują także kondycję polskiej armii i jej szansę na obronę Rzeczypospolitej podczas potencjalnych ataków.
-
Historia bez cenzury 6
Kolejna, szósta już książka jednego ze współtwórców popularnego kanału o tematyce historycznej – Wojciecha Drewniaka. Jego dzieło z przymrużeniem oka opowiada o znanych władcach, ich motywacjach, działaniach i osobowościach. Czytelnik dowie się wielu interesujących faktów i ciekawostek o ludziach, którzy dochodzili do władzy.
-
Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Anne Applebaum opowiada o zagrożeniach na jakie narażona jest demokracja na całym świecie oraz o tym, jak rządzące elity zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu. Historyczka opisuje sposób w jaki despotyczni władcy urośli w siłę. Opierając się na przykładach konkretnych państw wskazuje także wielu nowych zwolenników nieliberalizmu, którzy wykorzystując narzędzia takie jak teorie spiskowe, polaryzacja polityczna oraz media społecznościowe doprowadzają do zmian społecznych.
-
Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Konstanty Gebert porusza trudny i kontrowersyjny temat ludobójstw. Analizuje ich historię z ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Nambii, przez zbrodnię Turków na Ormianach, ludobójstwa w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w b. Jugosławii, aż po wciąż aktualnie trwające w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Gebert przybliża czytelnikowi historię i ideę ludobójstwa.
-
Boże igrzysko
„Boże igrzysko” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski. Dzieło Normana Daviesa jest jedną z najbardziej cenionych książek o polskich dziejach. Każdy, kto zdecyduje się pisać o sprawach polskich, na pewno sięgnie po ten tytuł!
-
Szaleństwo i chwała
Wciągające i nieznane dotąd kulisy wojny politycznej między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To właśnie o nich przeczyta odbiorca dzieła Tima Weinera. Autor opisuje sprytne i niecodzienne działania CIA oraz KGB. W książce przeczytamy o tajnych operacjach i nieznanych wcześniej akcjach, które wpływały na losy całego świata.
-
Wybór
Donald Tusk i Anne Applebaum rozmawiają o najważniejszych wyborach jakie czekają na Polskę, Europę i Świat. Poruszają wątki związane z zagrożeniem jakie czyha na demokratyczny świat. Książka mówi także o nadziei i wierze w przywrócenie demokratycznych wartości.
-
Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego
Michał Wójcik w rozmowie z Wandą Traczyk-Stawską przybliża jej losy i niezwykłą historię. To niewiarygodnie silna i doświadczona przez życie kobieta. W rozmowie z autorem opowiada o powstaniu warszawskim, swoich żołnierskich działaniach, światopoglądzie i nieustannej walce. Bohaterka porusza także tematy związane z działalnościami aktywistycznymi, którym jest oddana na co dzień.
Oprac. Adrian Gawrychowski
Zdjęcie tytułowe: Jason Wong, Unsplash