Książki dla dzieci o Powstaniu Warszawskim

ksiazki o powstawniu warszawskimKsiążki o Powstaniu Warszawskim nie muszą być skierowane tylko do dorosłych. Coraz częściej możemy spotkać się z bardzo ciekawymi wydaniami przeznaczonymi dla najmłodszych czytelników. Są to pozycje pisane zarówno z myślą o nastolatkach, jak i kilkuletnich smykach. Poniżej przedstawiamy wybrane książki o Powstaniu Warszawskim dla dzieci w różnym wieku, które warto znać i czytać wraz ze swoimi pociechami.

Czy rozmawiać z dzieckiem o Powstaniu Warszawskim? Jeśli tak, to jak?

O Powstaniu Warszawskim i innych ważnych historycznych wydarzeniach warto rozmawiać już z kilkuletnim dzieckiem. W ten sposób uczymy malca nie tylko historii, lecz także szacunku dla bohaterów wojennych oraz pielęgnujemy pamięć o nich.

Pamiętajmy jednak, że sposób przekazywania treści, szczególnie tak trudnych, jak te dotyczące wojny, powinien być dostosowany do wieku dziecka. Inaczej będziemy rozmawiać z sześciolatkiem, a inaczej z nastoletnią pociechą. Poza tym powinniśmy wziąć pod uwagę, że każde dziecko ma inną wrażliwość i inaczej zareaguje na przekazywane mu informacje. Młodszym i wrażliwszym dzieciom oszczędźmy drastycznych szczegółów, skupiając się raczej na tym, co pozytywnego udało się osiągnąć bohaterom wojennym, np. że dzięki nim żyjemy w wolnym kraju. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób pokierować rozmową, sięgnijmy po odpowiednie książki o Powstaniu Warszawskim.

Wojna i Powstanie Warszawskie – książki dla dzieci

Książki o Powstaniu Warszawskim dla dzieci mogą być świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat historii Polski i Warszawy. Wciąż niewielu autorów podejmuje się tego tematu, jednak na rynku jest kilka ciekawych propozycji, które warto znać. Oto 4 przykładowe książki o wojnie dla dzieci w różnym wieku.

     Zaklęcie na "W" autorstwa Michała Rusinka

Zaklecie na W

W książce znajdziemy wzruszającą historię małego chłopca o imieniu Włodek. Malec właśnie kończy wakacje i czeka na rozpoczęcie roku szkolnego. Niestety wybuch wojny burzy jego plany. Włodek zamiast iść do szkoły, musi się odnaleźć w nowej, budzącej grozę rzeczywistości. Słucha rozmów dorosłych, którzy dyskutują o wojnie ściszonym głosem. Nie bardzo wie, czym ona jest, dochodzi zatem do wniosku, że musi być zaklęciem złego czarnoksiężnika, które sprawia, że ze świata znikają wszystkie radosne barwy.

„Zaklęcie na "W" to ambitna literatura dla dzieci. Książka została wydana pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pięknie ilustrowana książka powinna zainteresować zarówno młodszych, jak i trochę starszych uczniów szkoły podstawowej, do których jest skierowana.

     Mały Powstaniec autorstwa Szymona Sławińskiego

Maly Powstaniec

„Mały Powstaniec” opowiada o losach nastoletniego chłopca Tymoteusza Duchowskiego oraz jego kolegów z harcerstwa należących do plutonu 227, który uczestniczył m.in. w obronie Żoliborza. Młodzi bohaterowie dostarczali także kanałami broń i amunicję walczącym żołnierzom. Książka jest częścią serii Warszawa 1944.

W środku znajdziemy ciekawe ilustracje, archiwalne zdjęcia, dokumenty, mapy i inne materiały z Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki którym książka jest także fascynującym podręcznikiem historii, który może przydać się w nauce.

„Mały Powstaniec” skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej i starszej młodzieży.

     Fajna Ferajna autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej – książka i film

Fajna Ferajna

„Fajna Ferajna” to wzruszająca, ale jednocześnie miejscami zabawna historia Powstania Warszawskiego ukazana oczami dzieci w różnym wieku. Znajdziemy w niej Halinkę ratującą psy i koty, ukrywającą się w piwnicach Basię, odważną i dzielną łączniczkę Jagę, 9 letniego Jureczka, który był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK, żydowskich braci, którzy dołączyli do warszawskich powstańców i wielu innych, niezwykłych bohaterów. W książce opisane są prawdziwe historie dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie spisane m.in. na podstawie relacji z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Opowieść skierowana jest do starszych dzieci i młodzieży. Powinna zaciekawić zarówno uczniów z ostatnich klas szkoły podstawowej, jak i licealistów.

W pakiecie znajdziemy nie tylko książkę „Fajna Ferajna”, lecz także jej ekranizację o tym samym tytule w reżyserii Tomasza Stankiewicza.

     Przemarsz przez piekło – komiks autorstwa Michała Konarskiego i Huberta Ronka

Przemarsz przez pieklo 1944

„Przemarsz przez piekło” to ostatni, 10 tom serii komiksów „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”. Jest to historia ukazująca losy tytułowego Antka i jego rodziny podczas II Wojny Światowej.

Głównymi bohaterkami „Przemarszu przez piekło” są mama Antka i jego siostra Ania.

Ciekawa, komiksowa forma powinna przypaść do gustu starszym uczniom szkoły podstawowej oraz licealistom, do których skierowana jest opowieść o Antku Srebrnym.

Nie tylko książki – gry i filmy o Powstaniu Warszawskim

Książki o Powstaniu Warszawskim mogą być świetnym sposobem na przybliżenie dzieciom historii tego bohaterskiego zrywu. Aby nauka stała się jeszcze ciekawsza i bardziej urozmaicona, warto sięgnąć po gry i filmy o tematyce wojennej dostosowane do wieku pociechy. Może to być np. quiz, który w atrakcyjnej formie sprawdzi, co wiemy o Powstaniu Warszawskim. Właśnie taką formułę ma gra edukacyjna Powstanie Warszawskie. O której godzinie wybuchło Powstanie? Ile trwało? Jakie były pseudonimy powstańców? To tylko kilka przykładowych pytań, jakie mogą paść podczas rozgrywki. Jeśli nie znamy na nie odpowiedzi, mamy szansę je poznać podczas gry.  

 

Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda

 

Może Cię również zainteresować: