Książki detektywistyczne mogą być dla dzieci wspaniałą rozrywką. Przedstawiają zagadki pozornie niemożliwe do rozwiązania, jednak odpowiednie śledztwo zwykle ujawnia, że stoi za nimi jakieś racjonalne wyjaśnienie. Taka lektura potrafi mocno zaangażować malucha i uchylić rąbka tajemnicy z pracy detektywa, dlatego warto zaproponować ją smykowi. Na które tytuły warto zwrócić uwagę? Podpowiedzi szukaj poniżej.
Czym charakteryzują się książki detektywistyczne dla dzieci?
Książki detektywistyczne dla dzieci są często łagodniejszą formą powieści kryminalnych. Opisywane w nich przestępstwa raczej nie cechują się brutalnością. To jednak nie znaczy, że brakuje w nich interesujących zagadek – wręcz przeciwnie. Najlepsze książki detektywistyczne dla małoletnich czytelników potrafią do samego końca trzymać czytelnika w napięciu. Dokładnie tak, jak bestselerowe kryminały
O czym warto pamiętać, wybierając powieść detektywistyczną dla swojej pociechy?
- Upewnijmy się, że autor położył nacisk na śledztwo i sposób rozwiązania zagadki, a sama zbrodnia została przedstawiona zdawkowo. Nie dajemy w końcu dziecku książki kryminalnej dla dorosłych.
- Dobrze na początku samemu przejrzeć książkę i upewnić się, że zagadki na pewno będą możliwe do rozwiązania przez smyka. Nie chodzi tylko o poziom trudności, ale też kontekst całego śledztwa.
Poza tym, wybierając książkę detektywistyczną dla dzieci, warto zdecydować się na całą serię, którą będzie łączyła postać jednego detektywa. W ten sposób maluch ma szansę znaleźć swojego ulubionego bohatera i przeżyć z nim wiele różnych przygód. W takich powieściach detektywami nieraz są też inne dzieci, co może pomóc smykowi utożsamić się z głównymi bohaterami.
Książki detektywistyczne dla dzieci. TOP 10 wartych uwagi tytułów
Martin Widmark, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica szkoły”
- Tytułowi Lasse i Maja to zaradni, młodzi detektywi, którzy odkrywają, że w ich szkole produkuje się fałszywe pieniądze. Będą musieli podążyć tropem oszustów i odkryć, czyja to sprawka.
- Lasse i Maja są bohaterami całej serii książek detektywistycznych. Dla dzieci mogą stanowić przykład, że nie tylko dorośli potrafią rozwiązywać trudne zagadki.
- Serię z Lassem i Mają można czytać w dowolnej kolejności. Oprócz „Tajemnicy szkoły” polecamy m.in. „Złotą księgę”, „Tajemnicę urodzin” czy „Pamiętnik detektywa”.
Astrid Lindgren, „Przygody detektywa Blomkvista”
- Książka zawiera trzy opowiadania detektywistyczne dla dzieci: „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” oraz „Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży”.
- Głównym bohaterem opowiadań jest Kalle Blomkvist, trzynastolatek, który marzy o karierze detektywa. W okolicy, w której mieszka, nie ma jednak żadnych przestępstw. Dopiero pojawienie się nowej, dziwnej osoby sprawia, że Kalle zyskuje okazję do poprowadzenia śledztwa.
Marta Guzowska, „Zagadka zaginionej kamei”
- Niektóre książki detektywistyczne bywają dla dzieci okazją do pogłębienia wiedzy. „Zagadka zaginione kamei” może przykładowo przekazać maluchowi kilka faktów z historii sztuki.
- Babci Piotrka i Jagi zostaje skradziona kamea, czyli niewielka brosza wyrzeźbiona w kamieniu szlachetnym. W dniu kradzieży mieszkanie odwiedziły trzy osoby: sąsiadka, listonosz i technik mający naprawić usterkę w dekoderze. Kto z nich jest złodziejem? Tę zagadkę będą musieli rozwiązać młodzi detektywi wspólnie z czytelnikiem.
Mikołaj Marcela, „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów”
- W książkach dla dzieci nieraz występują bohaterowie, którzy nie są ludźmi – podobnie może być z powieściami detektywistycznymi. Zwykle spotykamy spersonifikowane zwierzęta, ale tym razem czekają na nas… warzywa.
- Best Seler ponownie w akcji! Syn dawnego szeryfa musi rozwikłać zaginięcie siostrzenicy Henryka Kokosa, a podejrzenia padają na tajemniczych mieszkańców Owocowic. Kto jest zamieszany w zniknięcie Wiórki Kokos?
Renata Piątkowska, „Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza”
- Książka zawiera sześć opowiadań detektywistycznych dla dzieci. Głównymi bohaterami są Julek i Mikołaj – mali detektywi i założyciele tytułowego biura detektywistycznego.
- Ponieważ historie nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, dzieci mogą czytać je w dowolnej kolejności. Lekturę ułatwiają mapki, które znajdują się przed każdym rozdziałem i pomagają zorientować się czytelnikowi, w jakim miejscu toczy się akcja.
Zofia Staniszewska, „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka dębów rogalińskich”
- Tym razem detektywami są mali bliźniacy, Ignacy i Mela. Rodzeństwo musi rozwiązać zagadkę zniknięcia kosztownej nagrody, którą miał otrzymać zwycięzca konkursu za najlepszy kryminał. Czy złodziejem jest któryś z pracowników Pałacu w Rogalinie, gdzie przechowywano nagrodę?
- Historia posiada alternatywne zakończenia, dzięki czemu dziecko może w trakcie lektury samo decydować, jak przebiegnie śledztwo Ignacego i Meli.
Erich Kastner, „Emil i detektywi”
- Główny bohater Emil wybiera się pociągiem do babci mieszkającej w Berlinie. Podróż przebiegłaby bez żadnych problemów, gdyby nie fakt, że Emil został okradziony w trakcie snu!
- Złodziejem był „pan w meloniku”, który zdążył uciec przed Emilem. Chłopiec postanawia więc za nim podążyć, aby odzyskać pieniądze dla babci. Pomagają mu w tym chłopcy z Berlina. Tylko czy uda im się przechytrzyć tajemniczego złodzieja w meloniku?
Katherin Woodfine, „Szmaragdowy smok. Tajemnice domu handlowego Sinclairs”
- Sophie i Lil to pracownice domu towarowego Sinclairs. Gdy z wystawy zostaje skradziony cenny, szmaragdowy obraz, a główną podejrzaną staje się niewinna kustoszka, dziewczyny postanawiają samodzielnie rozwiązać zagadkę.
- „Tajemnice domu handlowego Sinclairs” to cała seria książek detektywistycznych dla dzieci. Innymi tytułami, które mogą spodobać się szkrabom, są: „Pawie piórko”, „Pozytywka” i „Drogocenna ćma”.
Martin Widmark, „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”
- „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” rozpoczyna kolejną serię książek detektywistycznych od Martina Widmarka, tym razem przeznaczoną dla nieco starszych dzieci, takich w wieku nastoletnim.
- Głównymi bohaterami są Dawid i Larisa. Trzynastoletni Dawid mieszka chwilowo u Melchiora Rasmusena, właściciela tytułowego antykwariatu. Gdy Melchior tajemniczo znika, Dawid i Larisa rozpoczynają jego poszukiwania – które przyniosą jeszcze więcej tajemnic i zmuszą młodych detektywów do niejednej refleksji.
Victor Escandell, „Zagadki detektywistyczne”
- „Zagadki detektywistyczne” to 25 opowiadań, które przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku. Historie mają różny stopień trudności, dzięki czemu każdy maluch powinien znaleźć zagadki idealne dla siebie.
- Opowieści rozgrywają się w kilku miejscach i uczestniczą w nich inni bohaterowie, co sprawia, że wszystkie historie znacznie się od siebie różnią. W książce znajdziemy też wskazówki odnośnie tego, jak urządzić detektywistyczny konkurs – w sam raz na piknik z rodziną czy przyjaciółmi!
Oprócz książek detektywistycznych możemy też podarować dziecku gry paragrafowe czy strategiczne, które również mają za zadanie ćwiczyć dedukcję i logiczne myślenie. Taka zabawa może okazać się dla malucha bardzo przydatna i pożyteczna. Po niektóre z opisanych książek warto sięgnąć też samemu, chociażby po to, by oderwać się od codziennych zmartwień i trosk i zamiast tego skoncentrować na fantastycznych przygodach młodych detektywów.
Opracowała: Urszula Żupnik