Gry planszowe fantasy to świetna rozrywka i to nie tylko dla zapalonych miłośników fantastyki. Siadając przy planszy, można poczuć się, jakbyśmy przez moment byli w innym świecie. Czemu nie skorzystać więc z takiej możliwości? Jeśli nie wiesz, od której gry zacząć, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi. W rankingu znalazły się same hity, które cieszą się ogromną popularnością wśród graczy.
Czym powinna charakteryzować się dobra gra planszowa w klimacie fantasy?
Każda gra planszowa fantasy jest unikalna: dzięki temu, że wiele z nich opartych jest na książkach, filmach czy serialach, pomysłów na nowe rozgrywki nie brakuje. Do tego dochodzą całkowicie oryginalne scenariusze.
Trudno więc stwierdzić, czy najlepsze gry planszowe w klimacie fantasy to takie, w których spotkamy czarodziejów i smoki, czy takie, gdzie do czynienia mamy z elfami, krasnoludami i walecznymi bohaterami – każdy z tych rodzajów ma swój urok. Zebraliśmy jednak uniwersalne cechy, którymi powinny charakteryzować się dobre gry planszowe fantasy. To na ich podstawie stworzyliśmy nasz ranking.
- Przede wszystkim pamiętajmy, że dobra gra fantasy nie oznacza tylko przeniesienia na planszę świata i postaci znanych nam z jakiejś książki lub filmu (jeśli oczywiście były one podstawą dla scenariusza). Autorzy powinni postarać się o wciągającą fabułę, nawiązującą do pierwotnego dzieła, ale uzupełnioną o nowe wątki – tak aby graczy spotykały niespodziewane sytuacje, których nie kojarzą z pierwowzoru.
- W grach planszowych typu fantasy zazwyczaj wcielamy się w jakąś postać – gracz powinien mieć więc możliwość jej rozwoju. To, jakie moce i przedmioty zyska jego bohater, powinno zależeć od wyborów gracza, a czasami też od losowych przypadków, które urozmaicają rozgrywkę.
- W tego typu grach zazwyczaj możemy albo walczyć z tzw. NPC (non-player character), albo z innymi graczami. W obu przypadkach wygrana z przeciwnikiem powinna dawać nam jakąś wymierną korzyść (np. w postaci artefaktu).
- Dobra gra planszowa fantasy może też oferować tworzenie sojuszy pomiędzy graczami. To ciekawy sposób na urozmaicenie rozgrywki zwłaszcza, gdy nasza gra ma polityczno-strategiczny charakter.
- Do zwycięstwa w grze powinny też prowadzić różne scenariusze – dobrze, jeśli gra fantasy ma rozbudowaną i rozgałęzioną fabułę.
- I ostatnie, choć równie istotne: gry fantastyczne powinny dawać graczom wrażenie, że kreują oni rozgrywkę sami, a polecenia z instrukcji to tylko wskazówki. Takie planszówki są niczym sesje RPG!
Wielu miłośników gier z pewnością dopisałoby do tych punktów swoje własne zasady. Te wytypowane przez nas to oczywiście tylko niektóre cechy, jakie powinny charakteryzować dobre gry planszowe fantasy. Mając je w pamięci, spójrzmy teraz na poniższy ranking konkretnych tytułów.
Najlepsze gry planszowe fantasy – ranking TOP 7
Galakta, Talisman: Magia i Miecz, gra planszowa
Zacznijmy od jednej z najbardziej znanych gier planszowych fantasy – seria Talisman: Magia i Miecz to wręcz klasyka przygodówek tego typu. Oprócz opisywanej (głównej) edycji gracze mają do dyspozycji także mnóstwo dodatków, takich jak Żniwiarz, Podziemia, Wilkołak czy Królowa Lodu.
Na czas gry każdy uczestnik staje się jednym z 14 różnych bohaterów (m.in. wojownikiem, kapłanem czy czarnoksiężnikiem). Następnie próbuje zdobyć na własność Koronę Władzy, aby zacząć władać całym królestwem. Wraz z rozgrywką gracze rozwijają umiejętności swoich postaci i zyskują coraz silniejsze artefakty.
Rebel, Small World, gra strategiczna
To gra fantasy w sam raz dla tych, którzy lubią niezwykłe rasy – każdy z graczy może kierować np. państwem krasnoludów, czarodziejów, trolli, elfów czy amazonek. Łącznie do wyboru jest 14 ras, a do tego dochodzi 20 unikalnych mocy.
Wraz z rozwojem wszystkich cywilizacji okazuje się, że świat jest zbyt mały, aby pomieścić każdą nację. Gracze muszą więc walczyć między sobą o przestrzeń do życia oraz panowanie nad wszystkimi stworzeniami, a także spróbować przewidzieć, jakie sojusze okażą się dla nich korzystne.
Rebel Herosi edycja angielska gra strategiczna
Gracze kierują tutaj armiami żywiołaków. Dzięki specjalnym kościom mają możliwość użycia magii ognia, wody, ziemi lub powietrza.
Co interesujące, każdy z graczy może w pewnym stopniu nauczyć się czarów innego żywiołu, dzięki czemu jego armie zyskają nietuzinkowe umiejętności. Należy jednak uważać na to, aby był to żywioł z ustalonej pary, tj. dla ognia woda, dla ziemi powietrze i odwrotnie.
Dzięki temu, że gra jest w języku angielskim, może także pomóc w nauce języka obcego.
Galakta, Runebound: Trzecia edycja, gra przygodowa
W tej planszowej grze fantasy każdy gracz wciela się w jednego bohatera z Terrinoth. Staje się poszukiwaczem przygód, który w ciągu rozgrywki uczy się nowych umiejętności oraz pokonuje niebezpieczne potwory.
Mechanika walk oparta jest na żetonach. W każdej rundzie rzuca nimi zarówno jeden z bohaterów, jak i pozostali gracze, wcielający się na ten moment we wroga. Ta losowość sprawia, że rozgrywka za każdym razem może potoczyć się całkiem inaczej – nic nie jest pewne!
Portal Games, Mage Knight: Ultimate Edition PL, gra strategiczna
W tej grze uczestnicy stają się rycerzami, których celem jest przywrócenie porządku na świecie. To, jak dokładnie pokierujemy historią każdego z bohaterów, zależy od graczy: możemy zwiedzać miasta, wygrywać walki czy zawierać przydatne sojusze. Każdy z uczestników sam musi dobrać odpowiednią strategię.
To nie tylko gra planszowa z gatunku fantasy – zawiera także elementy karcianki i typowego RPG, więc gracze mogą podejmować większość decyzji samodzielnie.
Wydanie zawiera aż trzy dodatkowe rozszerzenia, dzięki czemu gracze mają do dyspozycji kilka różnych trybów rozgrywki. Co więcej, w środku czeka na nas aż 26 scenariuszy.
Rebel, Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, gra przygodowa
Czas na grę planszową dla miłośników klasycznego fantasy – czyli serii „Władcy Pierścieni”. Uczestnicy wcielają się w znanych z powieści Tolkiena bohaterów i w każdej rozgrywce przeżywają różne niezwykłe przygody.
Rebel zapewnia graczom nie tylko planszę i karty, ale także darmową aplikację dostępną na Amazon Appstore, Apple iOS App Store, Google Play lub na Steamie. Aplikacja prowadzi graczy przez całą grę, liczy punkty i decyduje o tym, jak będzie wyglądać plansza, po której się przemieszczamy. Mapa nie jest więc znana od początku. Gracze za każdym razem tworzą ją na nowo w ciągu rozrywki.
Galakta, Gra o Tron, gra strategiczna
To ostatnia gra planszowa fantasy w naszym rankingu, ale równie ciekawa co pozostałe. Powinna w szczególności spodobać się fanom sagi Martina oraz serialu od HBO, który zdobył mnóstwo fanów na całym świecie.
Każdy z graczy wciela się w jeden z rodów z Westeros: Lannisterów, Baratheonów (pod wodzą Stannisa), Greyjoyów, Starków, Tyrellów albo Martellów. Zasady gry nawiązują jednoznacznie do pierwowzoru: gracze walczą między sobą o władzę i Żelazny Tron, tak jak czyniły to wszystkie rody w sadze czy serialu.
Powyższe wydanie jest już drugim, rozszerzonym, które nie tylko zawiera elementy z poprzedniej edycji, ale zostało także ulepszone o nowe karty oraz dodatkowe zasady, jeszcze bardziej urozmaicające rozgrywkę.
Gry planszowe fantasy według własnej inwencji
Jak już wspomnieliśmy, w grach planszowych typu fantasy istotne bywa to, czy pozwalają one graczom na samodzielne kreowanie rozgrywki. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się sesje RPG, podczas których uczestnicy sami (pod przewodnictwem mistrza gry) tworzą fabułę i własnymi decyzjami wpływają na przebieg rozgrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby którąś z powyższych gier urozmaicić w ten sposób i dodać parę smaczków fabularnych – dzięki temu nie tylko będziemy mogli poczuć się niczym w Westeros czy w Śródziemiu, ale także sami staniemy się twórcami tych światów.
Oprac. Urszula Żupnik