„Magiczne drzewo” to seria autorstwa Andrzeja Maleszki, która z każdym kolejnym tomem zdobywa coraz więcej fanów – i to nie tylko tych najmłodszych! Niedawno w księgarniach pojawił się już 11. tom cyklu. Jak go czytać – według daty wydania czy w dowolnej kolejności? Dowiedz się, o czym opowiadają książki „Magiczne drzewo”!
Książki „Magiczne drzewo” – o czym są?
Stalowe osy, mówiący pies czy ciotka zamieniona w siedmioletnią dziewczynkę? Świat „Magicznego drzewa” nie zna granic! Najważniejsze życiowe wartości – przyjaźń, rodzina, szacunek dla zwierząt – osnute przygodami pełnymi emocji i humoru to przepis Andrzeja Maleszki na historię, która wciągnie nie tylko najmłodszych czytelników.
Co ciekawe, cykl powstał na bazie serialu i filmów, których reżyserem był sam pisarz. Zagrali w nich znani polscy aktorzy, np. Agnieszka Grochowska i Andrzej Chyra. Czy taki zabieg może być udany? Ocenisz to, sięgając po obie wersje serii – filmową i książkową. Polecamy ci zacząć od tej drugiej – do tej pory ukazało się już 11 tomów serii „Magiczne drzewo”.
Książka przenosi nas do 2000 roku i opowiada historię tytułowego starego drzewa o magicznych mocach. Pewnego dnia dąb zostaje trafiony przez piorun i powalony na ziemię. Mieszkańcy zabierają go do tartaku, w którym zostaje przerobiony na wiele przedmiotów codziennego użytku. Jeden z nich – czerwone krzesło – trafia do domu trójki rodzeństwa: Tosi, Filipa i Kukiego. Dzieci znajdują je w rzece i szybko orientują się, że potrafi ono spełniać marzenia. To prowadzi do wielu przygód, ale i niebezpiecznych sytuacji.
O co poproszą krzesło i jakie będą skutki wypowiedzianych przez nich życzeń? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w pierwszej części cyklu pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, wydanej w 2009 roku. Każdy kolejny tom nawiązuje do innego przedmiotu stworzonego z magicznego dębu. I choć są to odrębne historie, losy bohaterów przeplatają się. Dlatego jeśli chcesz dobrze zrozumieć fabułę, warto czytać serię „Magiczne drzewo” tak, jak była wydawana.
Magiczne drzewo – części po kolei
Dziecięcy bohaterowie, rozmawiające zwierzęta i magiczne postacie – takie atrakcje czekają na ciebie w książkach z cyklu „Magiczne drzewo”. Części tej serii najlepiej jest czytać w takiej kolejności:
- „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” (2009),
- „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu” (2010),
- „Magiczne drzewo. Olbrzym” (2011),
- „Magiczne drzewo. Pojedynek” (2012),
- „Magiczne drzewo. Gra” (2013),
- „Magiczne drzewo. Cień smoka” (2014),
- „Magiczne drzewo. Świat ogromnych” (2015),
- „Magiczne drzewo. Inwazja” (2016),
- „Magiczne drzewo. Berło” (2017),
- „Magiczne drzewo. Czas robotów” (2019),
- „Magiczne drzewo. Pióro T-Rexa” (2020),
- „Magiczne drzewo. Geniusz” (2022),
- „Magiczne drzewo. Zaginiona para” (2023).
W kolekcji znajdziesz też książki takie jak „Bohaterowie magicznego drzewa. Porwanie” oraz „Bohaterowie magicznego drzewa. Stwór”. Opowiadają one o nieznanych przygodach bohaterów z serii, np. Julki czy psa Budynia. Warto po nie sięgnąć dopiero wtedy, gdy przeczytasz już kilka tomów i będziesz mieć rozeznanie w fabule.
Jeśli „Magiczne drzewo” oczaruje cię na tyle, że po przeczytaniu wszystkich tomów wciąż będziesz miał ochotę na więcej, obejrzyj film o tym samym tytule i przekonaj się, że Andrzej Maleszka świetnie włada nie tylko piórem!
Oprac. Barbara Polakowska