Jeśli chcesz nadrobić klasykę kina science fiction, nie obejdziesz bez seansu „Star Wars”. Od której części zacząć? Szybko zorientujesz, że są one ponumerowane, jednak jako pierwsza na ekranach kin pojawiła się część… czwarta. W jakiej kolejności oglądać więc wszystkie części „Star Wars”? Podpowiadamy!
„Star Wars” – postacie i fabuła
„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…” – oto słowa, którymi rozpoczyna się film „Star Wars”, a dokładnie pierwsza część sagi stworzonej przez George’a Lucasa. Czego mniej więcej możesz się po niej spodziewać? Jeśli uwielbiasz historie związane z kosmosem, robotami, statkami kosmicznymi czy postaciami o nadludzkich zdolnościach, świat „Star Wars” kompletnie cię pochłonie!
Filmy przenoszą nas do galaktyki trapionej wojną domową. Będziesz świadkiem spektakularnych bitew – także tych na miecze świetlne, które pewnie już nie raz widziałeś w różnych okolicznościach. Zaznajomisz się z obdarzonym mocą Jedi Lukiem Skywalkerem, przemytnikiem Hanem Solo, Chewbaccą i księżniczką Leią Organą. W kolejnych częściach cofniesz się w czasie i poznasz historię rodziców Luke’a – Anakina Skywalkera i Padme Amidali.
Jak oglądać „Star Wars” – części według daty premiery
Istnieją dwa porządki oglądania filmów z serii „Gwiezdne Wojny”. Pierwszy z nich wyznaczają daty, w których pojawiały się one na ekranach kin:
- „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja” (1977),
- „Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje” (1980),
- „Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi” (1983),
- „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo” (1999),
- „Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów” (2002),
- „Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów” (2005),
- „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” (2015),
- „Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie” (2016),
- „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” (2017),
- „Han Solo: Gwiezdne wojny — historie” (2018),
- „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” (część IX, 2019).
Chcesz obejrzeć więcej? Sprawdź także seriale „Star Wars” stworzone we współpracy ze studiem Disney – „Księga Bobby Fetta” (2022) i „Mandalorian” (2019). Na koniec możesz sięgnąć dla uzupełnienia po animowane seriale „Gwiezdne Wojny: Wojny klonów” (2008-2014), „Gwiezdne Wojny: Rebelianci” (2014-2018) i „Gwiezdne Wojny: Ruch oporu” (2018-2020).
„Star Wars” – części chronologicznie
Ile jest części „Star Wars”? Jak zauważyłeś wyżej, części są ponumerowane od I do IX. To może być nieco skomplikowane dla osoby, która dopiero chce się zagłębić w uniwersum. Zapamiętaj jedną zasadę: to numery części wyznaczają chronologię w „Star Wars”. Film, który powstał jako pierwszy w latach 70., trzeba więc obejrzeć dopiero po 3 poprzednich częściach.
Oto filmy w kolejności chronologicznej. Jak w poprzedniej liście, dołączyliśmy do nich także spin-offy, zwane historiami, które również są warte uwagi:
- „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo”,
- „Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów”,
- „Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów”,
- „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”,
- „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”,
- „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja”,
- „Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje”,
- „Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi”,
- „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”,
- „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”,
- „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”.
To najbardziej dogodny sposób oglądania – polecamy go szczególnie tym, którzy wcześniej nie znali uniwersum „Star Wars”. Z zachowaną chronologią wydarzeń będzie im łatwiej zrozumieć fabułę.
Gdzie obejrzeć wszystkie części „Star Wars”?
Zastanawiasz się, czy da się w jednym miejscu obejrzeć każdy z filmów „Star Wars”? Wszystkie części obejrzysz online na platformie Disney+. Niektóre z nich można też wypożyczyć na platformie Apple TV i Vod.pl. Ponadto na smyk.com czekają na ciebie także zabawki i gry oraz komiksy i książki poświęcone temu uniwersum. Niech moc będzie z tobą!
Oprac. Barbara Polakowska