Książki o emocjach dla dzieci bywają niezwykle pomocne, gdy stajemy przed wyzwaniem wyjaśnienia maluchowi, że wszystkie odczucia – nawet smutek czy złość – są dobre. Trzeba tylko dać sobie czas i przestrzeń na ich przeżycie. Jak robić to w zdrowy, odpowiedzialny sposób? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz z dzieckiem w proponowanych przez nas książkach.
Książki o emocjach dla dzieci – jak je wybierać?
Emocje budzi w dziecku niemal wszystko – droga do szkoły, zabawa z przyjaciółmi, oglądana bajka czy wizyta u babci. Nie wątpimy, że dbasz o to, by w jego codzienności dominowały pozytywne przeżycia, jednak zdarzają się i nieprzyjemne odczucia. Mogą one sprawić, że dziecko poczuje się niepewnie i nie będzie wiedziało, jak powinno na nie zareagować.
By oszczędzić wam obojgu stresu, przygotowaliśmy zestawienie książek o uczuciach dla dzieci. Publikacje te w przystępny sposób tłumaczą emocje – pozwalają małym dzieciom je poznać, a starszym zrozumieć i znaleźć dobry sposób na radzenie sobie z nimi. W niektórych książkach znajdziesz także techniki relaksacyjne i porady wychowawcze.
Zdecyduj się na jedną z nich lub potraktuj je jako pretekst do rozmowy o emocjach – to pogłębi twoją relację z dzieckiem!
Książki o emocjach dla małych dzieci, które dopiero uczą się nazywać uczucia
Radość, smutek, złość – choć dla nas, dorosłych to podstawowe kategorie, dzieci nie od razu umieją rozpoznawać w sobie te stany. Trzeba im w tym pomóc i stopniowo wprowadzić je w świat uczuć. W tym wypadku można posiłkować się książką dla dzieci o emocjach lub… całą ich serią. Jedną z nich jest cykl o małym jednorożcu Guciu, którego grzywa zmienia kolor w zależności od nastroju. Jakie przybierze barwy, gdy zwierzak się zezłości? Dziecko może się tego dowiedzieć z książki Uczucia Gucia. Gucio się złości.
Książki o emocjach przydatne w konkretnych sytuacjach
Trudne zdarzenia to codzienność i nie da się przed nimi uchronić dziecka. Lepiej jest oswoić je z takim stanem rzeczy i pomóc im radzić sobie z emocjami. Istnieją książki, które zostały napisane z myślą o właśnie takich sytuacjach. Oto przykłady idealne, gdy:
- na świecie pojawia się rodzeństwo – Brat z serii Rodzina, książka pięknie zilustrowana przez Sarę Olszewską,
- maluch idzie po raz pierwszy do przedszkola – może to zrobić razem z trzyletnim Felusiem z książki Feluś i Gucio idą do przedszkola,
- bliska osoba lub dziecko choruje – powieść O choroba!, która powstała we współpracy z psychologami, pacjentami i lekarzami.
Książki o emocjach dla nastolatków
Świat uczuć jest tak skomplikowany, że gubią się w nim także dorośli! A co zrobić w sytuacji, gdy zagubiony czuje się nastolatek lub nastolatka? Dojrzewanie to czas, w którym zachodzi wiele zmian, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Nastoletnie emocje są o wiele bardziej złożone niż u małych dzieci. O ile kilkulatek jest w stanie poradzić sobie z sympatią lub niechęcią do kolegi czy koleżanki, o tyle później sytuacja się komplikuje. Jak odróżnić przyjaźń zdrową od toksycznej? O tym dziecko nastoletnie dziecko może dowiedzieć się np. z książki Dobre i złe przyjaźnie.
Część książek o emocjach dla dzieci jest poświęcona dziewczynkom – omawia takie sprawy jak burze hormonalne i związane z nimi wahania nastrojów. Jednym z takich tytułów jest poradnik Ciało – śmiało!, w którym opisane są nie tylko kwestie związane z miesiączką, ale także metody radzenia sobie z emocjami. Może się okazać pomocny, by poradzić sobie z towarzyszącym nastolatkom uczuciem niepewności.
Oprac. Barbara Polakowska