Inhalacja to rodzaj zabiegu leczniczego wspomagającego leczenie wielu różnorodnych chorób układu oddechowego za pomocą wdychania aerozoli lub pary roztworów leków. Dzięki tej prostej i znanej od setek lat metodzie lek trafia bezpośrednio do oskrzeli lub płuc, omijając układ pokarmowy, szczególnie wrażliwy u maluchów. Do leczenia wziewnego służy inhalator dla dzieci – ranking takich produktów pomoże ci wybrać właściwe urządzenie.
Inhalatory dla dzieci – ranking i najważniejsze cechy
Choć urządzenie do leczenie infekcji i chorób dróg oddechowych było znane znacznie wcześniej, to dopiero w latach 60. XIX wieku na terenie Francji i Anglii zaczęto konstruować pierwsze modele inhalatorów, zapoczątkowujących erę terapii wziewnej. Dzięki tym niewielkim aparatom obecnie leczy się lub wspomaga leczenie wielu powszechnych schorzeń jak kaszel, przeziębienia, alergie, astma oraz zapalenia zatok, oskrzeli i płuc. Aby inhalator służył twojej rodzinie przez długi czas, warto przy jego zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów związanych z budową i sposobem działania. Inhalator dla dziecka – ranking cech i produktów ułatwi ci wybór odpowiedniego sprzętu.
1. Przede wszystkim jakość wykonania
Wysokiej jakości materiały sprawiają, że inhalator działa skutecznie przez wiele lat, a jego poszczególne elementy nie ulegają rozszczelnieniu czy pękaniu. Wytrzymałość to cecha niezwykle istotna, ponieważ w razie potrzeby urządzenia tego typu są używane nawet kilkakrotnie w ciągu jednego dnia.
Gdy wybierasz inhalator dla dziecka zwróć także uwagę na to, czy u producenta można dokupić akcesoria zamienne (np. maseczki, filtry czy komory na leki), co umożliwi korzystanie z urządzenia nawet przez kilka osób i ułatwi wymianę poszczególnych elementów w razie potrzeby.
2. Dopasowanie sposobu inhalacji do wieku dziecka
Ustnik, maseczka, a może smoczek? Co najlepiej się sprawdzi podczas inhalacji malucha? Dopasowana do twarzy maseczka gwarantuje dostanie się leku do płuc zarówno przez nos jak i usta, a łatwość użycia sprawia, że może być stosowana zarówno wśród małych dzieci, jak i dorosłych.
Bardzo skuteczną w inhalacji końcówką jest ustnik, najlepiej sprawdzający się dopiero u maluchów powyżej 3 roku życia które potrafią świadomie i głęboko wdychać powietrze przez usta. Niemowlęta dobrze znoszą inhalację za pomocą specjalnego smoczka z otworami w górnej części, dzięki czemu podczas ssania do jamy nosowej dostaje się mgiełka pary wodnej z dodatkiem leku.
3. Cichy inhalator dla dzieci – ranking głośności działania
Twoje dziecko jest niespokojne podczas inhalacji? Być może charakterystyczny dźwięk aparatu sprawia, że maluch się denerwuje i zrywa maseczkę lub wypluwa ustnik. Niektóre urządzenia wyróżniają się zacznie cichszą pracą, co pozwala na inhalacje pociechy nawet podczas snu. Inhalatory membranowe wyróżniają się nie tylko niewielkimi rozmiarami, ale także niskim poziomem głośności, dzięki specjalnej drgającej membranie szybko zamieniającej płyn z lekiem w lekki aerozol. Urządzenia tego typu z reguły zasilane są bateriami, co ułatwia ich użytkowanie nawet na otwartym terenie lub podczas podróży.
4. Wielkość cząsteczek wytwarzanych przez inhalator
Każdy ranking inhalatorów dla dzieci powinien uwzględniać wielkość wytwarzanych cząsteczek, ponieważ to od ich rozmiarów zależy do której części układu oddechowego trafią. Najmniejsze cząsteczki (0,5-3 µm) docierają do pęcherzyków płucnych, te nieco większe (2-5 µm) wchłaniają się w oskrzelach i oskrzelikach, średnie cząstki (5-8 µm) dochodzą do tchawicy, a cząsteczki powyżej 8 µm rozkładają się w górnych drogach oddechowych. Warto więc dostosować inhalator do zapotrzebowania (np. przewlekłe choroby dziecka) lub wybrać urządzenie działające w szerszym zakresie np. od 0,5 do 10 µm.
Popularne inhalatory dla dzieci – ranking
Inhalator dla dzieci – ranking dla początkujących
Aby inhalator służył Tobie i całej rodzinie przez wiele lat, powinien być nie tylko solidny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, ale również dostosowany do stylu życia, wieku osób korzystających z urządzenia (różne rodzaje końcówek), a także mieć możliwość dokupienia elementów wymagających wymiany co jakiś czas (ustniki, maseczki, filtry). Dodatkowe akcesoria pomogą także przeprowadzać zabiegi u większej ilości domowników, co w sezonie jesienno-zimowym znacznie ułatwi oddychanie oraz wykrztuszanie wydzielin towarzyszącym przeziębieniom i wielu chorobom wirusowym. Ciche i skuteczne inhalatory to także urządzenia wspierające naturalne sposoby leczenia kataru u dzieci w każdym wieku, bez potrzeby podawania doustnych leków, które mogą obciążać wrażliwe brzuszki maluchów.
Wyposaż swoją domową apteczkę przed sezonem przeziębieniowym. Wybierz odpowiedni inhalator dla dzieci z rankingu oraz termometr, który umożliwi Ci monitorowanie temperatury dziecka.
Oprac. Joanna Bujak