Jaka lampka na biurko dla dziecka najlepiej sprawdzi się do nauki? Podpowiadamy!

LampkiPodczas aranżowania kącika do nauki często pojawia się pytanie, jaka lampka na biurko dla dziecka będzie odpowiednia. Warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim praktycznymi funkcjami przedmiotu. Podpowiadamy, na jakie parametry lampki na biurko trzeba zwrócić uwagę, by była małym pomocnikiem podczas nauki. Żarówka LED czy tradycyjna? Lampka nieruchoma czy regulowana? Sprawdź!

Lampka na biurko – ile lumenów?

Lumen (lm) wskazuje nam wartość strumienia światła lampki z żarówką LED, która pobiera mniej prądu, nie nagrzewa się i jest trwalsza, niż tradycyjne żarówki. Im ta wartość jest wyższa, tym większą jasność oferuje akcesorium. Przyjmuje się, że lampka biurkowa nie powinna mieć więcej niż 500–1000 lm, ponieważ będzie wtedy razić w oczy, przez co czytanie podręcznika bądź wypełnianie ćwiczeń będą bardzo utrudnione. Z kolei lampki o lumenach poniżej 200 nie spełnią swojej roli, gdyż emitowane przez nie światło będzie zbyt słabe.

Najważniejszą wartością dla klasycznych żarówek wolframowych jest natomiast liczba watów (W), która wskazuje, ile mocy żarówka potrzebuje, aby świecić. Mówi się, że 15W odpowiada 100 lm, 25W – 200 do 250 lm, 40W – 300 do 500 W, 60W – 500 do 800, 75W – 800 do 1000 lm itd.

Jaka lampka na biurko dla dziecka? Barwa światła

Podczas wybierania funkcjonalnej lampki na biurko trzeba zwrócić uwagę także na barwę światła wyrażoną w kelwinach (K). Co to oznacza? Wyróżniamy trzy barwy światła: zimną (4000–6500K), ciepłą (1800–3200K) i neutralną (3200–4000K). Ciepła swoją temperaturą przypomina płomień świecy lub zachód słońca; ma lekko pomarańczowy kolor i sprzyja kreowaniu atmosfery relaksu, która jednak nie pomaga w nauce. Dlatego lepiej, kiedy lampka biurkowa ma żarówkę o barwie neutralnej lub zimnej, która ma nieco niebieskawy odcień oraz pomaga w skupieniu i realizacji zadań.

Jaka lampka na biurko dla dziecka: mobilna czy statyczna?

Regulowane ramię w lampkach biurkowych to podstawa. Pozwala ono manipulować wysokością źródła światła – zbliżać je i oddalać. Główna zasada mówi o tym, że pomiędzy żarówką a oświetlanym zeszytem czy książka nie powinno być więcej niż 35 cm odległości. Wybrane modele posiadają reflektor osadzony na elastycznym pałąku, przez co można wyginać go na boki, a dodatkowo odchylać i pochylać samo źródło światła (góra–dół). Poza tym lampka powinna być raczej stabilna, a przy tym lekka i wykonana z nietłukącego się tworzywa – w przypadku czasem niezgrabnych małych rączek ta cecha może okazać się zbawienna. Pamiętaj też o tym, aby lampka znajdowała się po prawej stronie biurka, kiedy Twoje dziecko jest leworęczne lub po lewej, gdy dominuje u niego prawa ręka.

Współczynnik oddawania barw – jaka lampka do nauki będzie najlepsza?

Strumień światła, moc, temperatura barwowa – te wartości można jak najbardziej wziąć pod uwagę, wybierając lampkę biurkową. Warto zerknąć też na CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Lampka powinna mieć przynajmniej 80 CRI, żeby oświetlane nią przedmioty miały „prawdziwe” kolory, a nie wyblakłe czy po prostu zniekształcone.

Jaka lampka do nauki? Dodatkowe udogodnienia

Oprócz podstawowych parametrów, bez których żadna lampka na biurko nie może się obyć, wiele modeli zostało wzbogaconych o ciekawe funkcje. Należą do nich m.in.:

  • regulacja jasności/przyciemniania;
  • wbudowany czasomierz z budzikiem;
  • ładowarka do telefonu;
  • gniazdo USB, dzięki któremu naładujesz inne urządzenie.

Na rynku są dostępne lampki, które można złożyć w całości – zwykle w kształt harmonijki. Nie zajmują też wiele miejsca, przez co można ich używać nawet na najmniejszym biurku lub kawałku blatu wydzielonego do nauki np. wyspy kuchennej bądź parapetu. Do pokoju dziecka warto także zainwestować w oświetlenie inteligentne.

Jaka lampka na biurko dla chłopca i dziewczynki: nowoczesna czy klasyczna?

Lampka na biurko uzupełnia wystrój dziecięcego pokoju. Ważne jest więc, aby podobała się jej posiadaczowi lub posiadaczce. Do wnętrza urządzonego w stylu glamour pasować będzie klasyczne urządzenie z kulistym kloszem i złotą podstawą. Wielbicielom industrialnych klimatów spodobają się metalowe, zwykle szare lub czarne, lampki, przypominające wyposażenie dawnej fabryki. Słodki wygląd pokoju z różowymi akcentami wzbogaci lampka–zwierzątka z uroczymi uszami. Część nastolatków lubi też futurystyczne formy – „kosmiczna” lampka biurkowa wpasuje się w minimalistyczną przestrzeń, a modele z podstawą w zmieniających się kolorach – to zasługa diod RGB – nadadzą jej nieszablonowy charakter.

 

Sprawdź wszystkie modele lampek biurkowych i wybierz tę idealną!

Jeśli chcesz uporządkować przestrzeń w pokoju swojego malucha, postaw na odpowiedni kosz na zabawki – dekoracyjny i praktyczny niezbędnik do pokoju dziecięcego.

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: