Pierwszy zegarek dla dziecka – jaki wybrać zegarek dla chłopca?

Pierwszy zegarek dla dziecka – jaki wybrać zegarek dla chłopca?Analogowy, cyfrowy, a może inteligentny – jaki pierwszy zegarek dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Duże znaczenie ma nie tylko rodzaj, wygląd czy dodatkowe funkcje zegarka, ale przede wszystkim wiek pociechy. Maluchy najwięcej mogą się nauczyć z zegarka analogowego, a smyki w wieku szkolnym chętnie wykorzystają szerokie możliwości, jakie oferują popularne smartwatche.

Pierwszy zegarek dla dziecka – jaki wybrać?

Jeszcze całkiem niedawno pierwszy zegarek dla chłopca czy dziewczynki wręczany był przez rodziców lub chrzestnych z okazji komunii. Obecnie to niewielkie, lecz spełniające coraz więcej funkcji dodatkowych urządzenie można zobaczyć na rączkach pierwszoklasistów, a nawet przedszkolaków, zwłaszcza tych, które chcą opanować m.in. sztukę rozróżniania godzin, pór dnia, a nawet samodzielnego planowania swojej aktywności w ciągu doby.

Jakie jeszcze zalety mogą płynąć z takiej nauki przez kilkulatki? Zegarek dla 3-latka czy nieco starszego smyka to nie tylko zabawka, ale urządzenie pomagające zrozumieć upływ czasu i podział dnia m.in. na godziny, kwadranse czy minuty. Zerkając często na cyferblat, maluch ma możliwość zorientować się, jak szybko mija sekunda albo ile razy wskazówka minutnika musi zatoczyć pełne koło, by minęła godzina. Ponadto nauka zegarka pomaga rozwijać umiejętności matematyczne (liczenie, dodawanie), a także organizowanie swojego dnia w zależności od czasu na odrabianie lekcji, zabawę czy posiłki.

Analogowe zegarki dla dzieci najmłodszych

Czy wiesz, jaki zegarek dla 4-latka lub młodszej pociechy sprawdzi się najlepiej? W przypadku przedszkolaków warto postawić na modele analogowe, które choć w dobie intensywnego rozwoju technicznego niektórym mogą się wydawać nieco przestarzałe, to jednak oprócz odczytania czasu pomagają równocześnie rozwijać wiele dodatkowych umiejętności, jak choćby zrozumienie upływu czasu dzięki przesuwającym się po tarczy wskazówkom. Ponadto cyferblat w bardziej wizualny i praktyczny sposób ukazuje cykliczność, ułatwiając opanowanie nieco szerszych pojęć, jak noc, dzień, południe lub doba. Dodatkową zaletą analogowych urządzeń jest ich wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe lub uderzenia, co w przypadku aktywnych kilkulatków lubiących np. grę w piłkę czy pływanie, jest niezwykle istotne.

Wybierając pierwszy zegarek dla 5-latka i młodszego dziecka warto pamiętać, że urządzenia z tarczą wciąż są powszechnie stosowane w szkołach, a także budynkach użyteczności publicznej jak dworce, przychodnie, urzędy czy nawet centra handlowe.

Pierwszy cyfrowy zegarek dla dziecka

Jak nauczyć dziecko zegara? Najlepiej na kolorowych analogach z dużym, czytelnym cyferblatem, a gdy maluch już opanuje płynnie odczytywanie czasu, dopiero wtedy przejść na innego rodzaju sprzęt. Uważa się, że większość kilkulatków jest w stanie w pełni zrozumieć abstrakcyjne pojęcie czasu dopiero w okolicach 8. roku życia i dlatego właśnie jest to odpowiedni moment na zakup cyfrowego urządzenia. Pierwszy zegarek dla dziecka to istny gadżet, którym na pewno będzie się chciało pochwalić w szkole lub wśród najbliższych przyjaciół, a także testować jego wytrzymałość, dlatego najlepiej wybierać modele odporne na wodę, stłuczenia i zarysowania. Dużą zaletą większości cyfrówek są dodatkowe funkcje zachęcające do korzystania z zegarka, takie jak stoper, alarm, a niekiedy prosty kalkulator.

Smartwatch dla dzieci starszych

Zyskujący coraz większą popularność smartwatch to świetny zegarek dla 6-latka, ucznia szkoły podstawowej i nastolatka, ponieważ oprócz wyświetlanego czasu posiada mnóstwo praktycznych funkcji, nieraz przydatnych w codziennej nauce czy zabawie. Ponadto wiele modeli posiada możliwość ustawienia tradycyjnego cyferblatu, co ułatwia zrozumienie pojęcia czasu młodszym milusińskim.

Do wielu zalet smartwatchy zalicza się takie funkcje, jak:

  • możliwość szybkiego kontaktu z dzieckiem przez połączenia głosowe lub odbieranie wiadomości,
  • alarm SOS zapewniający szybkie wezwanie pomocy w razie zagrożenia,
  • GPS ułatwiający rodzicom sprawdzenie, gdzie obecnie znajduje się ich pociecha.

Dodatkowe ustawienia w urządzeniu mogą także pomagać w organizacji czasu poprzez przypominanie o odrobieniu zadań domowych czy dodatkowych zajęciach. Dzięki funkcjom monitorującym aktywność fizyczną mogą one zachęcić dziecko do regularnego uprawiania sportu. Ponadto, w zależności od modelu, smartwatche umożliwiają słuchanie muzyki. Posiadają też wiele ciekawych aplikacji, na co dzień wspierających rozwój dziecięcych umiejętności.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak smartwatch dla dziecka wybrać.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: