Funkcjonalne, przyjazne dziecku i przede wszystkim wygodne – to cechy, którymi powinno charakteryzować się każde pomieszczenie, które przygotowujemy dla naszej pociechy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę urządzając pokoik dla chłopca? Czy należy uwzględnićpomysły dziecka? Jakie rozwiązania dotyczące aranżacji pokoju się sprawdzą, a jakie nie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami, które przygotowaliśmy w konsultacji ze specjalistą:
Urządzamy pokoik dla niemowlaka – najważniejsze informacje
Przez pierwszy rok, a nawet przez pierwsze dwa lata życia dziecka, dobrze jeśli dziecko śpi ono w pokoju rodziców. Wtedy mogą oni na bieżąco sprawdzać, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku, słyszą, kiedy zaczyna być niespokojne i mogą od razu zareagować. Wystarczy zadbać o odpowiednie łóżeczko. Konieczne jest dobrej jakości, wysokie łóżeczko z ochraniaczami na szczebelki, a także hipoalergiczny materac, hipoalergiczne kocyki i wykonana z naturalnych materiałów pościel bez wiązań czy guzików.
Jeżeli zależy nam jednak na pokoiku, w którym maluch może spokojnie drzemać w ciągu dnia, gdzie przechowujemy jego rzeczy i zabawki, pamiętajmy o organizacji przestrzeni. Miejsce do spania powinno być starannie wybrane. Pamiętajmy o tym, aby ustawić łóżeczko z dala od miejsc nasłonecznionych, tak by światło nie zakłócało dziecięcego snu. Sprawdźmy też, czy nie pojawiają się ewentualne przeciągi. W bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka umieśćmy przewijak i fotel do karmienia – opieka nad dzieckiem i codzienna pielęgnacja malucha będą wtedy o wiele prostsze.
Pozostałe elementy wyposażenia są już mniej istotnie, rodzice spokojnie urządzić pomieszczenie według własnego gustu – na tym etapie rozwoju dziecku jest wszystko jedno jaki będzie kolor mebli i jakie dekoracje zawisną na ścianach, choć starajmy się, aby ściany były jasne, w kojących barwach. Dziecko w początkowych dniach swojego życia nie rozróżnia kolorów, dopiero po kilku miesiącach, dostrzeże różnice pomiędzy dużymi, różnokolorowymi kształtami znajdującymi się w zasięgu wzroku. Ale od początku za przyjemne uznaje barwy ciepłe, na przykład pastelowe odcienie beżu, niebieskiego czy różu.
Najważniejsze dla naszego malucha jest jednak to, by nic go nie uwierało, żeby nie był głodny, nie marzł, miał sucho i – zdecydowanie najważniejsze – był otoczony troskliwą opieką i czuł się bezpieczny oraz kochany.
Jakie kolory w pokoju dla chłopca?
Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego wiekiem – co jest dobre dla dwunastomiesięcznego malucha, czterolatka będzie nudzić oraz irytować. Dlatego, gdy dziecko nieco podrośnie, warto zmienić wystrój pokoikuna bardziej przystosowany do jego bieżących potrzeb. Pozbycie się przewijaka, wanienki czy łóżeczka są oczywiste, co jednak z kolorystyką ścian i wydzieleniem poszczególnych stref aktywności?
Przyjęło się, że kolory w pokoiku dla chłopca to najczęściej biel, zielenie oraz błękity w najróżniejszych kombinacjach oraz odcieniach. Taka aranżacja jest stosunkowo popularna – mali mężczyźni generalnie wolą błękity i zielenie od różów czy żółci. Dzięki prostym zestawieniom tych kolorów można jednak tworzyć bardzo ciekawe aranżacje, jak chociażby pokój dla chłopczyka w stylu marynarskim. Wystarczą niewielkie, marynistyczne akcenty (pościel w żaglówki, przyklejone lub namalowane na ścianie koła ratunkowe, łodzie czy kotwice itp.), przełamane jakimś ciekawym detalem – oryginalnym dywanem, fragmentem tapety na ścianie lub tematyczną lampką na biurko, by stworzyć wnętrze, które nasze dziecko pokocha.
Oczywiście podczas urządzania wnętrza dla dziecka nie należy kierować się wyłącznie modą i obowiązującymi trendami. Starajmy się zawsze uwzględnić zainteresowania naszej pociechy. Kilkuletni chłopiec z pewnością ma już własne hobby, zapewne będzie miał też oczekiwania względem swojego pokoju, a to, że jego zdanie zostanie uwzględnione, będzie dla niego bardzo ważne. Unikajmy jednak przesady - chłopcy to zazwyczaj mali odkrywcy, pełni energii i szalonych pomysłów. Ich pokój powinien z jednej strony rozbudzać ich kreatywność, ale i umożliwiać wyciszenie po całym dniu pełnym przygód.
Wyznaczanie stref w pokoiku dla chłopca
Żeby odpowiednio urządzić pokoik dla chłopca, warto w miarę możliwości spróbować wydzielić trzy strefy aktywności. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów praktycznych, jak i wychowawczych. W podzielonym pokoju zdecydowanie łatwiej o utrzymanie porządku, a dziecko w żaden sposób nie rozprasza się podczas nauki, ponieważ ma ograniczoną liczbę bodźców, które mogą prowadzić do rozproszenia uwagi.
Zacznijmy jednak od strefy snu. Powinno się w niej znajdować wygodne łóżko, szafka nocna i lampka, umożliwiająca wspólne czytanie książki na dobranoc. Zadbajmy o to, by łóżko ustawione było w nienasłonecznionym miejscu z dala od kaloryfera – znacznie podniesie to komfort wypoczynku. Strefa nauki to po prostu biurko z lampką i najważniejszymi pomocami naukowymi, a strefa zabawy to część pokoju z wydzielonymi półkami na ulubione zabawki.
A jak urządzić mały pokoik dla chłopca? Dokładnie w ten sam sposób. Strefy mogą mieć wówczas o wiele mniejszą powierzchnię, ważne jednak, by zachować porządek i nie umieszczać zabawek, czy np. komputera bezpośrednio na biurku.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki dotyczące aranżacji pokoju dla chłopca, okażą się przydatne. Pamiętajmy - to w jakiej przestrzeni przebywa nasze dziecko jest nie tylko wyrazem naszej miłości i troski. Dobrze urządzony, funkcjonalny pokój dziecka, który zawiera w sobie zarówno kreatywną przestrzeń do zabawy, jak i strefę umożliwiającą odpoczynek to ważne elementy wspierające zdrowy rozwój dziecka.
Oprac. Daniel Śliwa
Konsultacja specjalistyczna: Agnieszka Skoczylas, Psycholog dziecięcy