Podczas urządzania mieszkania nierzadko poszukujemy czegoś, co wyróżni je spośród innych. Ciekawe pomysły na ścianę w salonie mogą zupełnie zmienić wygląd pomieszczenia. Aranżacja ścian w salonie stanie się wtedy prawdziwą przyjemnością. Grafiki, lustra, doniczki lub roślinne dekoracje dodadzą pokojowi dziennemu charakteru, a nawet pomogą wydzielić w nim różne strefy. Podpowiadamy, czym ozdobić ścianę w salonie.
Aranżacja ścian w salonie zgodnie z naturą
Miłośnicy kwiatów i zielonych akcentów w domu z pewnością będą chcieli przemycić odrobinę natury do swojego wnętrza. Modnym trendem jest obecnie wieszanie na ścianie kompozycji kwiatowych, a zwłaszcza paneli z mchu – głównie mchu leśnego i chrobotka reniferowego. Są one niemal bezobsługowe (czasem wymagają okresowego spryskiwania wodą), a pionowe obrazy o miłej w dotyku fakturze sprawią, że salon zyska naturalny wygląd. Innym sposobem na zielony pokój dzienny są oczywiście rośliny doniczkowe w pięknych ozdobnych donicach. Jeśli w pomieszczeniu dominuje styl boho, warto zawiesić w nim doniczki w makramach, czyli wiszących kwietnikach z plecionego sznurka. Wrażenie przestronności zyskasz, kiedy pomiędzy roślinami znajdzie się wiele małych lusterek.
Jak udekorować ścianę w salonie? Domowa biblioteczka
Mole książkowe nie wyobrażają sobie salonu – zwykle najbardziej reprezentacyjnego pokoju w domu – bez obecności kolorowych magazynów, opasłych tomów i lżejszych pozycji. Do intrygującego zaaranżowania ściany wystarczy już jeden regał, na którym poukładasz książki w ciekawy sposób: od najmniejszej do największej lub na odwrót, a nawet… kolorystycznie. Biblioteczna tęcza wyróżni Twój salon. Kilka półek–kubików z książkami i figurkami w środku zaowocuje nieszablonową ścianą.
Czym ozdobić ścianę w salonie? Odrobina sztuki w domowym zaciszu
Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejszą metodą na ozdobienie ściany jest zawieszenie na niej obrazów grafik albo naklejek ściennych, nierzadko w gotowych ramach. Pojedyncze botaniczne grafiki, cytaty znanych osób albo tryptyk, czyli trzyczęściowy obraz z malowniczym widokiem, zagospodarują pustą przestrzeń. Wolną ścianę można wzbogacić też o ozdobne przedmioty z metalu, np. mosiądzu, które wniosą do wnętrza powiew elegancji. Z kolei dekoracje ścienne ze sklejki będą nie tylko eko, ale i pomogą zmienić klimat salonu w nieco bardziej egzotyczny lub medytacyjny – m.in. za sprawą ozdób w kształcie mandali lub tropikalnych liści. Na niebieskiej ścianie w salonie nie może zabraknąć również ramek do zdjęć z rodzinnymi fotografiami, np. z wakacji nad morzem. Razem z płaskorzeźbami–rozgwiazdami stworzą atmosferę znaną ze stylu Hamptons.
Jakie dekoracje na ścianę w salonie wybrać?
Ciekawe pomysły na ścianę w salonie – beton, tynk strukturalny, cegła, tapeta i sztukateria
Nie wiesz, w jaki sposób uatrakcyjnić wygląd salonu, a pośrednio zmienić też jego odbiór przez domowników i gości? Wybierz jedną ścianę – najczęściej dekorujemy tę za telewizorem bądź kanapą – i postaw na jedną ze struktur, które nie wychodzą z mody. Ścianę w pokoju dziennym wykończysz m.in. za pomocą:
- betonu – pokochają go wnętrza minimalistyczne i w stylu industrialnym; dodaje pożądanej surowości, którą można przełamać miękkością tekstyliów;
- cegły – czerwona będzie pasować do salonów vintage oraz rustykalnych, natomiast pomalowana na biało już od dziesięcioleci wchodzi w skład kojącego stylu skandynawskiego;
- tynku strukturalnego – dzięki niemu wyczarujesz w pokoju dziennym powierzchnię w niemal dowolny deseń np. marmurkowy, betonowy lub z połyskliwymi spękaniami;
- tapety – od geometrycznych figur w stylu retro, przez przeskalowane kwiaty, aż po fragment ściany imitujący dżunglę; zestaw ją z leżącą naprzeciwko ścianę w kolorze, który dominuje na tapecie – oryginalnie i spójnie!;
- sztukaterii – to kwintesencja pełnego przepychu stylu francuskiego, ale wykwintne dekoracje z gipsu lub styropianu sprawdzą się też w salonach glamour.
Co na ścianę do salonu? Farba! Aranżacja ścian w salonie a color blocking
Color blocking to jeden z gorących kierunków wykańczania wnętrz za pomocą farb. Oprócz odpowiednich właściwości – m.in. plamoodporności i wysokiej tolerancji na ścieranie – warto postawić na farby o kolorach, które na kole barw znajdują się naprzeciw siebie (barwy dopełniające). „Bloki” koloru pomagają wyróżnić mniejsze strefy w pomieszczeniu. Doskonałym przykładem będzie żółty kącik jadalno-kawowy w niebieskim salonie czy zielony aneks sypialny w czerwonym pokoju dziennym.
Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska