Urządzając pokoik dla dziewczynki, rodzice lub opiekunowie powinni wziąć pod uwagę fakt, że w takim pomieszczeniu dziecko może spędzać nawet kilkanaście godzin na dobę. Aby wygodnie się mu mieszkało, pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Owszem, estetyka jest bardzo ważna – lepiej czujemy się w czystych, ładnych wnętrzach – niemniej jednak pomieszczenie powinno być przyjazne dla domowników pod każdym, nie tylko estetycznym względem.
Poszukując inspiracji do aranżacji pokoju dla dziewczynki, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko zestawienia kolorystyczne – choć kolory w dziecięcym pokoju są niezwykle istotne. Dokładnie przemyśleć powinniśmy takie kwestie, jak użyte materiały, rodzaj i umiejscowienie mebli oraz oświetlenie czy pokrycie podłogi. Są to równie ważne elementy wystroju, co kolorystyka ścian czy dobór pościeli.
Jakie kolory ścian w pokoju dla dziewczynki?
Zacznijmy od kolorów. W dziecięcym pokoiku są one niezwykle istotne. Powinny ułatwić wyciszenie się, przynosić spokój, więc nie mogą być zbyt intensywne. To ważne, zwłaszcza w przypadku dziecka w wieku szkolnym – jeżeli użyjemy w jego pokoju zbyt intensywnych, żywych kolorów, to z pewnością nie pomożemy mu w zachowaniu koncentracji, ale nawet w przypadku małej dziewczynki wskazana jest stonowana kolorystyka ścian.
Odpoczynkowi sprzyjają oszczędna aranżacja i spokojne, pastelowe barwy, które nie rozpraszają uwagi dziecka. W przypadku pokoiku dla dziewczynki popularną kompozycją kolorystyczną są różne zestawienia różów i szarości. Różowo-szary pokój jest to dość elastyczne zestawienie, w ramach którego można stworzyć naprawdę ciekawy wystrój. Dlaczego akurat takie zestawienie kolorów? Przede wszystkim prezentuje się ono dobrze w większości obecnie stosowanych stylów. Na przykład w pokoju dla dziewczynki utrzymanym w stylu skandynawskim jasne (białe lub jasnoszare) ściany i drewniane meble kontrastujemy z różowymi dodatkami w różnych odcieniach – pościelą, kocami, poduszkami czy maskotkami. Efekt godny małej księżniczki!
Inna propozycja koloru ścian w dziewczęcym pokoiku to na przykład biel, która stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, takich jak beże, błękity, zieleń, delikatna czerwień lub pomarańcz. Jeżeli istnieje taka możliwość, zapytajmy o zdanie samą zainteresowaną. Dziecko, które będzie mogło wyrazić swoją opinię i którego stanowisko zostanie chociaż częściowo wzięte pod uwagę, z pewnością poczuje się docenione.
Bez względu na jaki kolor ścian się zdecydujemy, możemy podkreślić go odpowiednim oświetleniem. Wybierając żarówki do dziecięcych lampek, starajmy się, by ich światło było jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Biurko najlepiej umieścić przy oknie, tak by zapewnić jak najwięcej dziennego światła, które jest najzdrowsze dla oczu i najlepiej ze wszystkich rodzajów światła odwzorowuje kolory.
Jak zaaranżować niewielki pokój dla dziewczynki w bloku lub kamienicy?
Niewielki metraż bywa ograniczeniem. Nieprzemyślana, źle zrealizowana aranżacja małego pokoju sprawi, że będzie on ciasny, zagracony i nieestetyczny. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby poradzić sobie z tym problemem.
Przede wszystkim postawmy na jasne kolory i mnóstwo światła – dobrze oświetlone wnętrza zawsze wyglądają na optycznie większe. Grube firany czy zasłony zastąpmy żaluzjami i roletami. Unikajmy też dużych, ciemnych mebli. Chociaż może się wydawać, że białe meble w pokoju dziecka są złym rozwiązaniem – rodzice często mają obawy, że będzie na nich widać praktycznie każde zabrudzenie – wcale tak nie jest. Wystarczy, że pociecha będzie w miarę regularnie sprzątać swój pokój, żeby nie było żadnych problemów z utrzymaniem porządku. Białe meble jako element wychowawczy, który ma nauczyć nasze dziecko porządku? Czemu nie! Tym bardziej, że w małym pokoju ilość sprzętów, w tym także zabawek trzeba jednak ograniczyć, co może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Skłania bowiem do tego, by zabawki wybierać w bardziej przemyślany sposób, zwracać uwagę na ich jakość i kupować tylko te naprawdę „mądre” lub te, o których dziecko marzy od dawna. W tej dziedzinie umiar jest jak najbardziej wskazany.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoiku dla dziewczynki?
Podczas aranżacji pokoiku dla dziewczynki pamiętajmy również o kilku dodatkowych kwestiach.
Podłoga w pokoju dziecka – zwłaszcza, gdy chodzi o pokój dla niemowlaka, który już wkrótce zacznie stawiać swoje pierwsze kroki jest bardzo ważnym elementem. Musimy zadbać o powierzchnię, która będzie bezpieczna, a w dodatku łatwa do utrzymania w czystości. Dywanik do pokoju dziecka to sprawdzone rozwiązanie, które warto wykorzystać, tym bardziej, że bez trudu znajdziemy obecnie kolory i wzory uzupełniające cały wystrój pokoiku dla dziewczynki. Praktycznym rozwiązaniem są także maty do zabawy, na przykład w kształcie puzzli. Takie pokrycie podłogi dodatkowo umożliwia dziecku zabawę i wygląda bardzo ciekawie.
Kreatywne rozwiązania – wyobraźnia dziecka może zaskakiwać, wie o tym każdy rodzic, którego pociecha zaczęła już stawiać pierwsze samodzielne kroki. Dzieci potrafią odkryć w sobie talent w plastyczny w najmniej spodziewanej sytuacji, co zwykle odbija się na ścianach. Rozwiązaniem może być farba tablicowa – wystarczy użyć jej na jednej wybranej ścianie, która szybko przekształci się w łatwo ścieralną tablicę. Dziewczynki uwielbiają rysować, więc jeżeli tylko dostaną możliwość realizowania swoich plastycznych pasji na dużej powierzchni, będą zachwycone.
Podział na strefy – W pokoju dla dziecka wydzielmy trzy strefy – do wypoczynku, nauki i zabawy.
Strefą wypoczynku powinno być naturalnie łóżko. Starannie wybierzmy ten mebel. Łóżko w kształcie karocy czy ulubionego zwierzaka może wspaniale wyglądać, ale bierzmy pod uwagę to, że nie jest to długoterminowe rozwiązanie. Jeżeli nie chcemy zmieniać wystroju mebli co 2-3 lata, postawmy na bardziej klasyczne meble. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to dobrej jakości materac. Starannie wybierzmy też miejsce, w którym łóżko ustawimy. W przypadku niemowlaka, zbyt duża ilość światła jest niewskazana, kołyska nie powinna więc stać bezpośrednio przy oknie, ale i w przypadku starszego dziecka najrozsądniej zorganizować strefę wypoczynku w zacienionym miejscu. Pamiętajmy także, by odsunąć łóżko od grzejnika, ponieważ suche, ciepłe powietrze źle wpływa na śluzówki, powodując ich wysuszenie, zmniejsza tym samym komfort snu.
Strefą nauki niech będzie biurko umieszczone nieopodal okna, z dodatkową lampką zapewniającą źródło odpowiedniego światła. W strefie nauki raczej zrezygnujmy z zabawek czy innych rozpraszaczy – w tym miejscu dziecko powinno mieć w jak największym stopniu ułatwioną możliwość skupienia, na przykład na wykonywanej pracy domowej. Strefą zabawy – pozostała część pokoju, która – podobnie jak strefa nauki – powinna być dobrze oświetlona. To w niej powinny znaleźć się zabawki, szafki i możliwie dużo miejsca na podłodze. Taki podział na strefy jest ważny, ponieważ dzięki niemu dziecko nie rozprasza się niepotrzebnie, poza tym łatwiej jest utrzymać porządek w tak podzielonym pokoju.
I najważniejsze na koniec – słuchajmy, co ma nam do powiedzenia dziecko i starajmy się uwzględnić jego sugestie urządzając dziecięcą przestrzeń. Jako odpowiedzialni rodzice raczej nie powinniśmy zgadzać się na wszystkie pomysły naszej pociechy, ale możemy spełnić przynajmniej niektóre jej prośby. Jeżeli dziewczynka marzy o tym, żeby mieć pokoik księżniczki, jest miłośniczką bajek lub zwierzątek czy budowania z klocków, to weźmy jej pasje pod uwagę.
Oprac. Daniel Śliwa
Konsultacja specjalistyczna: Agnieszka Skoczylas, Psycholog dziecięcy