Każdy z nas powinien mieć w domu dobry ciśnieniomierz. To niezbędny element apteczki nie tylko dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem. Przed zakupem warto poświęcić chwilę na to, żeby dopasować urządzenie do potrzeb osoby, która będzie go używać. Odpowiednio dobrany sprzęt pomoże Ci zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz wybrać!
Dobry ciśnieniomierz, czyli… jaki?
Ciśnieniomierze towarzyszą nam w domach, gabinetach lekarskich czy szpitalach i pozwalają przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym. Trudno jest wyobrazić sobie profilaktykę zaburzeń pracy serca bez tego narzędzia. I choć jego podstawowym zadaniem jest mierzenie ciśnienia i tętna, miewa również inne funkcje.
Jakie cechy powinien mieć ciśnieniomierz, aby móc nazwać go dobrym? W poszukiwaniu odpowiedniego modelu zwróć uwagę na:
- dokładność pomiaru – w tym celu zmierz ciśnienie kilka razy pod rząd – jeśli wyniki będą do siebie podobne, oznacza to, że ciśnieniomierz pracuje prawidłowo;
- czytelny ekran z podświetleniem – to kwestia szczególnie ważna dla starszych użytkowników ciśnieniomierza, którzy mogą mieć problem z odczytaniem wyniku przy słabym oświetleniu;
- pamięć pomiarów – funkcja przydatna wtedy, gdy zdarzy Ci się nie zdążyć z zapisaniem wyniku pomiaru lub zamierzasz korzystać z ciśnieniomierza z innymi osobami (w niektórych modelach możliwy jest podział na profile);
- łatwa obsługa – ciśnieniomierz powinien mieć opisane przyciski, a także wyłączać się automatycznie dla ułatwienia;
- jakość wykonania – rozejrzyj się za sprzętem z solidną obudową odporną na uderzenia lub upadek;
- dodatkowe funkcjonalności – większość ciśnieniomierzy potrafi wykrywać nieregularną pracę serca u osób z arytmią oraz ma funkcję 3M, która oblicza średnią wartość ciśnienia na podstawie 3 pomiarów wykonanych w 15 minut.
Inne funkcje i cechy mogą się okazać przydatne dla osób aktywnych fizycznie czy nieco bardziej zaawansowanych pod względem technologii. Właściciele smartfonów ucieszą się z ciśnieniomierza wyposażonego w Bluetooth. W ten sposób można połączyć się z aplikacją mobilną, która zapisuje i analizuje pomiary.
Kwestię tego, jaki ciśnieniomierz kupić – automatyczny czy półautomatyczny (czyli manualny, wspomagany pompką) – zostawiamy Tobie. Postaramy się jednak przybliżyć kilka innych istotnych kwestii związanych z funkcjonalnością ciśnieniomierzy różnego typu.
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Nie zapominajmy o tym, jak dużą rolę pełni wygoda używania. Ta kwestia pozwoli Ci zdecydować, czy wybrać ciśnieniomierz naramienny, czy też nadgarstkowy. Różnią się one rodzajem i wielkością mankietu.
- Ciśnieniomierz naramienny ma mankiet naciągany na ramię, aż za łokieć. Można go łatwo dopasować do szerokości ręki pacjenta. Jest uznawany za dokładniejszy, dlatego szczególnie polecamy go osobom cierpiącym na arytmię.
- Ciśnieniomierz nadgarstkowy to sprzęt o kompaktowych wymiarach, idealny dla osób, które muszą dokonywać częstych pomiarów i chcą mieć mały ciśnieniomierz zawsze przy sobie (np. w torebce czy podróżnym plecaku). Mierzenie ciśnienia z nadgarstka jest wskazane dla osób wyjątkowo umięśnionych oraz z otyłością, u których nie spełnił się ciśnieniomierz naramienny.
Naramienny ciśnieniomierz – ranking TOP 5
Spójrz na wybrane ciśnieniomierze dostępne w naszym sklepie – na początek ranking modeli naramiennych.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy – ranking TOP 3
Na Smyk.com znajdziesz także ciśnieniomierze nadgarstkowe:
Mamy nadzieję, że wiesz już jaki ciśnieniomierz wybrać, a jeśli chcesz wzbogacić swoją domową apteczkę o inne urządzenia, zobacz także naszą ofertę termometrów. Szukając odpowiedniego modelu dla malucha, możesz również sprawdzić nasz artykuł, w którym staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie jaki termometr wybrać dla dziecka.
Oprac. Barbara Polakowska