Niania elektroniczna może okazać się niezbędna przy codziennej opiece nad maleństwem. To niepozorne i niewielkie urządzenie umożliwia szybkie wykrycie płaczu lub momentu przebudzenia się dziecka, czasem monitoruje też temperaturę w pokoju malca albo służy za lampę nocną. Są też nianie, dzięki którym można stale oglądać smyka na ekranie smartfona! Którą z nich wybrać? Decyzja wcale nie jest prosta, bo uzależniona od wielu różnych czynników. Jesteśmy za to w stanie zaprezentować produkty, które spełniły oczekiwania rodziców w 2018 roku. To właśnie je gromadzi poniższy ranking.
Niania elektroniczna – 5 pytań, jakie warto zadać sobie przed jej zakupem
Na zakup niani elektronicznej decyduje się coraz więcej rodziców. Za urządzeniem tym może przemawiać jego funkcjonalność oraz różnorodność posiadanych udogodnień. Rodzice decydujący się na kupno takiego produktu mają do wyboru naprawdę wiele opcji: elektroniczna niania z monitorem oddechu, a może niania elektroniczna z kamerą? Na co się zdecydować? Co wziąć pod uwagę podczas takiego zakupu?
Zanim zaczniemy porównywać poszczególne produkty, warto dokonać dokładniej analizy naszych oczekiwań wobec niani elektronicznej. Pomóc mogą w tym następujące pytania:
1. Jaka odległość dzieli sypialnię od kuchni i innych pomieszczeń, w jakich najczęściej przebywam?
Jeśli mamy duży dom, należy celować w produkty z zasięgiem powyżej 500 m, posiadaczom niewielkich mieszkań z powodzeniem wystarczy natomiast urządzenie z zasięgiem 100 m.
2. Czy potrzebna jest mi niania elektroniczna z kamerą?
Nabywając nianię z kamerą, rodzic może nie tylko słyszeć, kiedy dziecko się obudzi, ale także na bieżąco go podglądać. Nie każdemu jednak potrzebna jest ta funkcja. Jeśli sypialnię i pokój dzienny dzieli parę kroków, zamiast podglądać smyka na urządzeniu, wystarczy do niego zajrzeć. Co innego, jeśli musimy biegać do niego po schodach.
3. Czy urządzenie pozwala na dwustronną komunikację?
Istnieje na rynku wiele urządzeń, które pozwalają nie tylko na słuchanie czy obserwację ruchów dziecka, ale także na rozmowę z maluszkiem – to właśnie w tego typu produkty najlepiej celować. Dzięki tej funkcji rodzic, zamiast biegać co chwilę do pokoju malca, może próbować uspokoić go na odległość.
4. Na jakiej częstotliwości nadawany jest sygnał?
Nianie elektroniczne najlepiej działają na częstotliwościach 1,88 oraz 2,4 GHz. Częstotliwości te nie przekazują najczystszy sygnał.
5. Czym zasilane jest urządzenie?
Nianie elektroniczne mogą być zasilane na wiele sposobów. Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór tej, która ma dostęp do dwóch opcji zasilania, np. na baterie oraz prąd. Pozwoli to wykorzystywać ją w różnych sytuacjach czy miejscach – często bowiem np. rodzicie nie mają możliwości podłączenia urządzenia do prądu.
W dalszej kolejności warto przyjrzeć się dostępnym produktom. Aby ułatwić wam ten krok, przygotowaliśmy ranking niań elektrycznych, które znalazły już zastosowanie w wielu domach. Powinien on pomóc zorientować się na rynku, który wciąż się rozwija i proponuje rodzicom coraz lepsze, nowocześniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, mające na celu zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa naszych pociech.
Jaka niania elektroniczna jest najlepsza? Ranking najpopularniejszych produktów
BabyOno, cyfrowa niania elektroniczna
- To funkcjonalne, proste w obsłudze i bezprzewodowe urządzenie pozwala rodzicom na komunikację z dzieckiem. Niania sprawdzi się zarówno w pomieszczeniu, jak i na otwartej przestrzeni – posiada zasięg do 300 metrów.
- Kiedy odbiornik jest za daleko od nadajnika, włącza się sygnał oraz trzy migające diody, dzięki czemu rodzic ma pewność, że pozostaje w stałym kontakcie z dzieckiem.
- Niania posiada aż 32 kanały, które zapewniają pracę bez zakłóceń.
Angelcare, niania elektroniczna, AC420
- Cyfrowa niania video, dzięki której nie tylko słyszymy, ale i widzimy, co dzieje się z maluszkiem. Działa w zasięgu do 200 m na otwartej przestrzeni i do 80–100 m w pomieszczeniu zamkniętym.
- Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w lampkę nocną, emitującą bardzo dyskretne światło, która przydaje się np. podczas nocnego karmienia. Stale monitorowana jest także temperatura w pokoju dziecięcym.
- Niania posiada również wszelkie funkcje informujące rodzica, np. o niskim poziomie baterii czy utracie zasięgu.
Miniland, cyfrowa niania elektroniczna z wielofunkcyjnym ekranem 3,5" plus
- Cyfrowa niania elektroniczna marki Miniland to wielofunkcyjne i nowoczesne urządzenie, działające w synchronizacji z aplikacją eMyBaby. Pozwala rodzicom obserwować dziecko na telefonie, smartfonie czy komputerze z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.
- Za pomocą dotykowego ekranu można kontrolować głośność urządzenia, włączać lampkę nocną, a także różne melodie. Dwukierunkowa technologia pozwala rodzicom nie tylko nasłuchiwać tego, co dzieje się u ich dzieci, ale również komunikować się z nimi – mówić, śpiewać czy próbować uspokoić podczas płaczu.
- Urządzenie posiada ponadto funkcję cichych alarmów (wibracji), która przydaje się, kiedy rodzice pracują w domu i potrzebują odrobiny ciszy, aby skupić się na swoich zajęciach. Wibracje zamiast alarmów głosowych doceniane są też przez opiekunów, którzy zmagają się z problemami ze słuchem.
Smiki, niania elektroniczna, JLT-D1020
- To model, który daje rodzicom możliwość dwustronnej komunikacji z maluszkiem. Na uwagę zasługuje też funkcja VOX, czyli automatyczne nawiązywanie komunikacji w odpowiedzi na krzyk czy gaworzenie maluszka.
- Niania posiada także specjalny pas, dzięki któremu można zawsze mieć ją przy sobie.
- Urządzenie zasilane jest przez akumulatory alkaliczne lub zasilacz. Nie posiada baterii, dzięki czemu rodzice nie muszą martwić się, że zapomną o ich wymianie.
Hisense, Babysense, niania elektroniczna, SC210
- Dwukierunkowa niania elektroniczna wyposażona w liczne dodatkowe funkcje, spośród których warto wymienić zegar z alarmem, termometr czy lampkę nocną.
- Urządzenie działa w oparciu o technologię DECT (stacjonarna telefonia bezprzewodowa). Tym sposobem eliminowane są wszelkie ewentualne zakłócenia powodowane przez inne urządzenia bezprzewodowe, takie jak telefony komórkowe czy sieci Wi-Fi.
- Zestaw można uzupełnić o monitor oddechu, który alarmuje opiekunów o ewentualnych nieprawidłowościach.
Rynek oferuje dziś wiele modeli niań elektronicznych, które różnią się między sobą designem, posiadanymi funkcjami oraz oczywiście ceną. Pięć wymienionych urządzeń widocznie się na tym tle wyróżnia, ale z pewnością nie realizuje potrzeb wszystkich rodziców – one także są przecież niezwykle różnorodne. Może lepiej odpowiada im któryś z modeli spoza pierwszej piątki? Warto to sprawdzić w dziale: nianie elektroniczne, gdzie zgromadzone są wszystkie produkty z tej kategorii.
Oprac. Milena Małyszek