Ładny, wygodny, zapewniający ochronę przed nadmiernym słońcem – jaki powinien być strój plażowy dla dziecka? Idąc z dzieckiem na plażę, warto zadbać o to, by nie tylko było ładnie ubrane, ale by strój odpowiednio je zabezpieczał. Oto kilka przykładowych stylizacji, na których można się wzorować.
Dziecko na plaży: ochrona przed słońcem
Chcąc chronić skórę maluszków przed słońcem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by ich strój plażowy zakrywał nieco więcej ciała niż na przykład strój kąpielowy dla nastolatka. Strój kąpielowy dla niemowlaka musi być także wygodny i praktyczny. Powinno go się łatwo zakładać i zdejmować, tak aby w razie potrzeby łatwo było przewinąć smyka. W przypadku dzieci, które są już bardziej samodzielne, warto natomiast przyłożyć większą uwagę do samej estetyki. U przedszkolaków i uczniów sprawdzą się chociażby motywy z ulubionych kreskówek lub różne kolorowe zwierzątka.
Oprócz stroju kąpielowego zadbajmy też o odpowiednie nakrycie głowy. Dla maluszków najwygodniejsze będą kapelusze z rondem. Ich zaletą jest to, że zabezpieczają nie tylko główkę, ale i ramiona. Starszakom można zaproponować włożenie czapki z daszkiem, słomkowego kapelusza lub bawełnianej chustki. Jeśli upał wyjątkowo daje się we znaki, dobrze aby dzieci miały coś na głowie również podczas zabawy w wodzie.
Dodatkowo na plażę zabierzmy lekki, przewiewny strój, w który po skończonym plażowaniu przebierzmy dziecko. Bawełniany t-shirt czy przewiewna koszulka mogą się przydać także w sytuacji, gdy zauważymy, że skóra maluszka zaczyna się niebezpiecznie czerwienić. Dzięki lekkiej warstwie maluchowi nie będzie zbyt gorąco, a pozwoli to uchronić delikatną skórę przed poparzeniami.
Nie można też zapominać o posmarowaniu skóry dziecka kremem z filtrem. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjściem na plażę. Starajmy się wybierać produkty przeznaczone dla najmłodszych, które zapewnią im odpowiednią ochronę.
Strój plażowy dla najmłodszych (0-2 lata)
Jakie elementy dziecięcej wakacyjnej garderoby mogą pomóc chronić delikatną skórę malucha przed słońcem? Ciekawym rozwiązaniem tuż po wyjściu z wody jest poncho kąpielowe, przy pomocy którego osuszymy maluszka. Poncza kąpielowe dostępne są w wielu fasonach i kolorach. Dla dziewczynki odpowiednie będzie różowe poncho z tukanem, które stanowi zestaw z jednoczęściowym kostiumem ozdobionym tym samym motywem. Kostium ma wygodne, szerokie ramiączka, które utrzymują strój na właściwym miejscu. Wyróżniają go też falbanki umieszczone na biodrach i kolorowy nadruk przedstawiający uśmiechniętego tukana, który powinien spodobać się każdej dwulatce. Samo ponczo utrzymane jest w jasnej, pastelowej kolorystyce. Zapina się je na wygodne zatrzaski umieszczone po bokach, główkę przed przegrzaniem chroni zaś obszerny kaptur.
Chłopcu w podobnym wieku można zaproponować szorty kąpielowe w rybki. Aby zbytnio nie eksponować na słońce delikatnej skóry, zestaw warto uzupełnić o koszulkę kąpielową. Do osuszenia smyka możemy wykorzystać poncho plażowe z rekinią paszczą na kapturze. Będzie idealnie pasować do całego stroju. Do ochrony główki przed słońcem przyda się natomiast kapelusz – wśród letnich akcesoriów dla dzieci znajdziemy i taki zdobiony morskimi motywami.
Strój plażowy dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat
Nieco starszej dziewczynce można zaproponować dwuczęściowy strój kąpielowy. Wciąż warto jednak pamiętać o ochronie skóry dziecka przed słońcem. Ciekawym rozwiązaniem są kostiumy złożone z kąpielowych majteczek i krótkiej koszulki odsłaniającej pępek. Dokładnie tak skonstruowany jest strój kąpielowy w arbuzy Cool Club. Znaleźliśmy również ręcznik z owocowym motywem pasujący do całości (przyda się on zarówno podczas wakacji, jak i na basenie), a także kolorowe japonki z nadrukiem ananasów – tak przemyślany zestaw na wakacjach powinien sprawdzić się idealnie.
Jeśli szukamy plażowej propozycji dla aktywnego chłopca, który uwielbia biegać po słońcu, warto rozejrzeć się za kompletem kąpielowym składającym się z T-shirtu i szortów. Przykładem takiego zestawu jest niebieski komplet kąpielowy z motywem rybek. To bardzo uniwersalny strój, można go nosić zarówno na plaży, jak i na co dzień, gdy słońce mocniej przygrzewa. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – unikamy przebierania dziecka po zakończeniu plażowania. W takim stroju maluch może śmiało opuścić plażę. Jako plażowy ręcznik dla chłopca sprawdzi się np. ręcznik kąpielowy z motywem dopasowanym do stroju. Całości dopełni neutralny kapelusz.
Strój plażowy dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat
Dziewięcioletnia dziewczynka może mieć już własne preferencje odnośnie wyboru stroju na plażę. Dwuczęściowy strój kąpielowy z kontrastowymi frędzlami powinien jednak spełnić oczekiwania naszej pociechy. Jeśli dziewczynka woli strój jednoczęściowy, można jej zaproponować różowy strój z uroczym nadrukiem w papużki. Oprócz ciekawej grafiki wyróżniają go krzyżujące się na plecach ramiączka.
Małej damie na plaży przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Dla fanki filmów Disneya idealnym wyborem będą okulary inspirowane filmem „Mała Syrenka”. Starsze dziewczynki zapewne będą wolały jednak bardziej „dorosły” model.
Wybierając buty plażowe, pamiętajmy, że nie muszą ograniczać się one tylko do japonek. Nad wodą równie dobrze sprawdzą się lekkie sandały. Ciekawym przykładem takiego modelu są różowe sandały z tiulowym kwiatkiem.
A jaki strój na plażę zaproponować chłopcu w wieku szkolnym? Sprawa wcale nie jest taka prosta, do wyboru mamy bowiem wiele rodzajów kąpielówek: klasyczne slipki, elastyczne szorty lub luźne spodenki. Trudno wskazać, które rozwiązanie jest lepsze, niewątpliwą zaletą spodenek jest jednak to, że mogą służyć zarówno za element plażowego, jak i casualowego letniego stroju. Dla przykładu spójrzmy na szorty z nadrukiem w rybki – chcąc wyjść z dzieckiem na lody przy pobliskiej promenadzie, wystarczy włożyć koszulkę i japonki. Kąpielówki warto oczywiście wcześniej wysuszyć, ale nie powinno być to problemem, ponieważ wykonano je z szybkoschnącego materiału.
Mamy również ciekawą propozycję dla fanów Batmana. Spodenki kąpielowe ze znakiem Mrocznego Rycerza to obowiązkowy element plażowej stylizacji. Spodenki są lekkie oraz zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV (SPF 50+).
Oprac. Joanna Żelazińska