Dzieci uwielbiają wodę i mają wrodzony talent do poruszania się w niej – ma to oczywiście związek z miesiącami przebywania w wodach płodowych w łonie matki. Kontakt z wodą doskonale rozwija dziecko pod względem ruchowym, przyzwyczaja do zmian temperatury, wzmacnia więź z rodzicami, nie wspominając o frajdzie, jaką sprawiamy maluchowi. Już kilkumiesięczne niemowlęta możemy z nią oswajać. Należy tylko zapewnić dziecku pełen komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Jakie wodoodporne pieluszki na basen wybrać?
Zacznijmy od tego, że zwyczajne, używane na co dzień pieluszki, zupełnie nie nadają się do pływania. Po pierwsze, w kontakcie z wodą natychmiast zaczynają chłonąć wilgoć, więc po kilku sekundach są już mokre, wielkie i ciężkie, a co za tym idzie, krępują ruchy dziecka. Po drugie, przepuszczają na zewnątrz wszystkie przykre niespodzianki, które zrobi nasza pociecha.
Pieluszki do pływania są specjalnie przystosowane do kontaktu z wodą. Wszystko za sprawą odpowiedniego dopasowania - dokładnie przylegają do talii, pupy i bioder dziecka, zapobiegając, by nic nie wydostało się na zewnątrz, ani nie dostało do środka. Nie uwierają przy tym wrażliwego ciałka malucha, gwarantując mu komfort i swobodę ruchów. Jeżeli więc zamierzamy oswajać nasze dziecko z wodą, warto przemyśleć ten zakup. Obecnie na rynku są dostępne 2 rodzaje pieluch do wody:jednorazowe oraz wielokrotnego użytku, zwane też pieluchomajtkami
Pieluchy do wody – TOP 3 produkty
Wielorazowe pieluchy do pływania, czyli tak zwanemajtki do pływania dla niemowląt, są uszyte z trzech warstw. Zewnętrzny, kolorowy materiał jest odporny na plamy. Środkową część stanowi wodoodporna membrana, a część wewnętrzna – najczęściej polarowa (choć może być też wykonana z innego materiału), szybko odprowadza wilgoć. Za szczelność tych pieluszek odpowiadają elastyczne elementy w okolicy talii i nogawek (często do majteczek dołączony jest również sznurek do regulacji w pasie).
Jednorazowe pieluchy do pływania mają nieprzemakalną zewnętrzną warstwę i elastyczne, dobrze dopasowane w talii i nogawkach brzegi, które zapobiegają przedostawaniu się wody do środka. Dodatkowo, wewnętrzna warstwa absorbująca wchłania lepiej niż ma to miejsce w przypadku zwykłej pieluszki.
Kiedy zacząć chodzić z dzieckiem na basen?
Na większości basenów, zajęcia organizowane są już dla niemowlaków od 3-go czy 4-go miesiąca życia. Niektórzy pediatrzy rekomendują poczekać jednak do 6-go miesiąca, ze względu na fakt, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, zatem może pojawić się reakcja alergiczna na chlor, ozon czy też słoną, morską wodę. Przed pierwszą wizytą na basenie warto więc skonsultować się ze specjalistą.
Z małym dzieckiem na basenie i na plaży
Na prawie wszystkich basenach w Polsce obowiązuje wymóg, by dziecko do 2-3-go roku życia (w zależności od basenu) w czasie zajęć wspólnego pływania miało na sobie specjalną pieluchę do kąpieli. Jeśli się do tego nie zastosujemy, musimy liczyć się z tym, że w razie przykrej niespodzianki pokryjemy koszty wymiany wody w basenie. Wodoodporne pieluchy to znacznie tańsze rozwiązanie. Dzięki nim, z łatwością możemy oswajać nasze dziecko z wodą. Sprawdzą się zarówno na basenie jak i na plaży podczas wakacji. Pieluszki do wody są wówczas niezastąpione, dzięki nim dbamy o wspólny komfort i nie zanieczyszczajmy wspólnej przestrzeni.
Pieluchomajtki do pływania mogą mieć różne fasony: krótkie majteczki – takie są też najbardziej popularne i najlepsze dla niemowląt, bermudy z wbudowaną pieluchą materiałową w środku (dzięki dłuższym, sięgającym kolanek nogawkom dają lepszą ochronę przed promieniami UV w słoneczny dzień na plaży), w końcu pieluchomajtki w formie stroju kąpielowego z wszytą materiałową pieluchą w środku – idealne dla dziewczynek. Do tego można także dokupić specjalną wkładkę, która jest pomocna w szybkim przebraniu się w razie niespodziewanej „awarii”. Po każdym użyciu taką wielorazową pieluchę do pływania należy uprać – ręcznie lub w pralce z funkcją prania ręcznego.
Oprac. Barbara Szlachta
Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, położna