Pierwsza kąpiel nowo narodzonego dziecka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Pierwsza kąpiel niemowlaka
Zadbajcie o to, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym będziecie kąpać malca, miała około 23 stopni C. Zgromadźcie wszelkie niezbędne rzeczy oraz kosmetyki.
To się przyda:
Kąpiel noworodka krok po kroku
Przed kąpielą przemyjcie oczy dziecka wacikiem zanurzonym w ostudzonej przegotowanej wodzie. Pamiętajcie, aby robić to zawsze od zewnętrznego kącika w stronę nosa. W znajdujących się przy nosie kanalikach łzowych gromadzi się wydzielina, która może zainfekować spojówkę.
Woda w wanience powinna mieć temperaturę około 37 stopni C. Warto, szczególnie na początku, skorzystać z termometru, ale możecie także sprawdzić temperaturę „babcinym” sposobem i zanurzyć w wodzie łokieć. Jeśli woda jest ciepła, ale nie gorąca, możecie rozpocząć kąpiel.
Noworodka trzymajcie pewnie, wkładając jedną rękę pod jego główkę i bark, a drugą podtrzymując pośladki i bioderka. Kiedy pupa malucha dotknie dna wanienki, możecie wysunąć dłoń i umyć dziecko. Noworodka myjcie myjką, a najlepiej po prostu ręką, rozpoczynając od szyi. Starajcie się nie zamoczyć pępka dziecka, dopóki kikut pępowiny nie zagoi się i nie odpadnie. Na samym końcu umyjcie włosy noworodka, uważając, aby woda nie dostała mu się do oczu i uszu.
Po kąpieli otulcie malca dużym, miękkim ręcznikiem i osuszcie całe ciało: lekko poklepujcie skórę, unikając zbyt mocnego pocierania. Jeśli to konieczne, nasmarujcie dziecko oliwką lub balsamem nawilżającym. Pamiętajcie jednak, że wiele kosmetyków, nawet przeznaczonych do pielęgnacji małych dzieci, może wywoływać podrażnienie, dlatego tego typu preparaty stosujcie z rozwagą.
Po wytarciu załóżcie dziecku pieluszkę, tak aby pępek był odsłonięty, ubierzcie je w czyste ubranko, a włoski wyszczotkujcie delikatnie miękką szczotką.
Pielęgnacja dziecka po kąpieli
Postarajcie się, aby kąpiel kojarzyła się dziecku z czymś przyjemnym, nie wykonujcie zbyt gwałtownych ruchów oraz zachowajcie ostrożność zwłaszcza przy przenoszeniu mokrego maluszka z wody na przewijak. Wszystkie czynności wykonujcie szybko i sprawnie. Pierwsza kąpiel nie powinna trwać zbyt długo (około 10 minut wraz z czynnościami pielęgnacyjnymi). Pamiętajcie także, aby nie kąpać noworodka zaraz po jedzeniu oraz gdy jest rozdrażniony i płacze. Dobrą porą jest wieczór, ponieważ po kąpieli i karmieniu maleństwo będzie zmęczone, więc spokojnie zaśnie.
To, czy maluszek polubi kąpiele, zależy w ogromnej mierze właśnie od was. Często warto zaufać swojej intuicji, a wtedy z pewnością maleństwu nie stanie się żadna krzywda.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego