Rodzice czekają na pierwszy ząbek swojego dziecka, podobnie jak na pierwsze słowo czy pierwszy kroczek. Jednak ząbkowanie to często długi i nie zawsze przyjemny proces. Na szczęście są sposoby na to, by złagodzić ból i zapewnić sobie oraz dziecku odrobinę spokoju.
Ząbkowanie - pierwsze objawy
Objawy ząbkowania mogą pojawić się nawet u trzymiesięcznego niemowlaka. Zanim jednak pojawi się pierwszy ząbek, maluch odczuwa swędzenie.
Pierwszymi objawami ząbkowania są rozpulchnione dziąsła, mocne ślinienie się i wkładanie paluszków do buzi. To czas, gdy rodzice chcą w jak największym stopniu zadbać o komfort swojej pociechy. Aby ślina nie podrażniała delikatnej skóry na buzi dziecka, warto na bieżąco delikatnie osuszać usta oraz brodę naszej pociechy i smarować ją tłustym kremem dla niemowląt. Niezastąpione są także śliniaczki dla dziecka. Ząbkujące maluchy, często całe dnie spędzają w śliniaczkach, w przeciwnym razie szybko mają mokre ubrania.
Ochrona przed podrażnieniami to jedno, ale rodzice chcą też ulżyć dziecku podczas swędzenia dziąseł i bólu związanym z wyżynaniem się ząbków. Ząbkujące dziecko bywa marudne, często płacze, a w dodatku wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w rączki, przez co może dojść do infekcji w jamie ustnej. Trzeba więc zwracać baczną uwagę na czystość przedmiotów, które są w zasięgu małych rączek.
Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?
W łagodzeniu bólu dziąseł pomóc mogą wypełnione wodą gryzaki na ząbkowanie, grzechotki z żelem lub smoczki na ząbkowanie, które wcześniej chłodzi się w lodówce - nie wolno ich mrozić, ale schłodzone przynoszą dużą ulgę. Przydatny jest także żel na dziąsła dla niemowląt. Ma on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego doskonale łagodzi objawy ząbkowania. Można stosować go tak często, jak zaleca to producent, zwykle do trzech razy dziennie. Podczas aplikacji, rodzic może także wypróbować wykonanie masażu dziąseł dziecka – wystarczą delikatne okrążenia palcem wskazującym. Dobrze jest aplikować żel przed jedzeniem, jeśli maluch z powodu bólu nie chce ssać smoczka lub piersi.
Jeżeli ząbkowaniu towarzyszą objawy takie jak wysoka gorączka, płaczliwość oraz biegunka, powinny być one skonsultowane z lekarzem. Oczywiście, najczęściej objawy te wynikają z ząbkowania, ale nie powinno to uśpić uwagi rodziców. Warto upewnić się, że nie przeoczyliśmy poważniejszych problemów ze zdrowiem – w końcu wysoka temperatura, powyżej 38 stopni, wymaga podawania leków przeciwgorączkowych, a biegunka czy wymioty mogą prowadzić do odwodnienia.
TOP 5 akcesoriów na ząbkowanie:
1. Bio żel na ząbkowanie, 20 ml, Quaranta Settimane: Naturalny bio żel na ząbkowanie dla najmłodszych to produkt testowany dermatologicznie i pod nadzorem pediatrów. Dzięki zawartym naturalnym składnikom (100% składników pochodzenia naturalnego) m.in. propolisu, bio rumianku, malwy oraz nagietka, które posiadają właściwości kojące, okres ząbkowania nie będzie taki straszny.
2. Śliniak dla ząbkujących dzieci: Śliniaki marki Mon Petit Bleu zaprojektowane z myślą o ząbkujących maluchach i ich potrzebach. Są wyjątkowo chłonne, a nadmiar śliny zatrzymuje się w wierzchniej warstwie, tak by nie dopuścić do zamoczenia ubranek znajdujących się pod spodem.
3. Miękki silikonowy gryzak, Nuby: Miękki gryzak zapewnia komfort delikatnym dziąsłom niemowlęcia. Sprzyja stymulacji warg i języka, a w dodatku jest bardzo lekki, dzięki czemu łatwo go trzymać w malutkich rączkach.
4. Smoczek gryzak silikonowy dynamiczny, Lovi, Folky: Posiada unikalną dynamiczną konstrukcję z niejednorodnej warstwy silikonu, która nie zaburza odruchu ssania, zapobiega odruchowi zagryzania smoczka, zapewnia swobodne oddychanie i połykanie śliny, nie zaburza prawidłowego rozwoju mowy i zgryzu.
5. Zestaw szczoteczek edukacyjnych, Nuk: W zestawie znajduje się szczoteczka do masażu, która pomaga łagodzić ból związany z ząbkowaniem, oraz szczoteczka do nauki mycia zębów (dla dzieci w wieku ok. 6-15 miesięcy) o miękkich, choć odpornych na przegryzienie gumowych wypustkach. Obie szczoteczki mają antypoślizgowe uchwyty, które dziecko może z łatwością trzymać razem z mamą lub tatą.
Pierwsze ząbki - jak o nie dbać?
O zęby dzieci można dbać, zanim jeszcze się pojawią. Do pielęgnacji dziąseł wystarczy użyć wacika nasączonego przegotowaną wodą, którym delikatnie przemywamy dziąsła maluszka dwa razy dziennie. Gdy pojawią się pierwsze ząbki, podobną pielęgnację stosujemy po każdym karmieniu dziecka. Z czasem można też kupić specjalną szczoteczkę silikonową nakładaną na palec, którą zwilża się i delikatnie czyści zęby dziecka. Dobrze sprawdzi się także tradycyjna szczoteczka z niewielką główką i z miękkim włosiem.
Pierwsze pasty do zębów dla niemowląt mają inny skład niż te dla starszych dzieci czy dla dorosłych. Z ich składu wykluczono fluor oraz zadbano o łagodny, najczęściej owocowy smak. Miękka, kolorowa szczoteczka do zębów i odrobina pasty po każdym posiłku pomogą zabezpieczyć zęby dziecka przed działaniem próchnicy.
Oprac. Aleksandra Michalak
Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, położna