Pięciomiesięczny osesek zaczyna swoją przygodę z przemieszczaniem się. Jest teraz znacznie większy i silniejszy, z leżenia na brzuchu z łatwością robi "foczkę". U niektórych niemowląt może rozpocząć się już nawet ząbkowanie.
W piątym miesiącu życia dziecko jest już na tyle sprawne, że wodzenie wzrokiem za zabawką w leżeniu na plecach nie sprawia mu żadnych trudności. Swobodnie wyciąga też po nią rączki i dotyka, choć zazwyczaj nie chwyta na dłużej. Dziecko w tym wieku stara się ogarnąć wzrokiem jak największą przestrzeń dookoła, uważnie także obserwuje przemieszczających się w pobliżu domowników.
Bardzo ruchliwy maluch
Mający pięć miesięcy niemowlak bardzo chętnie bawi się swoimi nóżkami. Z upodobaniem chwyta za swoje kolanka, łydki i stópki, trenuje kopanie i potrafi prostować nogi przy zgiętych bioderkach. Osesek potrafi teraz przewrócić się samodzielnie na brzuszek, dlatego absolutnie nie zostawiajmy go samego na łóżku.
Leżąc na brzuchu, pięciomiesięczne niemowlę potrafi już przesunąć się o kilka centymetrów w przód lub tył, odpychając się rączkami lub nóżkami. Mały akrobata próbuje wszelkimi sposobami choć trochę się przemieścić, a podparty na prostych rękach będzie próbował dosięgnąć zabawki umieszczonej na wysokości oczu.
Początki samodzielności dziecka
W piątym miesiącu życia twoja pociecha potrafi już pochwycić zabawkę całą dłonią. Nie ukrywa już w niej kciuka, który uczestniczy w łapaniu i potrafi przekładać niewielkie przedmioty z jednej rączki do drugiej. Próbuje też utrzymać oburącz kubek i samodzielnie podnosi go do ust, co jest ogromnym postępem w jego rozwoju motorycznym i dobrym wstępem do nauki samodzielnego jedzenia i picia w przyszłości.
W tym okresie nasz maluch siedzi z podparciem plecków i wytrzymuje w tej pozycji dość długo. Siedząc, chętnie bierze do rączki zabawki i ogląda je ze wszystkich stron obracając nadgarstkiem, dzięki czemu dowie się o niej znacznie więcej i łatwiej "zbada" jej właściwości.
Można już rozpocząć przygodę z nowymi smakami stopniowo wprowadzając posiłki stałe np. papki warzywne. Mogą także pojawić się pierwsze ząbki, zwykle dwa dolne siekacze. Niestety ząbkowanie u niemowląt bywa bolesne. Aby złagodzić objawy ząbkowania można podać dziecku delikatnie schłodzony gryzaczek lub posmarować dziecku dziąsła kojącym żelem.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie