W siódmym miesiącu życia twoje dziecko podwoiło już wagę urodzeniową. Jego średnia waga to 7-9 kg i pasują na niego ubranka w rozmiarze 64-72. Twój maluszek rozwija się szybko zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Po siedmiu miesiącach dziecko bez problemu rozpoznaje domowników i najczęściej widywane osoby. Na obce reaguje niepewnością i lękiem. Potrafi okazać emocje takie jak radość czy złość, a nawet niechęć i poznaje potężną moc małego słówka "nie".
Taki duży, taki mały
Siedmiomiesięczne dziecko potrafi już samo podciągnąć się do pozycji siedzącej, choć zupełnie pewnie siedzieć nie umie. Podtrzymywane za rączki z leżenia, usztywnia ciało i z pomocą rodzica staje na nóżki, mocno trzymając główkę. Leżąc nadal bawi się swoimi stópkami, uwielbia prostować je i uginać. Odkrywa także nowy sposób chwytania. Leżący przed nim przedmiot podnosi używając palca wskazującego i kciuka. Bez problemu radzi sobie z utrzymaniem oburącz kubeczka z piciem. W tym okresie życia dziecko bez problemu pełza do przodu, a podczas pełzania jego główka uniesiona jest do góry.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Jeżeli twoje dziecko jadało dotąd jedynie mleko, czas pomyśleć o rozszerzeniu diety malucha. Możesz podawać mu kaszkę, puree z jabłka, ale ważne są również warzywa w diecie niemowlaka, podaj mu na przykład gotowaną marchewkę i ziemniaka, powoli rozszerzając dietę o takie łakocie jak dzika róża, morele, gruszki, maliny czy przetarte czarne jagody. Stopniowo podawaj także inne warzywa, takie jak delikatna dynia, kalafior, cukinia czy brokuły. Wprowadzenie nowych smaków do jadłospisu dziecka nie musi oznaczać odstawienia dziecka od piersi, jeżeli nadal karmisz i chcesz kontynuować. Nowe produkty wprowadzaj do menu malca uważnie, obserwując reakcje brzuszka oraz upodobania. Z początku wystarczą niewielkie ilości - dosłownie 3-4 łyżeczki, z czasem wzrośnie apetyt dziecka i tym samym porcje.
Oprócz różnorodnej diety, pamiętaj o zapewnieniu dziecku codziennej porcji świeżego powietrza. Niezależnie od wieku powinno ono spędzać na dworze nie mniej niż półtorej godziny. Przebywanie na zewnątrz dobrze wpływa na budowanie odporności maluszka, pozwala także na bliższe poznanie otaczającego go świata.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie