To już ostatni miesiąc w roli niemowlaka! Przez ostatni rok życia dziecka, twój maluch potroił swoją masę urodzeniową, rósł ponad 2 centymetry miesięcznie i każdego dnia zdobywał nowe umiejętności. Masz naprawdę wiele powodów do dumy i zadowolenia!
Roczny maluch nie jest już cichy i nieporadny. Po okresie niepewności i dystansu do obcych, staje się ciekawski i pewny siebie. Z upodobaniem kroczy trzymany za rączkę i prowokuje otoczenie do kontaktowania z nim. Wciąż uwielbia być w centrum uwagi, chętnie prezentuje co potrafi i co chwila wybucha gromkim śmiechem w reakcji na śmieszne miny.
Kiedy maluch odkrywa inne dzieci
Dwunastomiesięczne dziecko z uwagą obserwuje i naśladuje inne dzieci. Są dla niego fascynujące, choć nie potrafi się jeszcze z nimi wspólnie bawić. Na tym etapie zaczepiają się sympatycznie nawzajem i próbują po swojemu rozmawiać, bawiąc się obok siebie. Kontakt dziecka z rówieśnikami istotny jest dla nauki rozróżniania przynaleźności i podziału na "moje - twoje". Do tej pory dziecko miało zabawki dla siebie, teraz pora nauczyć się, że można się dzielić i czasami trzeba poczekać na swoja kolej nawet, jeżeli wcale tego nie lubimy. W tym celu możecie wybrać się do piaskownicy lub na plac zabaw. Będzie kolorowo, radośnie i ciekawie.
Dziecko rozumie polecenia
Twoje dziecko wprawdzie nadal często używa słowa "nie", aby egzekwować własne pomysły na realizację codziennych zadań, ale w większości chętnie wykonuje polecenia. Zainteresowane współpracuje z tobą przy ubieraniu się, myciu czy przygotowaniach do spaceru. Bez protestu wykonuje prośby i proste komendy dotyczące podawania konkretnych przedmiotów oraz pytania dotyczące jego oczekiwań np. "jemy?", "idziemy?". Działania dziecka w tym okresie cechuje dużo wyższa świadomość i celowość, kształtuje i doskonali bowiem myślenie przyczynowo - skutkowe ucząc się rozwiązywania problemów.
Twój maluch chętnie stawia pierwsze kroki trzymany za rączkę. Rozwój rocznego dziecka jest bardzo dynamiczny. Część dzieci w tym wieku zrobi swoje pierwsze samodzielne kroki, pozostawiając za sobą okres niemowlęctwa. Ma swoje zdanie i upodobania dotyczące codziennych zajęć i zabawek, chętnie poznaje nowe smaki i uwielbia towarzystwo innych. Śmiejcie się jak najwięcej, bawcie i naśladujcie dźwięki. Już wkrótce zaczniecie rozmawiać.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie