Lampka projektor to gadżet, który świetnie się sprawdzi w dziecięcym pokoju. Kolorowe obrazki wyświetlające się na ścianie dadzą maluszkowi wiele radości, a także pomogą mu się wyciszyć i uspokoić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie tego typu.
Jaki projektor wybrać
Projektor to idealne urządzenie dla wszystkich rodziców pragnących oświetlić dziecięcy pokój delikatnym rozproszonym światłem. Jednak pojawiające się obrazki i światło nie powinny być zbyt jasne, aby niepotrzebnie nie rozbudzać smyka. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość zmiany natężenia światła w zależności od potrzeb. Obrazki powinny być w miarę wyraźne i zmieniać się stopniowo. Warto, aby brane przez nas pod uwagę lampki nocne dla dzieci posiadały regulator czasowy, wyłączający się automatycznie po jakimś czasie.
Wyciszyć i uspokoić maluszka pomoże również spokojna muzyka dobiegająca z lampki projektora. Zwróćmy uwagę, by wygrywane przez urządzenie melodie były przyjemne dla ucha i nie zaczęły nas po pewnym czasie drażnić. Oprócz tradycyjnych kołysanek znajdziemy także projektory emitujące muzykę klasyczną, szum morza czy dźwięki natury.
Dosyć istotną kwestią jest sposób zasilania projektora. Wygodnym rozwiązaniem wydaje się zasilanie bateryjne. Takie urządzenie możemy ustawić w dowolnym miejscu i bez problemu przenosić. Przy intensywnym użytkowaniu musimy jednak dosyć często wymieniać baterie. W przypadku projektora zasilanego prądem elektrycznym powinniśmy pamiętać, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne.
Projektor z powodzeniem może pełnić funkcję lampki nocnej, a taki w formie przytulanki stać się ulubioną zabawką naszej pociechy.
Najpopularniejsze projektory-lampki nocne dla dzieci
Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu dostępnych na rynku jest projektor marki Cloud B. Maskotki w kształcie żółwia lub biedronki wyświetlają na suficie dziecięcego pokoju rozgwieżdżone niebo. Starsze dziecko może się nauczyć dzięki nim rozpoznawania gwiazdozbiorów, takich jak Wielka Niedźwiedzica czy Wieloryb. Młodszy maluch, patrząc na kolorowe gwiazdy, może się uspokoić i spokojnie zasnąć. Zabawka wyświetla konstelacje gwiazd w trzech kolorach: błękit oceanu, szmaragdowa zieleń i akwamaryn. Lampka projektor posiada regulator czasowy wyłączający się po 45 minutach.
Spokojną atmosferę przed snem stworzą maluszkowi także produkty Summer Infant. Slumber Buddies to pluszowe lampki projektory, dzięki którym smyk będzie się czuł bezpiecznie w swoim pokoju, a spokojne melodie odtwarzane przez urządzenie ukołyszą go do snu. Tego typu lampki nocne dla dzieci wyświetlają na suficie gwieździste niebo w trzech kolorach, posiadają 5 różnorodnych melodii i dźwięków, automatyczne wyłączanie, a także oddzielną funkcję lampki nocnej. Dodatkowo wybierać możemy spośród takich pluszowych zwierzątek jak biedronka, hipopotam, owieczka czy motylek.
Ciekawą propozycją są również projektory Smiki. Lampka wyświetla światło aż w 7 kolorach i odtwarza 10 usypiających maluszka melodii, odgłosy ptaków oraz bicie serca mamy. Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość wyprania w pralce pluszowej powłoki, którą bez problemu ściągniemy z projektora. Możemy wybierać pomiędzy sową a żółwiem.
Na rynku znajdziemy również projektory gwiazd łączące w sobie zalety projektora i miękkiej pluszowej zabawki. Taka przytulanka może stać się najlepszym przyjacielem szkraba i pomóc mu pokonać strach przed ciemnością. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku brzuszek zabawki rozświetla pokój maluszka migoczącymi gwiazdkami. Urządzenia takiego typu znajdziemy w ofercie marki Skip Hop czy Cloud B.
Poszukując natomiast klasycznego urządzenia, przypominającego lampkę nocną, możemy wybierać spośród sporej oferty produktów marki Chicco (np. tęczowa kostka), Bright Stars czy Clementoni.
Lampki nocne dla dzieci z projektorem to urządzenia pozwalające na oswojenie się dziecka z ciemnością i zapewniające maluszkowi spokojny sen. Taki projektor dla niemowlaka, czy starszego malucha rozświetli mrok i stanowi interesujący gadżet do dziecięcego pokoju.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym