Dla wielu z nas pozostanie ukochaną zabawką z dzieciństwa – pluszowy miś. Do dziś przywołuje ciepłe i miłe wspomnienia. W czym tkwi jego fenomen i dlaczego ciągle, pomimo upływu lat, pozostaje ukochanym przyjacielem i powiernikiem sekretów milionów dzieci?
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…
Pluszowy przyjaciel przychodzi z pomocą zawsze wtedy, kiedy mamy nie ma w pobliżu, a malec czuje zagrożenie lub lęk. Stanowi swego rodzaju ostoję i daje ukojenie. Sprzyja w pewien sposób wykształcaniu się dziecięcej tożsamości i pomaga zrozumieć, że mama nie będzie ciągle z nim przebywać, że jest odrębną istotą.
Pluszowy miś to idealny towarzysz w trakcie zasypiania, dający poczucie bezpieczeństwa. To miękka maskotka, do której można się przytulić i spokojnie zasnąć.
Nieco później pluszak posłuży maluchowi jako przedmiot, dzięki któremu będzie mógł odgrywać różnego rodzaju scenki, budować relacje międzyludzkie, wcielać się w rozmaite postacie, bawić się z nim i rozmawiać. To często pierwszy powiernik dziecka, któremu można zdradzić wszystkie sekrety.
Udowodniono, że pluszowe maskotki pomagają łagodzić skutki stresu, dlatego są wykorzystywane na przykład przez służby ratunkowe pomagające dzieciom, które uległy wypadkom.
Nie zawsze miś
Bardzo często misia zastępuje inna pluszowa zabawka. Dzieci wybierają także kotki, króliczki czy pieski, do których mogą się przytulić. Dla wielu maluchów nieodłącznym atrybutem, z którym trudno im się rozstać, staje się również ukochany kocyk czy wygnieciona podusia.
Jak wybrać tego idealnego?
Pluszowego misia dostaniemy praktycznie w każdym sklepie z zabawkami. Decydując się na jego zakup, pamiętajmy, aby był przyjemny w dotyku i wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Miś musi mieć także odpowiednie wymiary. Zbyt dużego trudno nam będzie wszędzie zabrać, za mały z kolei zgubi się w objęciach smyka.
Zadbajmy o to, aby nasze dziecko miało swoją ukochaną przytulankę. W przyszłości może ona stać się jednym z najdroższych wspomnień przywracających miłe i beztroskie chwile dzieciństwa.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym