Każdy rodzic stanie prędzej lub później przed dylematem, czy sprowadzić do domu zwierzaka. Jedni z nas rozważają tę kwestię sami - z przyczyn dydaktycznych, drudzy zaś słyszą sakramentalne "Czy możemy mieć psa albo kota?". Efekt jest jednak zawsze ten sam - musimy podjąć decyzję.
Potrzeba posiadania czworonożnego przyjaciela jest dla dziecka czymś zupełnie naturalnym. Jedne dzieci nalegają na zwierzę, bo pozazdrościły go rówieśnikom, inne z naturalnej potrzeby i chęci opiekowania. Zwierzęta mają też funkcje terapeutyczną, niektórym dzieciom obecność zwierzęcia pomaga uporać się z samotnością, nieśmiałością i tęsknotą za bliskością rodziców, którzy często są poza domem.
Dziecko chce psa - Zanim podejmiesz decyzję o wyborze zwierzaka
Decyzja o przyjęciu do domu nowego członka rodziny powinna być przemyślana, omówiona i przede wszystkim wspólna. Świadomość odpowiedzialności za niego muszą mieć zarówno rodzice jak i dziecko. Wszyscy wiemy, że obecność czworonoga pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, wesprze jego rozwój emocjonalny, nauczy empatii i obowiązkowości, ale musimy pamiętać, że posiadanie pupila przełoży się też na konkretne wydatki. Przed wami szczepienia, karmienie, konieczność utrzymania czystości i regularnego wychodzenia na spacer, bez względu na pogodę i porę roku. Sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli nasze dziecko jest alergikiem. W takiej sytuacji przed podjęciem decyzji, konieczna jest konsultacja lekarska.
Jak przygotować dziecko do opieki nad zwierzęciem
Bywa, że rodzice ulegają prośbie, decydują się na zwierzę dla dziecka i zakup psa czy kota spontanicznie, bez zastanowienia i przygotowania się na jego obecność. Kończy się to zwykle wyrzuceniem lub oddaniem go do schroniska. Aby takiej przykrej sytuacji uniknąć, dajcie sobie chwilę na przemyślenie, ale przede wszystkim dajcie chwilę swojemu dziecku. Wyjaśnijcie mu, jakie dokładnie obowiązki wiążą się z opieką nad zwierzętami. Namówcie na wcześniejsze wstawanie, aby przygotować na konieczność codziennego wychodzenia na krótki, poranny spacer, opowiedzcie o odpowiedzialności i przede wszystkim postawcie sprawę jasno - nie będziecie go wyręczać w opiece. Dobrym testem może być wspólny zakup wybranej przez dziecko smyczy i codzienne jej wyprowadzanie na 15 minut - 3 razy dziennie, przez miesiąc. Jeżeli dziecko „przejdzie” ten test, to będzie to dla Ciebie informacja o jego zaangażowaniu i podejściu. Również dla dziecka będzie to ważne przygotowanie i uświadomienie obowiązków, jakie wiążą się z przyjemnością posiadania pupila.
Pamiętajcie, że przyjęty pod wasz dach kot czy pies stanie się członkiem rodziny. Traktujcie go jak przyjaciela, nauczcie zasad i szanujcie jego uczucia, a odwdzięczy się wam wiernością, oddaniem i opieką nad waszym dzieckiem.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.