Podróżowanie z dzieckiem samochodem może być wyzwaniem. Nie dość, że należy koncentrować się na prowadzeniu pojazdu, to maluch często domaga się uwagi. Nie zawsze możemy jednak umieścić dziecko na przednim siedzeniu. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przewozić malucha w aucie i co na ten temat mówią przepisy!
Przewożenie dzieci w foteliku na przednim siedzeniu – podstawowe zasady
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami z 2017 roku rodzic ma obowiązek przewozić dziecko w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (np. podkładce), dopóki smyk ma poniżej 150 cm wzrostu. Kiedyś obowiązywało również kryterium wiekowe: dzieci dwunastoletnie i starsze mogły jeździć już bez fotelika czy podkładki. Dziś obowiązek ten dotyczy wszystkich nieletnich osób mierzących mniej niż 150 cm wzrostu.
Pamiętaj, przewożenie dziecka niezgodnie z obowiązującymi przepisami może skutkować mandatem.
Jaki fotelik wybrać dla dziecka? Przede wszystkim sprawdź, czy wybrany model posiada certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Dzięki temu zyskujesz pewność, że spełnia on normy jakości i bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, czy z tyłu, dobierz fotelik do wzrostu i wagi pociechy. Zwróć też uwagę na sposób mocowania. Istnieją dwa rozwiązania – za pomocą systemu ISOFIX lub pasów.
Po szczegóły na temat przewożenia dzieci w foteliku na przednim siedzeniu oraz kryteriów istotnych przy jego wyborze zapraszamy do artykułu: Ranking fotelików samochodowych cz. 1: fotelik samochodowy dla niemowlaka. Jeżeli potrzebny Ci fotelik dla starszego dziecka, przejdź od razu do którejś z kolejnych części cyklu, np. do rankingu fotelików samochodowych dla dziecka 9-18 kg.
Od kiedy dziecko może podróżować na przednim siedzeniu?
Dziecko na przednim siedzeniu można przewozić, jeżeli spełnione są następujące kryteria:
- Dziecko ma powyżej 150 cm wzrostu.
- Dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu i siedzi w odpowiednio dobranym foteliku lub na podkładce.
- Niemowlę jest umieszczone w foteliku tyłem do kierunku jazdy, a poduszka powietrzna jest zdezaktywowana (wyłączona).
- Dziecko jedzie z przodu, bo tylną kanapę zajęły młodsze dzieci w fotelikach i nie da się tam zamontować trzeciego urządzenia podtrzymującego.
Za każdym razem, gdy przewozimy dziecko tyłem na przednim siedzeniu – czy to niemowlaka, czy starszego smyka – należy dezaktywować poduszkę powietrzną. Dla dziecka otwierająca się poduszka powietrzna jest wyjątkowo niebezpieczna i to bez względu na to, czy maluch podróżuje tyłem, czy przodem do kierunku jazdy. Wybuch poduszki powietrznej może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie narządów wewnętrznych, głowy i kręgosłupa. Istnieje nawet ryzyko zgniecenia fotelika.
Gdy obok kierowcy usiądzie dorosły pasażer, poduszkę trzeba oczywiście na nowo aktywować.
Jak bezpiecznie przewozić dziecko, jeśli nie na przednim siedzeniu?
Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to środkowe siedzenie na tylnej kanapie, pod warunkiem że jest ono wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub zamocowanie typu ISOFIX. Dlaczego akurat to miejsce? Jest ono najbardziej oddalone od miejsc uderzenia przy zderzeniu bocznym. Podobnie jest w przypadku wywrócenia się samochodu – największy nacisk jest wywierany na boczne miejsca. Najpoważniejsze zagrożenie teoretycznie stwarza zderzenie czołowe, ale jeśli fotelik będzie zamontowany prawidłowo, maluch nie powinien z niego wypaść. Zimą pamiętaj jedynie, aby przed podróżą zdjąć dziecku kurtkę. W przeciwnym razie pasy nie przylegają dobrze do sylwetki, co może doprowadzić do wyślizgnięcia się malucha.
Jeśli nie możesz zamocować bezpiecznie fotelika na środkowym siedzeniu z tyłu, to wybierz miejsce za fotelem pasażera. Masz wtedy lepszy kontakt wzrokowy z dzieckiem. Poza tym, po zaparkowaniu auta równolegle, będzie Ci łatwiej wyprowadzić malca bezpośrednio na chodnik, a nie na jezdnię.
Pamiętaj też, że foteliki z grup 0–18, 0–25, 0-36, 9–36 kg najbezpieczniej jest montować tyłem do kierunku jazdy. Wszystko przez to, że małe dzieci mają bardzo słabe mięśnie szyi, które podczas kolizji nie będą w stanie utrzymać nieproporcjonalnie dużej głowy smyka. Taki wypadek może się skończyć nawet złamaniem kręgu szyjnego malucha. Jeżeli jednak umieścimy fotelik tyłem do kierunku jazdy, na główkę i szyję dziecka nie będzie oddziaływać tak duża siła. Warto zatem przekonać się do tego rozwiązania.
Ostatnia rada: nigdy nie przekładaj własnego komfortu nad bezpieczeństwo dziecka
Mimo że zgodnie z prawem można przewozić dziecko na przednim siedzeniu (w foteliku czy na podstawce) i wydaje się to wygodne, bo możesz kontrolować, co dzieje się z maluchem, to najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest dla niego tylne siedzenie. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu powinno być zatem wyjątkiem, a nie codziennym zwyczajem.
Co grozi za złamanie przepisów? Jeśli nie przewozimy malucha w foteliku lub jest on źle zamontowany, powinniśmy się liczyć z mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi. Podobna kara została przewidziana dla rodziców, którzy zapomnieli o dezaktywacji poduszki bezpieczeństwa.
Przeczytaj też, jakie są rodzaje fotelików samochodowych.
Oprac. Justyna Dereń