Do mniej więcej pierwszego roku życia rodzice wożą dzieci w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy. Potem muszą podjąć decyzję o zakupie kolejnego fotelika. Wybór ten wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku oprócz tradycyjnych foteli montowanych przodem do kierunku jazdy znajdziemy także cieszące się ostatnio sporą popularnością fotele RWF (Rear Way Facing), czyli takie, w których maluch jeździ tyłem do kierunku jazdy.
Niestety, wielu rodziców ciągle sceptycznie podchodzi do tego typu rozwiązania. Sporo nieprawdziwych i błędnych informacji dotyczących foteli RWF zniechęca ich do zakupu takiego sprzętu. Warto zmierzyć się z najpopularniejszymi mitami jakie roztacza wokół siebie przewożenie dzieci w samochodzie tyłem do kierunku jazdy i zweryfikować swoją wiedzę na ten temat.
Mit 1: Nóżki dziecka się nie mieszczą
Dzieci najczęściej nie mają problemu z wygodnym ułożeniem nóżek w foteliku. Mogą je przecież skrzyżować, zgiąć czy oprzeć o fotel – opcji jest naprawdę sporo. Jeśli obawiamy się natomiast, że smyk zabrudzi tapicerkę, zaopatrzmy się w ochraniacz zabezpieczający przed śladami bucików maluszka.
Mit 2: Dziecko nie chce jeździć tyłem
Maluch, który podróżował do tej pory tyłem do kierunku jazdy, nie wie, że może jeździć inaczej. Protesty i narzekania dziecka w dotychczasowym foteliku 0-13 kg wynikają raczej z niewygodnej, półleżącej pozycji, aniżeli z chęci podróżowania przodem do kierunku jazdy.
Mit 3: Maluch nic nie widzi
Siedzący w foteliku tyłem malec widzi wszystko, co się znajduje za bocznymi szybami oraz tylną szybą pojazdu. Dodatkowo dziecko może widzieć także rodzica, jeśli zamontujemy specjalne lusterko (np. Chicco), które umożliwi i nam obserwację pociechy.
Mit 4: Fotelik RWF nie zmieści się do mojego samochodu
Przed zakupem fotelika RWF musimy sprawdzić, czy pasuje on do konkretnego modelu samochodu. Czasami konieczne jest „przymierzenie” nawet kilkunastu modeli, aby trafić na ten najlepiej dopasowany. Nie rezygnujmy jednak, ponieważ producenci tworzą foteliki większe i mniejsze, przystosowane także do kompaktowych pojazdów.
Mit 5: Foteliki montowane przodem są równie bezpieczne
Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża do reszty ciała. Przy zderzeniu w foteliku mocowanym przodem maluch nie będzie w stanie utrzymać głowy, ponieważ jego mięśnie szyi są jeszcze na to zbyt słabe. Skutkować to może złamaniem kręgu szyjnego lub innymi poważnymi urazami. W foteliku RWF, który jest montowany tyłem, siła uderzenia rozkłada się na całe ciało malucha, a także na oparcie i zagłówek fotelika.
Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy cieszą się ostatnio sporą popularnością i są wybierane przez wielu rodziców. Także i my zweryfikujmy naszą wiedzę na temat fotelików samochodowych oraz bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie i rozważmy zakup właśnie takiego modelu.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego