Długa podróż samochodem z dzieckiem

Długa podróż samochodem z dzieckiem - jak przygotować dziecko do podróży?Kilku- lub nawet kilkunastogodzinna wyprawa samochodem z dzieckiem jest sporym wyzwaniem niemal dla każdego rodzica. Maluchowi bardzo trudno wytrzymać w jednym miejscu przez tak długi czas, smyk wierci się, płacze, próbuje wstać. Podpowiadamy, jak taką wyprawę ułatwić i sprawić, by przebiegała bez większych problemów.

Co na podróż z dzieckiem, czyli przygotowania do podróży z dzieckiem

Podróżując z dzieckiem, powinniście dokładnie wszystko zaplanować. Kilka dni przed wyjazdem sporządźcie listę potrzebnych wam rzeczy. W trakcie pakowania dokładnie przemyślcie ich rozmieszczenie w samochodzie. Najpotrzebniejsze rzeczy warto spakować do osobnej torby i mieć ją zawsze pod ręką. Nie zapomnijcie o ważnych dokumentach (podróżując za granicę, warto zabrać ze sobą paszport).

Zaplanujcie również trasę przejazdu. O ile to możliwe, wybierzcie drogi, na których uda się zrobić krótkie postoje. Kilka minut, podczas których dziecko będzie mogło rozprostować nogi i pobiegać sprawi, że dużo lepiej zniesie trudy dalszej podróży. Jeśli podróżujecie z nieco starszym dzieckiem, wyprawę możecie także połączyć ze zwiedzaniem znanych miejsc na waszej trasie. Taka wycieczka z pewnością pozostanie na długo w pamięci smyka i pozwoli mu poznać nowe miejsca oraz poszerzy jego horyzonty.

Rozważcie podróże z dzieckiem nocą

Młodsze maluchy dużo lepiej zniosą podróż nocą. Po wypełnieniu wszystkich wieczornych rytuałów, zamiast położyć malucha spać do łóżeczka, zabierzcie go do samochodu. Z pewnością bardzo szybko zaśnie i bez problemów pokonacie większość trasy. Minusem podróży nocą jest jednak dużo gorsza widoczność oraz zmęczony i niewyspany kierowca kolejnego dnia. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się na wyjazd bardzo wcześnie rano. W tym czasie dziecko jeszcze dosypia, a kierowca jest w miarę wypoczęty i nie grozi mu zaśnięcie za kierownicą.

Sposoby na ciekawe podróżowanie z dzieckiem

Jeśli wasza podróż będzie się odbywać w ciągu dnia, istnieje wiele sposobów na zajęcie i zainteresowanie malucha. Świetnym sposobem na nudę jest wspólne śpiewanie piosenek, warto przygotować również zestaw piosenek na płycie, które umilą wam podróż. Z dzieckiem możecie także po prostu porozmawiać. Opisujcie to, co widzicie w trakcie wspólnej podróży, zastanówcie się także, co was czeka u celu wyprawy. Starsze dzieci chętnie wezmą udział w grze polegającej na odnajdywaniu za oknem rzeczy w konkretnym kolorze lub o nazwach rozpoczynających się na określoną literę.

Przygotujcie małe zabawki na podróż, które maluch lubi, oraz książeczki do poczytania. Starsze dzieci chętnie posłuchają też bajki na dobranoc z audiobooka. Do zabawkowego arsenału dorzućcie również kredki, oczywiście, jeśli smyk lubi tego typu zajęcia manualne. Wtedy wystarczy jedynie twarda podkładka i będziecie mogli tworzyć kolorowe pejzaże. Dobrym pomysłem są także pacynki, dzięki którym zorganizujecie prawdziwe przedstawienie.

Niezwykle ostatnio popularne oglądanie bajek na tablecie czy DVD uznajcie za ostatnią deskę ratunku. Jeśli maluchowi doskwiera nuda, jest marudny i nie ma już ochoty na zabawę, lepiej dać za wygraną i zorganizować mobilny seans bajek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli fotelik samochodowy dla dziecka

Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie dla dziecka jest odpowiednio dopasowany i właściwie zapięty fotelik. Nawet jeśli maluch płacze i wymusza na was wyciągnięcie z fotelika, nie róbcie tego. Nigdy nie wiadomo, co was może spotkać w drodze. Nawet przy małej prędkości i niewielkiej stłuczce nie będziecie w stanie utrzymać maleństwa w rękach i może dojść do tragedii.

Jeśli szkrab bardzo protestuje, lepiej znaleźć bezpieczne miejsce, w którym zatrzymacie się na chwilę, a dziecko ochłonie i będzie mogło opuścić na chwilę fotelik.

Zadbajcie o wygodę malucha i załóżcie mu niekrępujące ruchów ubranie z oddychającego materiału. W słoneczny dzień zaopatrzcie się również w dobrej jakości rolety przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Miejcie pod ręką zapas świeżej wody i często podawajcie ją dziecku. Jedzenie oraz picie podawajcie jednak z dużą ostrożnością, w trakcie jazdy na wertepach maluch bardzo łatwo może się zakrztusić.

Podróż z dzieckiem może być przyjemna i łatwa, jeśli właściwie ją zorganizujemy i odpowiednio się przygotujemy. Postarajmy się sprawić, aby wspólne wyjazdy były świetną przygodą dla naszego malucha i zawsze dobrze mu się kojarzyły.


Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: podróże z dzieckiem, podróżowanie z dzieckiem, jak przygotować dziecko do podróży, co na podróż z dzieckiem, fotelik samochodowy dla dziecka