Fotelik samochodowy jest obowiązkowym towarzyszem podróży każdego dziecka, którego wzrost nie przekroczył 150 cm. Aby zapewnić pełną ochronę, musi jednak spełniać określone wymagania – innego fotelika potrzebujemy dla niemowlaka, a innego dla starszej pociechy. Jaki fotelik wybrać dla starszego dziecka? Które foteliki samochodowe są najbezpieczniejsze? Lepszy będzie fotelik czy podstawka ? I czemu tak ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru?
Dlaczego trzeba mieć fotelik samochodowy?
Dobrze dobrany fotelik samochodowy zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Przepisy dotyczące przewozu dziecka w samochodzie znajdziemy w ustawie “Prawo o ruchu drogowym”. Warto się z nimi zapoznać, tak samo, jak warto poznać zasady kupowania fotelików samochodowych.
Najważniejsze informacje:
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Zanim kupimy konkretny fotelik, warto sprawdzić, czy były wykonane crash testy. Testy najbardziej wymagające i o najostrzejszych kryteriach oceny fotelików wykonuje niezależna organizacja ADAC. W testach biorą udział znakomicie dopracowane manekiny z dużym udziałem elektroniki.
Polecane foteliki – waga 9-18 kg
1. Maxi-Cosi, 2Way Pearl – fotelik oferuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, spełnia także wymogi najnowszej normy i-Size. Dzięki technologii 2wayPearl dzieci od urodzenia, aż do wzrostu 105 cm maja możliwość podróżowania tyłem do kierunku jazdy – taki sposób przewożenia dziecka wspomaga ochronę głowy i szyi dziecka. (https://beta.smyk.com/p/maxi-cosi-2way-pearl-black-raven-siedzisko-fotelika-samochodowego-9-18-kg-i5725855)
2. Römer, King II LS – fotelik posiada wyjątkowe wskaźniki, które ułatwiają prawidłowe napięcie pasów zabezpieczających. Dzięki jednoręcznej regulacji i zaawansowanej ochronie zarówno bocznej jak przedniej, dziecko ma zapewnioną optymalną ochronę. (https://beta.smyk.com/p/rmer-king-ii-ls-fotelik-samochodowy-9-18-kg-flame-red-i5921221)
3. Chicco, Go-One – fotelik, który zapewnia najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa dziecka. Produkt zatwierdzony zgodnie z normą ECE R44/04 do przewożenia dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Podczas projektowania fotelika uwzględniono każdy etap rozwoju dziecka. (https://beta.smyk.com/p/chicco-go-one-fotelik-samochodowy-9-18-kg-red-i5884859)
Polecane foteliki – waga 9-36 kg
1. Caretero, Diablo XL – fotelik to połączenie bezpieczeństwa (system 5-punktowych pasów z klamrą szwedzkiej marki Holmbergs), wysokiej jakości materiałów i perfekcyjnego wykonania. Regulowany, obszerny zagłówek dodatkowo wspomaga osłonę główki dziecka. (https://beta.smyk.com/p/caretero-diablo-xl-fotelik-samochodowy-9-36-kg-graphite-i5769793)
2. Coto Baby, Jazz – fotelik posiada certyfikat ECE R44/04, ponadto wyposażony jest w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z regulacją długości i miękkimi ochraniaczami. (https://beta.smyk.com/p/coto-baby-jazz-fotelik-samochodowy-9-36-kg-turkusowy-i5808735)
3. Recaro, Young Sport Hero – fotelik przeznaczony jest dla dzieci od 9 miesiąca do 12 roku życia, czyli do samego końca okresu, kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym. Konstrukcja fotelika posiada liczne kanały wentylacyjne absorbujące energię wypadku. (https://beta.smyk.com/p/recaro-young-sport-hero-fotelik-samochodowy-9-36-kg-performance-black-i5998516)
Podstawka dla dzieci czy fotelik do samochodu?
Zgodnie z ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591), która wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych, alternatywą dla fotelików są podstawki, na których mogą jeździć dzieci, które ważą więcej niż 20 kilogramów. Dziecko takie jest już na tyle duże, że można przypiąć je pasami, tak aby pas przebiegał poniżej szyi, przez ramię i biodro. Jest to rozwiązanie tańsze niż fotelik, w dodatku siedziska samochodowe są łatwe do przechowywania. W przypadku większych dzieci można zdecydować się także na fotelik, w którym istnieje możliwość demontażu oparcia i pozostawienie samej podstawki. Pamiętajmy jednak, że boczne części fotelika samochodowego pełnią ważną funkcję - chronią dziecko przed skutkami bocznych uderzeń. Pamiętajmy też, że na przednim siedzeniu, dziecko możemy wozić tylko wówczas, gdy samochód nie posiada poduszki powietrznej pasażera (obojętnie czy jest wyłączona czy nie). Wciąż aktualny jest także zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu.
Dla małych dzieci, wybierzmy fotelik, który ma funkcję montowania zarówno przodem i tyłem do kierunku jazdy. Dziecko odwrócone tyłem jest znacznie bezpieczniejsze podczas podróży. Specjalnie zaprojektowane foteliki, gwarantują wygodę i bezpieczeństwo. Ewentualnie można dokupić osłonę na tapicerkę samochodową, by maluch nie pobrudził jej butami.
Autor: Aleksandra Michalak