Dźwięk to coś, co fascynuje niemal każdego maluszka, dlatego rodzice dość chętnie kupują swoim pociechom muzyczne zabawki. Warto w nie zainwestować, ponieważ mają na celu pobudzać bodźce słuchowe dziecka, uczyć rozpoznawania oraz kreowania dźwięków. Poza tym są źródłem doskonałej zabawy. Tylko jaką zabawkę wybrać?
Pierwsze muzyczne zabawki dla najmłodszych dzieci
Rodzice często obawiają się zakupu grających zabawek i instrumentów muzycznych, ponieważ ich działanie wiąże się z hałasem. Zapominają przy tym jak wiele korzyści może wynikać z zabawy dźwiękiem. W dodatku dziecko wcale nie musi spędzać na graniu całego dnia – każdą rozrywkę rodzice mogą w końcu dawkować. Warto więc, przynajmniej od czasu do czasu, pozwolić na muzyczną aktywności malucha lub zachęcić go do wspólnej zabawy, np. w wystukiwanie rytmu, rozpoznawanie dźwięków zwierząt czy poszczególnych instrumentów. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią muzyczną zabawkę, dostosowaną do wieku dziecka i jego możliwości.
Wybierając pierwszą muzyczną zabawkę dla dziecka, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne i możliwości, jakie ona daje. Na przykład tamburyn to jeden z najprostszych instrumentów, który może wprowadzić dziecko w świat muzyki. Będzie odpowiedni już dla kilkumiesięcznego szkraba. Tamburyn w formie zabawki edukacyjnej pozwala dziecku na poznanie pierwszych dźwięków. Instrument wyposażony w lusterko i kolorowe grzechotki w formie bębenków zapewnia wspaniałe efekty świetlne i dźwiękowe.
Nawet niespełna roczne dziecko może bawić się też mikrofonem, zwłaszcza takim, który zaprojektowany został specjalnie z myślą o jego potrzebach. Odpowiedni kolor, światełka - wszystko to ma sprawić, że przedmiot po prostu spodoba się dziecku. Maluch będzie mógł śpiewać swoje ulubione melodie samodzielnie lub z pomocą mikrofonu, który odtwarza edukacyjne piosenki. Dzięki nim smyk szybko poznaje alfabet i liczby od 1 do 20. Uczy się także kolorów i przeciwieństw.
Ale nawet pozornie bardziej skomplikowane instrumenty doskonale sprawdzą się jako muzyczna zabawka dla najmłodszych. Prosty saksofon, mimo że ma tylko cztery przyciski, nie tylko gra jak prawdziwy – dziecko samodzielnie może też zmieniać ton, a to pozwala mu uczyć się podstawowych dźwięków.
Nie każdy instrument dla malucha musi też wyglądać jak zabawka. Perkusja, w zestawie z 3 bębnami i krzesełkiem, wyglądem do złudzenia przypomina profesjonalny zestaw. Rozmiar dostosowany jest jednak do wzrostu małego artysty. Dzięki perkusji maluch będzie mógł ćwiczyć wystukiwanie rytmu, zręczność władania pałeczkami i tworzyć własne kompozycje.
Jakie pianinko dla dzieci?
Taki gadżet jest najczęściej połączeniem interaktywnej zabawki z muzycznym instrumentem. W zależności od wieku malucha, dla którego jest przeznaczony, może mieć różne rozmiary i wydawać inne dźwięki. W przypadku najmłodszych naciśnięcie klawisza może powodować, że usłyszymy odgłosy zwierząt lub zacznie grać wesoła melodia, z kolei pianinka i keyboardy dla starszaków będą już przypominały bardziej profesjonalne instrumenty, za pomocą których można uzyskać ciekawe efekty dźwiękowe.
Świetnym rozwiązaniem dla kilkumiesięcznych maluchów, które dopiero uczą się bawić dźwiękami, może być Muzyczna Żyrafka. W niczym nie przypomina ona klasycznego pianinka – jest to sympatyczne zwierzątko, do którego przymocowane są trzy klawisze. Niemowlakowi (zabawka przeznaczona jest dla dzieci od 6 miesiąca życia) w zupełności powinno to jednak wystarczyć do zabawy. Naciśnięcie każdego z przycisków uruchamia jedną z wesołych melodyjek, a uciśnięcie głowy żyrafy sprawia, że kuleczki wewnątrz jej długiej, przeźroczystej szyi zaczną podskakiwać i obracać się. Niewielki ogonek również się obraca, wydając przy tym terkoczący dźwięk.
Nieco bardziej zaawansowanym gadżetem jest Pianinko Szczeniaczka, które posiada aż 2 tryby działania. Pierwszy służy do nauki kolorów, cyferek i kształtów. Drugi pozwala na tworzenie własnych melodii, a także poznawanie piosenek edukacyjnych czy klasycznych utworów dziecięcych.
Wybierając pianinko, warto zwrócić uwagę na poszczególne funkcje instrumentu. Możliwość nagrywania i odtwarzania nagranych dźwięków może dodatkowo zachęcać malucha do dalszego doskonalenia muzycznego talentu. Pianinko My 1st Electronic Organ potrafi odwzorowywać dźwięki różnych instrumentów muzycznych i zwierząt. Możemy więc zagrać swoją ulubioną melodię tak, by brzmiała jak utwór gitarowy lub taki skomponowany na organach. Każdą kompozycję możemy ubarwiać najróżniejszymi dodatkami – dodać jeden z 4 rytmów, efekt bębnów, nawet odgłosy zwierząt. Stworzone w ten sposób utwory można nagrać, by później pochwalić się efektami pracy przed najbliższymi.
Dla jeszcze starszych dzieci można wybrać Keyboard, który nie tylko potrafi odwzorowywać dźwięki 8 instrumentów – pianina klasycznego i elektrycznego, organów, trąbki, gitary basowej i elektrycznej, ksylofonu i pozytywki - ale posiada też wiele przydatnych funkcji, takich jak regulacja głośności i tempa. Dzięki temu modelowi oczywiście również można nagrywać i odtwarzać skomponowane dzieła.
Gitara dostosowana do wieku dziecka
Gitara także może mieć różne oblicza. Szukając pierwszych instrumentów dla najmłodszych, warto postawić na ich możliwości interaktywne, tak jak w przypadku pianinek. Gitara Baby Clementoni to zabawka, która mówi po polsku i posiada aż 3 tryby zabawy. Pozwala maluchowi grać dowolne dźwięki lub odtwarzać podkłady muzyczne, a w trybie solowym dziecko śledzi zapalające się światełka i gra jak solista.
Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia można wybrać już gitarę nieco bardziej przypominającą instrument dla dorosłych. Gitara strunowa z sześcioma strunami i kostką pozwala na samodzielne tworzenie dźwięków i melodii. To nie lada wyzwanie dla małego muzyka, a przy okazji moc radości.
Oprac. Natalia Olszewska