Gry i zabawki do nauki angielskiego. Które warto wybrać?

Gry i zabawki do nauki angielskiego. Które warto wybrać?

Gry i zabawki do nauki angielskiego oraz innych języków obcych. Na które produkty warto zwrócić uwagę?

Zabawki do nauki angielskiego lub innego języka obcego to dla dziecka nie tylko sposób na ciekawe spędzenie czasu, ale także możliwość rozwoju. Gry w innym języku niż polski mogą okazać się więc wyjątkowo pożyteczne, zwłaszcza gdy mowa o kilkuletnich maluchach, które chłoną nowe słowa niczym gąbka. Dlatego, jeśli wśród zabawek smyka nie ma jeszcze niczego, co mogłoby mu pomóc oswoić się z językiem obcym, warto rozejrzeć się wśród dostępnych opcji. Poniżej zebraliśmy ich aż 12! Są wśród nich propozycje odpowiednie zarówno dla maluchów, jak i starszaków, które także mogą wiele zyskać na zabawie, podczas której korzystać będą z obcojęzycznych słów.

 

Język angielski to dziś podstawa, a jego naukę warto zacząć możliwie jak najwcześniej, chociażby od gier i zabawek do nauki języków obcych.

Naukę języka angielskiego zwykle rozpoczyna się w szkole podstawowej, gdzie jest to jeden z obowiązkowych przedmiotów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oswajać dziecko z językiem obcym już wcześniej – najlepiej przez zabawę, tak aby nauka sprawiała malcowi frajdę. Jednak, aby było to możliwe, wcześniej trzeba zastanowić się nad wyborem zabawki, która będzie miała szanse zaciekawić malca. Oto 3 najważniejsze czynniki, jakie warto rozważyć przed zakupem:

  • Wiek i umiejętności malca. Wybierając zabawkę do nauki języka, trzeba mieć świadomość tego, co smyk już potrafi, aby nie okazało się, że gra jest dla niego zbyt łatwa lub za trudna.
  • Format rozrywki. Jeśli maluch nie lubi puzzli, nie oczekujmy, że będzie dobrze bawić się przy układance w obcym języku. Dla takiego malca prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się zabawka interaktywna do nauki angielskiego. Sztuka polega na tym, aby dopasować zabawkę do zainteresowań i temperamentu dziecka.
  • Umiejętności, na których rozwoju nam zależy. Zabawek do nauki języków obcych jest mnóstwo, w przypadku młodszych dzieci na szczególną uwagę zasługują jednak te interaktywne, które za pomocą nagrań audio pokazują szkrabowi, jaka jest poprawna wymowa poszczególnych wyrazów. Starszakom oprócz tego mogą przydać się także tytuły, których zadaniem jest poszerzanie słownictwa z określonych obszarów.
  • Mając na uwadze wszystkie te czynniki, wybraliśmy 12 gier i zabawek do nauki języka angielskiego i nie tylko. Są to bardzo zróżnicowane propozycje, jedne przydadzą się w domu przedszkolaka, inne mogą zainteresować nawet nastolatków.

    12 edukacyjnych produktów do nauki języka angielskiego

    Zabawki edukacyjne do nauki angielskiego i nie tylko

    1.     K’s Kids, mówiąca piłka 2w1, wersja angielska

    Kis Kids, mówiąca piłka 2w1, wersja angielska

    • Mówiąca piłka jest zabawką nawet dla najmłodszych smyków, która może wspomóc naukę angielskiego głównie na dwa sposoby: przez recytowanie alfabetu lub liczb od 1 do 10. To dobra zabawka dla dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z językiem.
    • Piłka ma wymienną, miękką warstwę materiałową – na jednej stronie znajdują się cyfry, na drugiej – alfabet. Równie prosto przełącza się moduł dźwiękowy – aby usłyszeć inne dźwięki, np. piosenki, wystarczy nacisnąć przycisk na piłce.
    • To świetna propozycja do zabawy z dzieckiem na zewnątrz, np. w ogródku, ale sprawdzi się także w domu. Piłkę można rzucać, turlać czy obracać – a jednocześnie edukować malca, prosząc go o powtórzenie poszczególnych angielskich głosek.

    1.     Chicco, Miś podróżnik, wersja PL/EN

    Chicco, Miś podróżnik, wersja PL/EN

    • Miś podróżnik to wspaniały pomocnik do nauki angielskiego dla smyków, które dopiero zaczynają poznawać ten język. Może pomóc im przyswoić cyfry i pojedyncze słowa, np. związane z podróżami czy zwierzętami.
    • Do zabawy z misiem można użyć 5 różnych kart z opowieściami – każda z nich przedstawia inne miejsce, które maluch może nauczyć się opisywać zarówno po polsku, jak i po angielsku.
    • Jeśli malec jest już na tyle duży, że zaczyna bawić się z innymi rówieśnikami, dobrym pomysłem jest wspólna zabawa z Chicco – dzieci mogą na przemian powtarzać angielskie rymowanki i piosenki za misiem, co powinno sprawić im dużo radości.

    1.     Czytaj z Albikiem. Pióro + Język angielski

    Czytaj z Albikiem.

    • Zabawki do nauki angielskiego bywają różne, „Czytaj z Albikiem” jest zaś wyjątkowo interaktywna i nowatorska. Zestaw zawiera książkę do nauki angielskiego i specjalne elektroniczne pióro – za pomocą którego dziecko może odsłuchiwać wybrane przez siebie informacje w języku angielskim. Wszystkie nagrania są też przetłumaczone na język polski.
    • Elektroniczne pióro ma wbudowane wejście USB, za pomocą którego do Albika można wgrać własne utwory. Istnieje też możliwość wpięcia słuchawek, dzięki czemu dziecko podczas zabawy nie będzie przeszkadzać innym.

    1.     Smily Play, Książeczka edukacyjna, polsko-angielska

    Smily Play, Książeczka edukacyjna, polsko-angielska

    • Książeczka przeznaczona jest dla nieco starszych malców, którzy potrafią już samodzielnie przekładać grube karty i szukać informacji.
    • Z książki dziecko może nauczyć się podstaw angielskiego z kilku różnych tematów. I tak smyk poznaje cyfry od 1 do 10, nazwy kolorów, produktów spożywczych czy zwierząt. Takie zwroty powinny dać mu podstawę do dalszej nauki języka.
    • Książka oferuje 5 różnych trybów edukacyjnych. Dziecko może uczyć się angielskich słówek (powtarzając je za nagraniami), rozwiązywać quizy (zarówno po polsku, jak i po angielsku), albo po prostu posłuchać melodii, jeśli będzie miało ochotę na chwilę przerwy.

    1.     Mudpuppy, puzzle dwujęzyczne ze zwierzątkami do nauki pierwszych słów, angielski/francuski, 20 elementów

    Mudpuppy, puzzle dwujęzyczne ze zwierzątkami do nauki pierwszych słów

    • Puzzle przedstawiają różne zwierzęta, a każda z układanek składa się z dwóch części – na jednej z nich widnieje przód zwierzaka z jego nazwą w języku angielskim, na drugiej tułów z nazwą w języku francuskim.
    • Podstawowym zadaniem malucha jest dopasowanie puzzli, jednak przy okazji może on przyswoić sobie obce terminy i to nie w jednym, a w dwóch językach!

    1.     Fisher-Price, Edukacyjny globus odkrywcy, zabawka interaktywna

    Fisher-Price, Edukacyjny globus odkrywcy, zabawka interaktywna

    • Edukacyjny globus nie tylko ułatwia naukę geografii, ale uczy też powitań z całego świata w różnych językach. To świetny sposób, żeby zapoznać malucha z różnorodnymi narodami i być może zaszczepić w nim pasję do jednego, a nawet kilku języków obcych.
    • Do zestawu dołączona jest także „Książka podróżnika”, gdzie znajdują się informacje o różnych środkach transportu.
    • Globus zawiera specjalny przełącznik, dzięki któremu zabawa może mieć 3 tryby: pierwszy z nich polega na odsłuchiwaniu powitań w innych językach, drugi na odnajdywaniu zwierząt na globusie, a trzeci na poznawaniu melodii z całego świata!








    Gry planszowe do nauki angielskiego

    1.     Roter Kafer, Angielski dla dzieci, gra edukacyjna

    Roter Kafer, Angielski dla dzieci, gra edukacyjna

    • Gry planszowe do nauki angielskiego idealnie nadają się do wspólnej zabawy rodziców z dzieckiem, ponieważ angażują w równym stopniu obie strony. Tak właśnie jest z „Angielskim dla dzieci” – w skład zestawu wchodzi 56 magnesów i kolorowych tabliczek, które można przeglądać wraz z malcem i ćwiczyć wymowę poszczególnych głosek po angielsku.
    • Zabawka ma za zadanie nauczyć smyka angielskiego alfabetu. Każdą literę reprezentuje słowo (najczęściej jest to zwierzę), które od niej się zaczyna – dzięki temu malec może dowiedzieć się także, jak po angielsku nazywają się jego ulubione zwierzaki.

    1.     Piatnik, Absolutely English, gra edukacyjna

    Piatnik, Absolutely English, gra edukacyjna

    • To idealna gra do zabawy w większej grupie, malec będzie mógł zaprosić swoich znajomych i wspólnie z nimi ćwiczyć język angielski. Zabawka będzie więc dobrą okazją nie tylko do rozwinięcia zdolności lingwistycznych, ale także do zacieśnienia więzi towarzyskich.
    • Do wyboru mamy 5 różnych poziomów trudności – począwszy od podstawowego, dla malców dopiero zaczynających swoją przygodę z angielskim, skończywszy na poziomie zaawansowanym, stworzonym z myślach o starszych dzieciach, które znają angielski już od paru lat. Każdy ma więc równe szanse w grze!

    1.     Adamigo, Angielski sklepik, gra edukacyjna

    Adamigo, Angielski sklepik, gra edukacyjna

    • „Shop – angielski sklepik” jest okazją do tego, aby nauczyć smyka podstawowych nazw produktów spożywczych oraz konkretnych zwrotów związanych z zakupami. Gra zawiera dużą, kolorową planszę i wiele kartoników, dzięki czemu zabawa nie powinna się szybko znudzić!
    • Gra może być dobrym przygotowaniem do samodzielnych zakupów na zagranicznym wyjeździe z rodzicami. Podczas rozgrywki maluch powinien dowiedzieć się, jak poprosić o pomoc sprzedawcę albo zapytać o cenę produktu.
    • Choć zestaw zawiera instrukcję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić nowe zasady, które tylko urozmaicą rozgrywkę! Może warto dodać kolejne produkty lub inne zwroty, aby podnieść poziom trudności jeszcze bardziej, jeśli malec opanował już dotychczasowy materiał?

    1.     Trefl, Mały odkrywca, English ABC, gra edukacyjna

    Trefl, Mały odkrywca, English ABC, gra edukacyjna

    • „Mały odkrywca” jest loteryjką, dzięki której dziecko może poznać podstawowe zwroty w języku angielskim. W zestawie znajdują się 4 plansze oraz 24 okrągłe kartoniki, które zawierają obce słówka wraz z ilustrującymi je grafikami. Zabawka ma więc za zadanie nie tylko doskonalić słownictwo malca, ale też rozwinąć jego koncentrację wzrokowo-ruchową.
    • Do gry dołączone są scenariusze i propozycje zabaw do wykorzystania przez dorosłych – rodzic może więc ciągle urozmaicać rozgrywkę i dodawać nowe elementy edukacyjne, dzięki czemu loteryjka nie powinna znudzić się zbyt szybko.

    1.     Albi, BrainBox, World History, gra edukacyjna

    Albi, BrainBox, World History, gra edukacyjna

    • Gra polega na zapamiętywaniu szczegółów obrazków znajdujących się na wylosowanych kartach, a na następnie na odpowiadaniu na dotyczące ich pytania. Ma za zadanie ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość dziecka, a wersja angielska dodatkowo może uczyć nowych słówek oraz improwizacji w obcym języku.
    • W BrainBox grać można samemu, ale także z przyjaciółmi czy rodziną – do gry wchodzi wtedy kostka, która decyduje o losowaniu. Im więcej osób, tym lepsza zabawa!
    • Gra dostępna jest w wielu wariantach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Oto niektóre z nich: Nature, My 1st Math, The World oraz Sport. Dla osób, uczących się niemieckiego interesująca propozycją może być też niemiecka wersja World History!

    1.     Legendary Inventors (edycja angielska), gra towarzyska

    Legendary Inventors (edycja angielska), gra towarzyska

    • „Legendary Inventors” to gratka dla starszaka, który opanował już podstawy angielskiego i potrzebuje ciekawej gry towarzyskiej do zabawy z przyjaciółmi na nudne wieczory.
    • Gra przedstawia najsłynniejszych wynalazców od początku historii ludzkości i prezentuje ich osiągnięcia naukowe. Każdy z graczy dobiera 4 wynalazców i próbuje w trakcie rozgrywki wdrożyć nowe wynalazki – jednocześnie rywalizuje z wynalazkami innych graczy!
    • Gra ma za zadanie rozwinąć umiejętności strategiczne, a jednocześnie dostarczyć sporą porcję wiedzy ze świata nauki. Angielska wersja dodatkowo może nauczyć nieco bardziej specjalistycznych obcych zwrotów i przygotować do zaawansowanej nauki języka w późniejszych etapach szkolnych.







    Gry do nauki angielskiego dla dzieci stają się obecnie coraz częściej wybieranymi produktami, jeśli chodzi o rozrywkę dla najmłodszych. Nic w tym dziwnego – angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a podczas edukacji szkolnej maluch prędzej czy później będzie miał z nim styczność. Jeśli zawczasu opanuje jego podstawy, późniejsza nauka powinna być dla niego łatwiejsza i bardziej efektywna. Maluchy z kolei najchętniej uczą się podczas zabawy, bo wtedy nie czują się znudzone – odpowiednie zabawki do nauki angielskiego czy innego języka powinny więc przykuwać uwagę smyka na dłużej i jednocześnie nie sprawiać mu trudności. Należy bowiem pamiętać, że małe dzieci nie zmuszą się do rozgrywki, jeśli dana gra im się nie spodoba – z zabawki powinny przede wszystkim czerpać przyjemność, dopiero po niej przychodzi nauka.

    Opracowała: Urszula Żupnik

    Wrzuć do koszyka:

    Może Cię również zainteresować: